Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Zajímavá by byla sada návodů, které by nabídly v první fázi nejzákladnější funkce příslušného programu - krok za krokem od začátku nastavení do konce,
zde by nestačil jen poslat kvalitní konfigurák, ale kompletní základní nastavení se vším, co je k fungování služby potřeba.
Z počátku by se neřešilo vnitřní zabezpečení, ochrana dat před kolegou apod - to až po té, co by základní služba běžela a admin získal určité zkušenosti.
Až by byl postup hotov, samozřejmě by se později přidaly další vychytávky, například: Samba - sdílení SHARE versus USER, atd.
Co taková malá firma (ordinace, advokátní kancelář, apod.) potřebuje?
Chtěl bych zopakovat, že by se neměly dublovat existující návody na webu, kterých je dost (díky za návody od
Zdeňka Burdy), spíš by šlo o základní kuchařku pro člověka, který se v celkové problematice příslušné služby neumí orientovat (složité návody, vhodné pro velkou organizaci jej zastraší), ale má zájem (něco jako vezmete deset deka mouky a čtvrt kila másla ). Nejdříve základní nastavení, aby to fungovalo, pak eventuálně odkaz na net pro sofistikovanější nastavení, jakmile ten "admin amatér" pochopí principy.
Pokud tento nápad připadá někomu zbytečný, omlouvám se za zdržení. Ale ve své praxi se s těmito případy setkávám, moji známí se bojí do Linuxu jít, i když jsou ve Windows relativně uživatelsky zběhlí, když si uvědomím, kolik platí za licence, je to škoda. Pokud budou vědět, že mají srozumitelný návod na zprovoznění svých (základních a v podstatě málo náročných) služeb, snáž se do toho pustí.
Tiskni
Sdílej:
Vyjadřuji pro tuto myšlenku plnou podporu.
Může to být, ač se na to někdo dívá jinak, velmi přínosné. Jsou dvě skupiny začátečníků:
Uvedu jednoduchý příklad. Před X lety jsem byl na školení, které pořádal můj zaměstnavatel, které se týkalo Windowsích domén. Ty informace, jak stvořit PDC na WinNT, mi sice byly k ničemu, ale zjistil jsem, k čemu je to dobré, jak to funguje v praxi, co to umí, co mám od toho očekávat, měl jsem možnost si to ošahat. Potom už nebyl problém najít pro to využití a zprovoznit to pod Sambou.
Návod Step-by-step umožní člověku, který má zájem, vyzkoušet a osahat si problematiku, která ho zajímá. Potom, když už chápe základ, si může prostudovat odbornější články a informace a realizovat to v praxi