Bylo vydáno Ubuntu 21.04 s kódovým názvem Hirsute Hippo. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je možnost integrace s Microsoft Active Directory, Wayland ve výchozím stavu a vývoj aplikací pomocí Flutteru.
Prohlášení (Twitter) Minnesotské univerzity k výzkumu proveditelnosti nenápadného začlenění bezpečnostních chyb do Linuxu: Situaci bereme vážně. Výzkum jsme pozastavili. Prozkoumáme výzkumnou metodu a její schválení. Stanovíme opatření…
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 16.0.0 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Přehled novinek v článku na Medium.
Na MFF UK pokračuje série on-line přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Dnes je na programu Live kernel patching, příští týden ladění kernelu a kdump, další přednášky jsou naplánovány až do 3. června.
… více »Byla vydána nová verze 3.3 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Program Zellij byl představen a vydán v beta verzi. Popis programu říká, že se jedná o terminálový pracovní prostor aneb program podobný programům tmux a screen. Naprogramovaný je v Rustu. Pluginy jsou ve WebAssembly.
Byla vydána verze 9.0 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší podporu Mapsforge map, pro jejichž prohlížení tak již není potřebná Java.
Na nedavnem skoleni databazoveho systemu MySQL bylo receno, ze nejvetsi brzda vetsich databazovych systemu je I/O pristup na disk, virtualizace databazovych systemu se tedy obecne nedoporucuje.
Skolitel byl primo nemecky vyvojar pracujici pro MySQL, tak jsem jeho informace nebral na lehkou vahu, ale stejne se zeptam - provozujete databazove systemy virtualizovane? Napr. MyISAM tabulky radove ve stovkach tisicu zaznamu?
Pokud ano, zkousel jste nekdo merit rozdil pri behu v realnem/virtualizovanem prostredi?
V soucasne dobe nam bezi hlavni DB server primo, zalozni server, kam probiha online replikace, je virtualizovany, slouzi pouze pro ucely zalohovani a cteni, u ktereho neni pozadaovana maximalni rychlost.
Tiskni
Sdílej: