Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »
Tiskni
Sdílej:
sorry za trochu offtopic, ale AFAIK se podobny system pouziva pri pro teplou vodu - cast odebrane teple vody se rozpocitava podle spotreby daneho bytu, cast podle metru bytu. Je to tak?Je to tak (§5). I když mně to připadá u TUV velmi nefér (dokázal bych pochopit nějakých 5 %, ale 30 % je zcela násilné vymáhání toho, aby lidi neměli možnost odpojit se od silně předražené TUV).
A proto by se protopené teplo mělo měřit na přívodu z teplárny a jeho cena rozpočítávat podle rozlohy bytu mezi všechny nájemníky. Sice tohle řešení má slabinu v tom, že pak někdo může topit do otevřeného okna, ale toho dotyčného si ostatní podají na nejbližší schůzi vlastníků bytů, takže bych to neviděl jako významný problém.Taky to vubec nezohlednuje to, ze nekdo si vytapi byt na 18 a nekdo jinej na 24.
Navyse by tento system bol odolny aj na vykurovanie stylom, ze napustim radiator teplou vodou, zatiahnem a necham vychladnut. A znova zopakovat.Na deskových radiátorech se dá vychytat nastavení tak, že je teplý jen vršek - měřák, jaký popisuje autor blogu, pak nemůže naměřit vůbec nic.
Nechápu proč to nemůže být normálně a slušně tak, že každý zaplatí jen to co protopí.to je velmi drahe, proto se to dela tim rozpocitanim. Existuji samozrejme meridla, ktera kontroluji prutok a teploty a pak se vi na Wh, kolik kdo odebral tepla. Ta meridla se musi kalibrovat kazde 3 roky a kontrolovat, je s tim proste tolik starosti, ze je i pro toho, kdo na jine doplaci levnejsi ta 'pomerna' metoda platby za otop.