Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).

Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Jistě, na internetu se můžeme všichni dočíst haldy flamewarů a výkříků na to či ono. Ale proč si to nesesumarizovat do několika bodů.
Veřte mi, že není žádný med pročítat ty nechutné diskuse pod většinou článků. Mým hlavním cílem je dočíst se co nejpodrobnější informace a pokud to bude množství komentářů vyžadovat (stížnosti na GUI), tak i nažhavit GIMP na plné obrátky a navrhnout nové GUI. Vím, je to troufalé a ode mě ošklivé, avšak zažene to nudu a mimoto můžu zkusit návrh protlačit do vyšších kruhů.
Mě osobně je zcela jedno, jak vypadá, pracuji jak s gimpem, tak i jeho "zrcadlem" v jiných OS.
Tiskni
Sdílej:
mne velmi prekaza to, ze je to rozhodene po X oknach - viac mi vyhovuje 'photoshopovsky' styl GUI (teda jedno hlavne okno a v nom nejake podokna).Rozhození po X oknách je photoshopovský styl, jelikož ho Gimp okopíroval právě z Photoshopu (tedy z unixové verze, samozřejmě). K užitečnosti se vyjadřovat nebudu, ani jeden program nepoužívám (naposledy jsem Photoshop použil před deseti lety na irixu).
gtkrc.
- ked pouzijem text, zostane tam nieco ako dalsia vrstva, ta sa mi potom "serie do roboty", jediny spolahlivy sposob ako sa toho zbavit je toto: ulozit (napr. png), nieco zmenit, revert, nastroj ktory by na to snad mal byt urceny (Obrazok->Do 1 vrstvy) nefunguje tak ako maKliknout pravým na vrstvu v seznamu vstev, volba "sloučit dolů".
GUI mi naprosto vyhovuje 
Ale kdyby se ptal vývojář GIMPu, určitě bych hned volal po vrstvách úprav (Adjustment Layers) a po efektech vrstev, jak jsou v Photoshopu (stíny a další blbinky)