Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Staronovým vedoucím zůstává Jonathan Carter.
Dokumentační tým LibreOffice vydal příručku Writer Guide 7.1. Tuto a další příručky si můžete stáhnout ze stránek dokumentace. Český LibreOffice tým pracuje na překladech příruček.
Protokol FTP má 50 let. Jeho specifikace byla vydána 16. dubna 1971 jako RFC 114. Implementace FTP ve Firefoxu bude již příští týden ve Firefoxu 88 ve výchozím stavu zakázána. Ve Firefoxu 90 bude zcela odstraněna.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu dubnový souhrn novinek.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.17.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů, které mají být do produkčního prostředí zavedeny v průběhu května 2021.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Rad bych se kratce zminil o ne zrovna tradicnich zpusobech instalce Ubuntu.
Instalaci pres Live CD zna temer kazdy, nekteri znaji instalaci pres Alternate CD. Pokud nemate k dispozici CD-ROM mechaniku, muzete si z Live CD vytvorit stale popularnejsi bootovaci USB flash, vcetne moznosti ukladani dokumentu a nainstalovanych baliku, je tedy mozne tuto flashku pouzit jako plnohodnotny system.
Nedavno se vsak objevil navod, jak si tuto flashku vytvorit i z prostredi windows, a to vcetne zajimave vlastnosti - prenosnym virtual boxem. System je pak mozno nabootovat jak primo, nebo i virtualne z windows, coz muze byt pro nekoho uzitecne. Zmineny navod najdete zde.
Pokud touzite po uplne ciste instalaci se vzdy aktualnimi baliky a mate stabilni pripojeni k internetu, muzete pouzit 11MB MinISO, ktere si po nastaveni site stahne a nainstaluje zbytek systemu. Instalace je pak v textovem rezimu stejne jako z alternate CD. MiniIso pro vasi platformu muzete stahovat zde.
Dalsi moznost je vytvorit si PXE server, a po nabootovani ze site instalovat primo z nej. Osobni zkusenosti z timto zpusobem nemam, rad se dozvim podrobnosti v diskusi, stejne tak, pokud vite jeste o dalsich metodach instalace, ktere jsem nezminil.
Tiskni
Sdílej:
teda, ja som uz niekolko par desiatok strojov nainstaloval tak, ze som stiahol hdinstall kernel (linux+initrd.gz) a nabootoval ho, a potom to uz bola tradicna alternate instalacia (akurat sa vsetko stahuje z netu).. podmienka (resp. velmi vhodne) je mat tam pred instalaciou uz nainstalovany grub no (v mojom pripade nejaky starsi OS).
ale ten pxe tiez znie velmi zaujimavo, len sa musim niekedy odhodlat pozriet na dokumentaciu :)) navyse by nebolo zle to nejak prednastavit, aby clovek len vybral particie a vsetko by bezalo uz automaticky a bez otazok (co som minule vzdal po cca hodke citania manualov a howto :) )
Nevíte někdo o nějaké fintě jak instalovat Ubuntu (raději Kubuntu), když mám k dispozici pouze disketovou mechaniku (PC neumožňuje boot ani z USB zařízení ani ze sítě)?
Jestli je tam Windows ->WUBI -> dost zpomaluje
Jestli je podporuje USB disky natáhnout GRUB na disketu a nastavit BOOTování z flashdisku -> né z každého flash disku lze bootovat
PS: Nebylo by to lepší do poradny ?
Windows tam nejsou. Mám nainstalovat systém (vybral jsem Kubuntu) na asi 10 PC vyřazených z firmy (není tam CD-ROM) a oni provedli čištění disku, takže tam není nic ani oddíl. Zatím to vždy otevřu a připojuju CD-ROMku.
USB to má - není to zase tak starý hardware (Dell OptiPlex GX150). Nevíš o návodu jak hodit GRUB na disketu?
Ad PS: Asi jo - jen jsem záhledl téma zápisku tak jsem si říkal, že to přitáhne lidi, kteří by mohli vědět.
Instalátor můžeš zavést ze sítě, BIOS ani síťovka nemusí podporovat PXE boot, zvládne to Etherboot z diskety. Pro vytvoření PXE bootovací diskety můžeš využít i přímo balíček z Debianu etherboot
.