abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.19 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček BirdNET-Go, tj. AI řešení pro nepřetržité monitorování a identifikaci ptáků.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.38 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.10 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 28 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | IT novinky

    Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    14.11. 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    14.11. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.11. 10:33 | IT novinky

    Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    14.11. 03:22 | IT novinky

    Apple představil iPhone Pocket pro stylové přenášení iPhonu. iPhone Pocket vzešel ze spolupráce značky ISSEY MIYAKE a Applu a jeho tělo tvoří jednolitý 3D úplet, který uschová všechny modely iPhonu. iPhone Pocket s krátkým popruhem se prodává za 149,95 dolarů (USA) a s dlouhým popruhem za 229,95 dolarů (USA).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    14.11. 02:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 142. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (46%)
     (19%)
     (18%)
     (23%)
     (15%)
     (23%)
     (16%)
     (16%)
    Celkem 356 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 12.11. 18:21
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    13.5.2008 16:49 Mortal | skóre: 26 | blog: mortals_log
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    nejprve disky spojis do jednoho velkeho
    nasledne je zase musis rozdelit: udelat partisnu pro windows a pro linux
    neni raid0 v tomhle pripade zbytecny?
    V pekle jsou samé diskety a ďábel je velká disketová mechanika
    13.5.2008 16:58 Mortal | skóre: 26 | blog: mortals_log
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    nojo, asi jsem zapomnel na zvyseni vykonu
    V pekle jsou samé diskety a ďábel je velká disketová mechanika
    13.5.2008 18:46 Out-sider | blog: outsiderblog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Linux umí BIOS Raid? Já myslel že používá standardně SW Raid.
    13.5.2008 16:59 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Precti si, jaky je rozdil mezi Firmware/driver based RAIDem a HW RAIDem http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Implementations.
    13.5.2008 17:13 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Jinak mame obvykle servery od HP s HW RAIDem SmartArray, takze tam proste vidim /dev/cciss/c0d0*. Ale mame taky jednu masinu s timhle smejdskym raidem. Instalaci delal kolega, takze presne netusim, jak ji provedl, ale musim priznat, ze jsme to nejak poradne nedokonfiguroval a pro prvnim restartu se mi LVM nacetlo jenom z jednoho disku a na druhej se mirror vubec nedelal.

    Nejsem si jistej, ale pripada mi to, ze by melo stacit nacist modul sata_via napr. pro nas "VIA VT6420 SATA RAID Controller". Nenapsal jsi (nebo to nevidim?) jaky mas radic, tak zkus stranku http://hardware4linux.info/, jestli tam nenajdes nejakej modul, kterej by to mel podporovat.
    13.5.2008 17:30 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Detekci raidu je potreba nastavit pri bootovani. Obvykle je to volba dodmraid (Ubuntu to myslim umi pouze z alternativniho CD). Disky jsou pak pod /dev/mapper/*

    Melo by to fungovat bez problemu.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    andree avatar 13.5.2008 17:52 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    stale mozes pouzit softwareovy raid - co myslim bude stejne tak nejak podobne fungovat aj pod windows... ale co som si isty je, ze ten Wubi by ti nepomohol, kedze to asi je to iste ako normalne ubuntu, akurat ze to bezi z ntfs...
    13.5.2008 18:13 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Na to se dá reagovat jen protočením očí v sloup (bohužel, to se špatně dělá přes klávesnici).

    SW RAID se nazývá softwarový, protože je celý implementován v ovladači. Ten ovladač je tedy naprosto nutný, bez něj žádný RAID není. Platí o libovolný operační systém. Že zrovna v tomto případě ovladač byl ve Windows je náhoda, plus to znamená že chipset je dostatečně starý (a windowsy dostatečně nové).

    Já jsem jednou SW RAID na windowsy dával, jednalo se o nForce3 desku, a strávil jsem nad tím týden - než jsem zoufalými experimenty objevil, že ten ovladač prostě nedokáže windows nabootovat. Koupě bootovacího disku (PATA, samozřejmě) a instalace windows na něj problém vyřešila. Linuxovou variantu této historky nemám, o dual boot jem se na tomto stroji nikdy nepokoušel (jedná se o čistě herní stroj, jednalo se o RAID0 btw).

    No, uznávám, moc užitečné to není :-) Na druhou stronu, nejedná se o příspěvek v poradně, navíc zcela chybí zmínka o jaký chipset se jedná. Tak jen hint: dmraid
    13.5.2008 18:49 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    No, taky jsem chtel o tomhle prohlasit, ze to je SW RAID, ale mrkni na ten odkaz na Wikipedii. On je rozdil meiz SW RAID, fake RAID a HW RAID.

    Zatimco SW RAID ma plne pod kontrolou OS, a taky musi vsechno delat sam, HW RAID naopak ma vlastni radic a ridi si RAIDovani sam, OS vidi pouze jeden disk a i boot se provadi z toho jednoho disku.

