Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Ahoj, pro začátek jsem si pro vás v gimpu připravil něco jednoduššího a to bude tvorba příjemně vypadající skleněné koule. Na realističnost se vydlábněte, to je to poslední, co by jste mohli v mé grafické tvorbě čekat.
Si najdeme nějakou vhodnou fotografii. Já jsem se zeptal strejdy gůgla a našel foto, které jakž-takž vyhovuje našim potřebám. Můžete ho pro potřeby tutoriálu použít také.
V prvním kroku tutoriálu si vezmeme nástroj elispovitého výběru (E) a jednoduše načrtneme tvar pravidelné koule. Aby byla opravdu pravidelná, tak bude potřeba, aby jste při provádění výběru drželi klávesu SHIFT.
Pro začátek vskutku jednoduché a my budeme pokračovat dále.
Využijeme filtru Filtr > Zkreslení > Interaktivní ohýbání. Jak si všimneme, zobrazí se nám dialog společně s náhledem, který si nastavíme podle obrázku.
Režim deformace jsme si tedy nastavili na růst a nyní přímo v náhledu dialogu provedeme tah od dolní části k vrchní, tak jako je tomu na předešlém obrázku.
Deformaci potvrdíme a podíváme se, co nám z toho vyleze.
Vypadá to jako dobrý základ pro naši tvorbu.
K tomu bude zapotřebí nástroj štětec (P) se štětcem nastaveným dle obrázku.
Paletu stop si můžete zobrazit například pomocí Soubor > Dialogy > Stopy. Takto nastavenou stopou a barvou černou se 100% krytím zakreslíme vrchní a spodní část koule.
Doufám, že máte zobrazený dialog vrstev (Soubor > Dialogy > Vrstvy). V něm je zobrazena vrstva Pozadí. Máme stále aktivní výběr elipsy, jak už jste si mohli všimnout z obrázků. Stiskneme tedy kombinaci kláves CTRL+C a CTRL+V, čímž výběr umístíme do plovoucí vrstvy. Nyní už postačí jen Vrstva > Nová > Průhlednost a máme vymalováno. Koule je v samostatné vrstvě. Výběr můžeme zrušit.
Budeme provádět docela podobně jako v předchozím kroku, avšak tvar stínu si vykreslíme pomocí nástroje pero B. Tímto nástrojem si nakreslíme velmi jednoduchý tvar jako mám já na obrázku.
Přepneme si na náhledy cest (Dialogy > Cesty) a tuto cestu z kontextové nabídky proměníme na výběr. vestu samotnou již můžeme zrušit.
Nyní už jen postačí, aby jsme vytvořily novou vrstvu (Vrstva > Nová > Průhlednost) a v ní výběr vyplnili černou barvou. Například pomocí plechovky (SHIFT+B).
Černý flek rozmažeme gausovským rozostřením (Filtr > Rozostření > Gausovské rozostření). Já jsem zvolil hodnotu 100px.
Vrstvu zduplikujeme (taktéž v paletce vrstev (ikona nebo kontextová nabídka)).
Abych to zjednodušil, tak mi stačí jen říct, že si vezmeme nástroj štětec a malým brushem o bílé barvě ho vkreslíme samozřejmě do nové vrstvy (Vrstva > Nová > Průhlednost).
Jsme u konce. V prvním dílu mého seriálu o GIMPU jsme si ukázali Interaktivní deformaci, brushování, nástroj pero a vytváření cest, pár příkazů, několik filtrů. Návod jsem takto zezačátku pojal spíše velmi technicky, aby jsme se společně naučili s GIMPEM dobře pracovat a později (v dalších dílech) vytvářet komplexní grafiku, se kterou se budeme moci pyšnit.
Tiskni
Sdílej: