Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V tomto strucnem zapisku bych rad polemizoval o nastaveni PC, kde bych rad zjistil, zda se nekomu podarilo nastavit sve PC pro provoz dualbootu Windows a Linux spolecne na diskovem poli raid0
Mnoho zakladnich desek ma sw raid radic, kde jde jednoduse v biosu nastavit diskove pole, jeho typ raid0 nebo raid1, vybrat disky, enter, ulozit, a disky jsou pripravene.
Vykon sice neni nic extra, ale preci jen paralelni cteni v mem pripade ze dvou disku je o neco rychlejsi, zalohy delam na externi disk, tak riziko havarie neni tolik velke.
Instalace windows probehne v poradku, diskove pole raid0 je ihned rozpoznano, neni ani treba dalsich ovladacu k tomuto poli.
Potom jsem zkusil linux, konkretne Ubuntu 8.04, kde jsem predpokladal, ze raid0 bude rozpoznan stejne jako pri instalaci windows, budu tak moci vyuzivat dualboot mezi ubuntu a windows. Jenze ubuntu mi pri instalaci nabidne disky rozdelene, nevidi je jako diskove pole. Co jsem se tak docetl v ruznych diskusich, je to kvuli tomu, ze se nejedna o pravy raid radic v radu tisicich korun, proto jsou disky videt oddelene.
To vsak pro me neni dostatecny argument, jednou si v biosu raid nastavim, tak pozaduji, aby ho tak videli vsechny operacni systemy.
Docetl jsem se tedy, ze pro instalaci a praci s raidem je lepsi nainstalovat ubuntu z alternate CD, zkusil jsem tedy instalaci z nej, skoncil jsem vsak na stejnem kroku, kdy instalator vidi disky oddelene, ne v poli.
S instalaci jsem radeji ani nepokracoval, nedokazu si presne predstavit, co by nasledovalo, kdybych na jeden z disku instalci dokoncil. Takze co ted? Otazka zni, chovaji se tak vsechny distribuce? Myslel jsem , ze v dnesni dobe je raid zcela normalni vec a ja jsem jen trochu zpatecnicky, ze jsem tak dlouho otalel jej pouzivat, ale jak vidim,tak to asi tak neni. Ze bych paradoxne musel nainstalovat ubuntu do prostredi windows pomoci Wubi? Ani v tomto pripade si nejsem jisty, jak by instalace dopadla.
Budu rad, kdyz se v diskusi podelite o svoje zkusenosti s touto problematikou.
Tiskni
Sdílej:
dmraid
dmraid -ay
/dev/mapper/nejake_zarizeni
nejake_zarizeni
je myšleno, že se v adresáři /dev/mapper
zjeví nepochopitelně pojmenované zařízení - možná to má nějaký smysl, ale je to nad moje chápání fdisk /dev/mapper/nejake_zarizeni
je to samé, jako kdybych dal fdisk /dev/sda
Pokud potřebujete bootovat z tohoto zařízení, tak je to trošku složitější magie (ale docela zábavná, když si to člověk vypiplá sám dmraid -ay
. Pak je zapotřebí do tohoto skriptu ještě udělat mount /dev/mapper/nejake_zarizeni /novy_root
pak už jen přidat příkaz switch_root /novy_root /sbin/init
(toto je příkaz busyboxu)
Co se týče bootování initramfs, tak tohle je opravdu jenom hodně stručně a povídání by bylo asi na celej článek