Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Už docela dlouhou dobu jsem se odhodlával, že si konečně nastavím fonty tak, aby vypadaly k světu. Doteď jsem používal Dejavu Sans a upřímně - nebyl jsem schopnej nastavit vzhled takovej, aby to vypadalo dobře. Písmena byla divně zkosená, občas se jedno dotýkalo druhýho. Vše dospělo do stádia, kdy jsem si řekl a dost. Stáhnul jsem si balíček pro Windows fonty, poslední verzi freetype a dal jsem se na to. Ve freetype jsem povolil bytecode interpreter, zkompiloval a nainstaloval. V systému jsem zakázal antialiasing, nastavil fonty na Tahoma a už konečně nemám problém. Po úpravách v .gtkrc už mi i Lazarus neukazuje tak odporný fonty Naučil jsem se, k čemu slouží /etc/fonts/fonts.conf popř. /etc/fonts/local.conf a vůbec jsem opět o něco moudřejší
Jak jednoduché, jen si udělat čas...
Tiskni
Sdílej:
Deja-Vu se totiž imho do systému nehodí, je to děsně širokýPreference pisma je asi tak osobni zalezitost jako preference barev, nicmene ja pouzivam DejaVu skoro vsude a hodi se mi i do systemu (hlavne varianta Condensed, ktera opravdu neni siroka). Ostatne tusim vychazi z Vera Bitstream, ktera byva napr. v KDE jako default. No ale, proto existuje tolik druhu fontu, aby si kazdej vybral, ze :)
Preference pisma je asi tak osobni zalezitost jako preference barev,však píšu ... mě to přijde ... imho ...
(hlavne varianta Condensed, ktera opravdu neni siroka)hm, tu nějak postrádám ...
Vera Bitstream, ktera byva napr. v KDE jako default.to není tak úplně přesné ... KDE by default používá obecné rodiny písma, takže se tam objeví to, co mu fontserver nabídne jako první ... no a jelikož to není Vera Bitstream, ale Bitstream Vera Sans (Serif, Mono), suveréně vítězí nad Deja-vu, Luxi nebo třeba všemi URW což mě nebetyčně sere, s prominutím, neboť podpora Unicode (a tedy české diakritiky) je v Bitstream fontech slušně řečeno pod psa
<<?xml version="1.0"?> <!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd"> <!-- /etc/fonts/local.conf file for local customizations --> <fontconfig> <!-- Provide required aliases for standard names --> <alias> <family>serif</family> <prefer> <family>Luxi Serif</family> </prefer> </alias> <alias> <family>sans-serif</family> <prefer> <family>Luxi Sans</family> </prefer> </alias> <alias> <family>monospace</family> <prefer> <family>Terminus</family> <family>Luxi Mono</family> </prefer> </alias> </fontconfig>