V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Aneb snaha udržovat tento jaderný modul funkční pro nové verze kernelu.
Možná si vzpomínáte na jeden můj thread, kde jsem se před necelým rokem pokoušel rozchodit tento modul pod 2.6.21.5 kernelem. Velké díky tímto patří michichovi, který mi s testy pomáhal a pak i vystavil celý patch.
Uplynula jistá doba a já se metodou omylu a poučení naučil, že podobný modul může být hodně užitečný. Takže jsem se jej pokusil opět rozjet i s příslušným patchem (nyní však na 2.6.24), narazil na jeden problém, který ale pár minut na Googlu vyřešilo.
Nedávno na root.cz vyšel první díl seriálu o GITu, který sice neobsahovat žádné praktické ukázky, nicméně mě donutil (konečně) se pustit do zkoumání a vymazat jeden záznam z TODO listu. Po nějaké době hraní s GITem jsem si řekl, že by to chtělo "něco", kde by se dal využít. A shodou okolností přestal odpovídat jeden vzdálený server na HTTP a SSH, ale ping vracel.....
No jo, už nebudu zdržovat http://repo.or.cz/w/ipt_sysrq.git - nejsem nějaký extra super kernel module vývojář, snažím se učit, takže jakékoli patche a vylepšení jsou vítány[1].
Chtěl jsem udělat ještě jeden commit navíc kvůli diffu patche od Jana Engelhardta, ale patch(1)
vyhazoval hodně konfliktů, takže příšla na řadu ta jednodušší varianta. Doufám, že to nikomu nebude moc vadit.
Později (ještě před publikováním) mé oko nalezlo již updatovanou verzi na http://leet.cz/ipt_sysrq, kde autor navíc provádí i jiné úpravy (http://paste2.org/p/28499[2]) včetně odebírání Author části z README (což podle mě není nejlepší krok).
[1]:
Rád bych dodržel minimalističnost kódu a účel projektu, "creeping featurism" zde nevidím jako dobrou volbu.[2]:
Jediný pastebin mimo pastebin.ca, který zvýrazňuje synaxi diffu, ale neusekne mu @@ na začátku řádku.. jednoho dne si asi udělám čas a zašlu feature requesty na openpaste.org, pastebin.com, ...
Tiskni
Sdílej: