Debian dnes slaví 32 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Policisté zadrželi odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského, který daroval ministerstvu spravedlnosti za tehdejšího ministra Pavla Blažka (ODS) bitcoiny v miliardové hodnotě, a zajistili i darovanou kryproměnu. Zadržení Jiřikovského může být podle ministerstva důležité k rozuzlení kauzy, která vypukla koncem května a vedla ke konci Blažka. Zajištění daru podle úřadu potvrzuje závěry dříve publikovaných právních
… více »Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném převzetí podílu ve výrobci čipů Intel. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Akcie Intelu v reakci na tuto zprávu výrazně posílily. Trump minulý týden označil Tana za konfliktní osobu, a to kvůli jeho vazbám na čínské společnosti, čímž vyvolal nejistotu ohledně dlouholetého úsilí Intelu o obrat v hospodaření. Po pondělní schůzce však prezident o šéfovi Intelu hovořil příznivě.
Společnost Purism stojící za linuxovými telefony a počítači Librem má nově v nabídce postkvantový šifrátor Librem PQC Encryptor.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.2. Přehled novinek v Changelogu. Vypíchnou lze vylepšené GUI.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. V březnu spustil předprodej hodinek Pebble Time 2 (tenkrát ještě pod názvem Core Time 2) za 225 dolarů s dodáním v prosinci. Včera představil jejich konečný vzhled (YouTube).
Byla oznámena nativní podpora protokolu ACME (Automated Certificate Management Environment) ve webovém serveru a reverzní proxy NGINX. Modul nginx-acme je zatím v preview verzi.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost Perplexity AI působící v oblasti umělé inteligence (AI) podala nevyžádanou nabídku na převzetí webového prohlížeče Chrome internetové firmy Google za 34,5 miliardy dolarů (zhruba 723 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Reuters. Upozornila, že výše nabídky výrazně převyšuje hodnotu firmy Perplexity. Společnost Google se podle ní k nabídce zatím nevyjádřila.
Intel vydal 34 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20250812 mikrokódů pro své procesory řešící 6 bezpečnostních chyb.
Závěrem snad jen tolik. Zvyk je železná košile, vývojáře Gnome 3 čeká ještě spousta práce, Unity se zdá být dobré, Xfce naopak nic moc. Toť názory jednoho několikaletého uživatele Ubuntu (a tzv. ajťáka) a jedné BFU.Já jsem takový kozervativně evoluční člověk, takže se držím vývojové linie Gnome a používám Gnome 3 s Gnome Shellem. Jako docela se mi líbí i nápad s Gnome 2 vzhledem pro Gnome 3 jak má být v budoucnu v Mintu, ale nejspíš fakt zůstanu svým způsobem konzervativní v tom, že se nechám popostrkovat vývojáři originál Gnome 3. Jinak doporučuju testnout třeba na Fedoře 16, i když tam najdeš pár zajímavých bugů (nahlášených).
* CPU: AMD Athlon XP 2000+ (1.7 GHz) * RAM: 1GB DDR 400 MHz * GK: Nvidia Geforce 6200 128MB * HDD1: 320GB 8MB Cache 7200 ot./min - Linux + data na práci a internet * HDD2: 40GB 5200 ot./min - Windows XP na hryTo bych ze svého linuxáckého pohledu považoval za velice nové a výkonné PC :).
nějaké otáčecí krychle a podobné pitomosti neuznávám.Existuje i 2d grafika a i ta jde akcelerovat.
Neinstaloval se celý systém znovu, pouze nutné balíčky. Výsledek s Xubuntu byl děsivý.To si jako čekal něco jiného? Pokud si s tím nechceš hrát (nemaš čas), rostě nahod system přimo s daným prostředím.
hdparm -t
hlásí 33 MB/s, random access jsem zatím neměřil. Přemýšlím, jestli pořídit SSD (+ HDD přes USB), nebo to nechat.
hdparm -t hlásí 33 MB/sNa 80 žilovým kabelu? Zajímavý jestli jo..