    Ten "smejd" fake-RAID se castecne chova jako SW RAID, dokud se nenahraje do OS ovladac, ktery pak zpristupni specialni zarizeni pro bezici RAID (podobne jako /dev/md* u linux softraidu).

    Podle popisu instalace ubuntu na fakeraid to chapu tak, ze vyhoda fakeraidu je pouze v tom, ze clovek muze udelat raid na cele disky a pak v linuxu i windows prislusnym ovladacem pouziva pouze jeden disk. V pripade pouziti linux softraidu toho ve windows asi moc neuvidi, leda by se daly do raidu jenom linux partisny. Problem je, ze Windows asi nemaji vlastni SW RAID - pro se delaji tyhle fakeraidy s musi se dat do raidu celej disk.
    13.5.2008 19:52 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    Mimo popsanych RAIDu existuje takovy kockopes - je to fake RAID, ale ma na sobe pomocny dedikovany hardware pro ulehceni prace procesoru. Tyto polo-HW RAIDy se vyznacuji podporu RAID5, onen hardware, nazyvany RAID akcelerator, je vetsinou urcen pro pocitani parity, XORovani nebo CRC, casto jde i pridat dalsi pamet pro vetsi buffery. Promise nekolik takovyhto RAIDu dela (napr. Promise FastTrak S150 SX4), bohuzel v Linuxu nejsou tyto akceleratory podporovany
    13.5.2008 18:44 Out-sider | blog: outsiderblog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše BIOS Raid je nejpitomější možnost.
    Ach jo. Takhle typicky vypadá postižení uživatele zákeřnou nemocí z dílny Microsoftu.

    To máte tak. Existuje HW Raid, SW Raid a tzv. BIOS Raid. To co vy zde popisujete je tzv. BIOS Raid a je to ta nejpitomější možnost. Célý problém vznikl proto, že ta plečka od Microsoftu Raid neumí. A tak místo aby Widle nabízely naprosto standardní SW Raid, museli výrobci základních desek přijít s kočkopsem, BIOS Raidem. Ten řekne Widlím, že tady ty dva disky jsou jako jeden, ale protože to není HW Raid, musí se nahrát Widlím ovladač, aby to počítal procesor.

    Linux používá naprosto standardní jednoduchý SW Raid. To znamená, že RAID si postaví samotný OS. Můžete tak spojit do RAIDU jakékoli dvě partition na jakýchkoli dvou uložiších (ad absurdum třeba část HDD a flashkartu), nepotřebujete k tomu žádnou základní desku s podporou RAID v BIOSu, vše si řídí OS sám. (postavíte ho všude). Možnosti jsou velmi široké. Na nesmysl v BIOSu rychle zapomeňte...
    13.5.2008 20:13 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIOS Raid je nejpitomější možnost.
    Jistě, BIOS Raid je paskvil. Nicméně stále zůstává základní otázka - jak lze mezi Win a Linuxem sdílet raidované disky bez HW raidového řadiče? Tam je asi dmraid + BIOS raid jediné řešení.
    13.5.2008 20:16 Out-sider | blog: outsiderblog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIOS Raid je nejpitomější možnost.
    No. Napadá mě postavit z dísků v BIOSu raid. Ve Widlích udělat parition (nevím kolik jich chceš) pro Windows a zbytek nechat volný. Na tom zbytku pak v Linuxu udělat klasický SW Raid. Neměl by v tom být problém, pokud nebudou Widle strkat nos do těch neznámých partitions.
    13.5.2008 20:27 prOm3TheuS | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux, Windows a raid0
    S těmito raidy se bohužel dneska setkáte už i u "značkových" serverů levnějších variant pišnící se raidem. Bohužel se jedná o (jak již někdo psal) bios raid.

    Stručný návod, jak toto rozběhat na nějakém LiveCD:

    Raid inicializujeme pomocí příkazu: dmraid -ay
    Nyní by měl být raid vidět jako /dev/mapper/nejake_zarizeni
    Položkou nejake_zarizeni je myšleno, že se v adresáři /dev/mapper zjeví nepochopitelně pojmenované zařízení - možná to má nějaký smysl, ale je to nad moje chápání :-)

    S tímto se pak dá zacházet jako s jakýmkoliv jiným zařízením.
    tzn.: fdisk /dev/mapper/nejake_zarizeni je to samé, jako kdybych dal fdisk /dev/sda

    Pokud potřebujete bootovat z tohoto zařízení, tak je to trošku složitější magie (ale docela zábavná, když si to člověk vypiplá sám :-D ). Musíte vytvořit initramfs a v něm upravit init skript, který vlastně provede příkaz dmraid -ay. Pak je zapotřebí do tohoto skriptu ještě udělat mount /dev/mapper/nejake_zarizeni /novy_root pak už jen přidat příkaz switch_root /novy_root /sbin/init (toto je příkaz busyboxu)

    Co se týče bootování initramfs, tak tohle je opravdu jenom hodně stručně a povídání by bylo asi na celej článek :-) Já jsem odkojen LFS, takže si vše tvořím sám a je dosti možné, že se toto dá zařídit pár klikama na myši.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.