Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
V tomto strucnem zapisku bych rad polemizoval o nastaveni PC, kde bych rad zjistil, zda se nekomu podarilo nastavit sve PC pro provoz dualbootu Windows a Linux spolecne na diskovem poli raid0
Mnoho zakladnich desek ma sw raid radic, kde jde jednoduse v biosu nastavit diskove pole, jeho typ raid0 nebo raid1, vybrat disky, enter, ulozit, a disky jsou pripravene.
Vykon sice neni nic extra, ale preci jen paralelni cteni v mem pripade ze dvou disku je o neco rychlejsi, zalohy delam na externi disk, tak riziko havarie neni tolik velke.
Instalace windows probehne v poradku, diskove pole raid0 je ihned rozpoznano, neni ani treba dalsich ovladacu k tomuto poli.
Potom jsem zkusil linux, konkretne Ubuntu 8.04, kde jsem predpokladal, ze raid0 bude rozpoznan stejne jako pri instalaci windows, budu tak moci vyuzivat dualboot mezi ubuntu a windows. Jenze ubuntu mi pri instalaci nabidne disky rozdelene, nevidi je jako diskove pole. Co jsem se tak docetl v ruznych diskusich, je to kvuli tomu, ze se nejedna o pravy raid radic v radu tisicich korun, proto jsou disky videt oddelene.
To vsak pro me neni dostatecny argument, jednou si v biosu raid nastavim, tak pozaduji, aby ho tak videli vsechny operacni systemy.
Docetl jsem se tedy, ze pro instalaci a praci s raidem je lepsi nainstalovat ubuntu z alternate CD, zkusil jsem tedy instalaci z nej, skoncil jsem vsak na stejnem kroku, kdy instalator vidi disky oddelene, ne v poli.
S instalaci jsem radeji ani nepokracoval, nedokazu si presne predstavit, co by nasledovalo, kdybych na jeden z disku instalci dokoncil. Takze co ted? Otazka zni, chovaji se tak vsechny distribuce? Myslel jsem , ze v dnesni dobe je raid zcela normalni vec a ja jsem jen trochu zpatecnicky, ze jsem tak dlouho otalel jej pouzivat, ale jak vidim,tak to asi tak neni. Ze bych paradoxne musel nainstalovat ubuntu do prostredi windows pomoci Wubi? Ani v tomto pripade si nejsem jisty, jak by instalace dopadla.
Budu rad, kdyz se v diskusi podelite o svoje zkusenosti s touto problematikou.
Tiskni
Sdílej:
dmraid
dmraid -ay
/dev/mapper/nejake_zarizeni
nejake_zarizeni
je myšleno, že se v adresáři /dev/mapper
zjeví nepochopitelně pojmenované zařízení - možná to má nějaký smysl, ale je to nad moje chápání fdisk /dev/mapper/nejake_zarizeni
je to samé, jako kdybych dal fdisk /dev/sda
Pokud potřebujete bootovat z tohoto zařízení, tak je to trošku složitější magie (ale docela zábavná, když si to člověk vypiplá sám dmraid -ay
. Pak je zapotřebí do tohoto skriptu ještě udělat mount /dev/mapper/nejake_zarizeni /novy_root
pak už jen přidat příkaz switch_root /novy_root /sbin/init
(toto je příkaz busyboxu)
Co se týče bootování initramfs, tak tohle je opravdu jenom hodně stručně a povídání by bylo asi na celej článek