[root@lt-tm2450 ~]# hdparm -itT /dev/sda /dev/sda: Model=HTS541060G9AT00, FwRev=MB3OA60A, SerialNo=MP27MBXDG6HGDH Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs } RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4 BuffType=DualPortCache, BuffSize=7539kB, MaxMultSect=16, MultSect=16 CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=117210240 IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120} PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4 DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2 UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5 AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a: ATA/ATAPI-2,3,4,5,6 * signifies the current active mode Timing cached reads: 912 MB in 2.00 seconds = 455.79 MB/sec Timing buffered disk reads: 102 MB in 3.04 seconds = 33.57 MB/sec [root@lt-tm2450 ~]# ./seeker /dev/sda Seeker v2.0, 2007-01-15, http://www.linuxinsight.com/how_fast_is_your_disk.html Benchmarking /dev/sda [57231MB], wait 30 seconds.............................. Results: 53 seeks/second, 18.54 ms random access time [root@lt-tm2450 ~]#
XP SP3 mi na tom samym PC lítá jak z praku a to je to 3 roky stará instalace kde je plno kravin nainstalovanejch i odinstalovanejch, ale zase je to systém roku 2001, takže neni úplně fér ho srovnávat s jádrem 3.1.5 a kdečkama 4.7.4
Pod pojmem desktop si predstavuji poradnou masinu s nekompromisnim vykonem a ty usetrene prostredky to nevyvazi.Já si pod pojmem desktop představuju počítač na stole (popřípadě pod stolem), který je určený k tomu, aby dlouhodobě setrvával na svém místě. Tomu, o čem píšeš ty, říkám „herní mašina“.
Omlouvam se, potreboval jsem frustraci nejak sdilet..Nám promiň, že to bez konkrétního hardware vůbec nikoho nezajímá :D.
Něco podobného jsem také používal s tím, že místo XP2000+ tam byla 2100+ a Nvidia byla jen 5200XM. Suse 11.2-3/12.1 s XFCE/LXDE na tom šlape v pohodě. Zkoušel jsem live s KDE4, ale to už bylo moc.CPU: AMD Athlon XP 2000+ (1.7 GHz) RAM: 1GB DDR 400 MHz GK: Nvidia Geforce 6200 128MB HDD1: 320GB 8MB Cache 7200 ot./min - Linux + data na práci a internet HDD2: 40GB 5200 ot./min - Windows XP na hry
total used free shared buffers cached Mem: 1284732 611188 673544 0 110536 348252Produkční XFCE od Suse mělo něco kolem 490MB. Něco si požere pidgin, něco nějaký applet. Změna ikonek a tématu taky něco sežrala. Když naběhne chrome tak hned jsem u 800M
Ale i po tom ořezu to je pořád dost žravý, hlavně na paměť - cca 400 MB po přihlášení s tim že běží jenom KDE a pár mini prográmků jako gkrellm, stardict, kwikdisk, gmail notifier a yakuake. Na druhou stranu ostatní desktopy na tom sou hodně podobně a jenom se samotnym window managerem bych nevystačil (ikdyž icewm je fakt dobrej) a po natahání do něj všech těch programů který potřebuju nebo chci bych byl tam kde sem byl s kdečkama (jen bych se zbavil plasmy a pár podobnejch vyfikundací, ale minimálně kdelibs by mi tam zůstali), jen by to nebylo navzájem tak pěkně integrovaný a vzhledově sjednocený. Takže menší zlo je zůstat u kdeček než si je skládat znova na koleně kolem nějakýho lehkýho wm
Takže menší zlo je zůstat u kdeček než si je skládat znova na koleně kolem nějakýho lehkýho wmproč na koleně? Natáhnu instalaci a vyberu si že chci jen to a to. Popř. natáhnu instalaci z Netu a na doplnění LXDE/XFCE mi stačí jeden příkaz v Zypperu. Já v práci používám KDE4 a jak jsem psal po startu má ten bumbrlíček jen 1GB ram
total used free shared buffers cached Mem: 1535492 689676 845816 0 27340 381200 -/+ buffers/cache: 281136 1254356 Swap: 1546236 0 1546236čistá KDE 4.7.2, po startu puštěný jen pidgin, Wifi
Tiskni
Sdílej: