Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Aneb snaha udržovat tento jaderný modul funkční pro nové verze kernelu.
Možná si vzpomínáte na jeden můj thread, kde jsem se před necelým rokem pokoušel rozchodit tento modul pod 2.6.21.5 kernelem. Velké díky tímto patří michichovi, který mi s testy pomáhal a pak i vystavil celý patch.
Uplynula jistá doba a já se metodou omylu a poučení naučil, že podobný modul může být hodně užitečný. Takže jsem se jej pokusil opět rozjet i s příslušným patchem (nyní však na 2.6.24), narazil na jeden problém, který ale pár minut na Googlu vyřešilo.
Nedávno na root.cz vyšel první díl seriálu o GITu, který sice neobsahovat žádné praktické ukázky, nicméně mě donutil (konečně) se pustit do zkoumání a vymazat jeden záznam z TODO listu. Po nějaké době hraní s GITem jsem si řekl, že by to chtělo "něco", kde by se dal využít. A shodou okolností přestal odpovídat jeden vzdálený server na HTTP a SSH, ale ping vracel.....
No jo, už nebudu zdržovat http://repo.or.cz/w/ipt_sysrq.git - nejsem nějaký extra super kernel module vývojář, snažím se učit, takže jakékoli patche a vylepšení jsou vítány[1].
Chtěl jsem udělat ještě jeden commit navíc kvůli diffu patche od Jana Engelhardta, ale patch(1)
vyhazoval hodně konfliktů, takže příšla na řadu ta jednodušší varianta. Doufám, že to nikomu nebude moc vadit.
Později (ještě před publikováním) mé oko nalezlo již updatovanou verzi na http://leet.cz/ipt_sysrq, kde autor navíc provádí i jiné úpravy (http://paste2.org/p/28499[2]) včetně odebírání Author části z README (což podle mě není nejlepší krok).
[1]:
Rád bych dodržel minimalističnost kódu a účel projektu, "creeping featurism" zde nevidím jako dobrou volbu.[2]:
Jediný pastebin mimo pastebin.ca, který zvýrazňuje synaxi diffu, ale neusekne mu @@ na začátku řádku.. jednoho dne si asi udělám čas a zašlu feature requesty na openpaste.org, pastebin.com, ...
Tiskni
Sdílej: