Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Nedávno na počítači mojí sestry odešel harddisk, tak jí ježíšek přinesl nový. Spolu s výměnnou pevného disku nadešel čas pro výběr operačního systému. Už jsou to tři roky, co moje sestra používá Ubuntu a vše bez problémů. Musím podotknout, že zcela dobrovolně a sama s tím za mnou přišla, když viděla, jak jsem já v pohodě a jak ona furt musí řešit pomalost a různý sajrajt z netu. Dokonce se naučila na počítači nastavit přes CLI načasované vypínání. Poslední verze, která byla na starém HDD byla Ubuntu 9.04, protože updaty na vyšší verze neprobíhaly dobře.
Chtěl jsem jí tedy nasadit něco modernějšího.
Prvním systémem (smím-li to tak nazvat - vím, že se jedná jen o jiné GUI) bylo Xubuntu 9.04. To jsme zkoušeli už loni, protože rychlost Ubuntu se nezdála uspokojivá (se zapnutými efekty Compizu to bylo takové prostě zpomalené). Neinstaloval se celý sysém znovu, pouze nutné balíčky.
Výsledek s Xubuntu byl děsivý. Uživatelské rozhraní bylo na defaultní nastavení ošklivé (rozumějte sestře se nelíbilo a já nemám čas si s tím hrát) a zisk na rychlosti se také nekonal. Dokonce bez efektů bylo vše ještě pomalejší než v Gnome. Xubuntu šlo tedy rychle pryč a šlo zpět bezproblémové Ubuntu 9.04, které po vypnutí některých efektů šlapalo velmi uspokojivě.
Pokusem, který se už odehrál v současnosti, bylo nasazení Mintu 12 s Gnome 3, o kterém někteří tolik básní. Na screenshotech se mi to velmi líbilo, sestře také. Vypadá to luxusně a přehledně. Během instalace mě čekaly dva šoky.
No ale nakonec vše dobře dopadlo a systém naběhl. Nainstaloval jsem uzavřené ovladače nVidia (nemusel jsem, ale dělám to) a šlo se na zkoumání úrostředí. První, co mě zarazilo, byla rychlost. To bylo něco hrozného. Po každém kliknutí na cokoliv se čekalo 2-5 sekund, než se akce provedla. Vím, že toto počítadlo už patří na smetiště, ale když zvládá ty internety a filmy, tak nač ho vyhazovat? Kvůli hezkým okýnkům? Asi ne.
Další věc - při přepínání filmů do fullscreenu přehrávač buď spadl a nebo se kousnul obraz.
Nelze vytvářet spouštěče na ploše. Proboha proč ne??? Od čeho tam ta plocha tedy je? Pro hezký obrázek na pozadí? Ano, já vím, že to jde, ale vysvětlujte ten složitý postup BFU - ne, hůř, vysvětlujte mu proč to tak je.
Poslední hřebíček do rakve dala Gnome 3 má sestra sama. Cituji:
"Tohle se mi moc nelíbí. Jako je to hezký, ale vůbec se v tom nevyznám. To je jak na nějakym mobilu. Já chci zpátky normální menu a ikony na ploše. Tohle ať si dávají na nějaký mobil nebo tablet. Navíc je to strašně pomalý, s tím nejde dělat. Já nevím, jestli jsem na to neklikla a nebo jestli mám jen čekat."
Linux Mint 12 šel také do háje. I ty zpropadené Windows Vista na tomhle počítači běžely rychleji.
Třetí pokus byl s Unity. Mám k němu despekt, i když nevím proč vlastně. Asi za to může masáž z diskusních for. Na první pohled se mi líbí a asi mu dám šanci na notebooku, kde mě čeká také reinstalace (o tom v jiném zápisku příště).
Unity překvapilo. Na takto staré herce šlapalo velice svižně, při subjektivním posouzení stejně rychle jako staré Gnome. Sestra už byla bohužel poznamenaná Gnome 3 a tak jakmile zjistila, že ikonky nebudou a že to nemá klasické menu, řekla pryč s tím. A já jí chápu. Plocha prostě je pro spouštěče aplikací a odkazy na adresáře. Postranní panel je hezký, Dash použitelný a vyhledávání funguje, ale proč klikat a rolovat víc než je třeba?
Přehrávání filmů fungovalo - vlastně všechno fungovalo ke spokojenost nás obou, ale zvyk je zvyk.
Unity šlo bohužel pryč. Ale možná na něj v budoucnu dojde.
Poslední pokus - vlastně jistota, je staré Ubuntu s Gnome 2. Předchozí zkušenosti hovořili jasně, když to tři roky fungovalo, tak to ten počítač na tomto systému už doklepe.
Závěrem snad jen tolik. Zvyk je železná košile, vývojáře Gnome 3 čeká ještě spousta práce, Unity se zdá být dobré, Xfce naopak nic moc. Toť názory jednoho několikaletého uživatele Ubuntu (a tzv. ajťáka) a jedné BFU.
Tiskni
Sdílej:
Závěrem snad jen tolik. Zvyk je železná košile, vývojáře Gnome 3 čeká ještě spousta práce, Unity se zdá být dobré, Xfce naopak nic moc. Toť názory jednoho několikaletého uživatele Ubuntu (a tzv. ajťáka) a jedné BFU.Já jsem takový kozervativně evoluční člověk, takže se držím vývojové linie Gnome a používám Gnome 3 s Gnome Shellem. Jako docela se mi líbí i nápad s Gnome 2 vzhledem pro Gnome 3 jak má být v budoucnu v Mintu, ale nejspíš fakt zůstanu svým způsobem konzervativní v tom, že se nechám popostrkovat vývojáři originál Gnome 3. Jinak doporučuju testnout třeba na Fedoře 16, i když tam najdeš pár zajímavých bugů (nahlášených).
* CPU: AMD Athlon XP 2000+ (1.7 GHz) * RAM: 1GB DDR 400 MHz * GK: Nvidia Geforce 6200 128MB * HDD1: 320GB 8MB Cache 7200 ot./min - Linux + data na práci a internet * HDD2: 40GB 5200 ot./min - Windows XP na hryTo bych ze svého linuxáckého pohledu považoval za velice nové a výkonné PC :).
nějaké otáčecí krychle a podobné pitomosti neuznávám.Existuje i 2d grafika a i ta jde akcelerovat.
Neinstaloval se celý systém znovu, pouze nutné balíčky. Výsledek s Xubuntu byl děsivý.To si jako čekal něco jiného? Pokud si s tím nechceš hrát (nemaš čas), rostě nahod system přimo s daným prostředím.
hdparm -t
hlásí 33 MB/s, random access jsem zatím neměřil. Přemýšlím, jestli pořídit SSD (+ HDD přes USB), nebo to nechat.
hdparm -t hlásí 33 MB/sNa 80 žilovým kabelu? Zajímavý jestli jo..
[root@lt-tm2450 ~]# hdparm -itT /dev/sda /dev/sda: Model=HTS541060G9AT00, FwRev=MB3OA60A, SerialNo=MP27MBXDG6HGDH Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs } RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4 BuffType=DualPortCache, BuffSize=7539kB, MaxMultSect=16, MultSect=16 CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=117210240 IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120} PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4 DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2 UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5 AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a: ATA/ATAPI-2,3,4,5,6 * signifies the current active mode Timing cached reads: 912 MB in 2.00 seconds = 455.79 MB/sec Timing buffered disk reads: 102 MB in 3.04 seconds = 33.57 MB/sec [root@lt-tm2450 ~]# ./seeker /dev/sda Seeker v2.0, 2007-01-15, http://www.linuxinsight.com/how_fast_is_your_disk.html Benchmarking /dev/sda [57231MB], wait 30 seconds.............................. Results: 53 seeks/second, 18.54 ms random access time [root@lt-tm2450 ~]#
XP SP3 mi na tom samym PC lítá jak z praku a to je to 3 roky stará instalace kde je plno kravin nainstalovanejch i odinstalovanejch, ale zase je to systém roku 2001, takže neni úplně fér ho srovnávat s jádrem 3.1.5 a kdečkama 4.7.4
Pod pojmem desktop si predstavuji poradnou masinu s nekompromisnim vykonem a ty usetrene prostredky to nevyvazi.Já si pod pojmem desktop představuju počítač na stole (popřípadě pod stolem), který je určený k tomu, aby dlouhodobě setrvával na svém místě. Tomu, o čem píšeš ty, říkám „herní mašina“.
Omlouvam se, potreboval jsem frustraci nejak sdilet..Nám promiň, že to bez konkrétního hardware vůbec nikoho nezajímá :D.
Něco podobného jsem také používal s tím, že místo XP2000+ tam byla 2100+ a Nvidia byla jen 5200XM. Suse 11.2-3/12.1 s XFCE/LXDE na tom šlape v pohodě. Zkoušel jsem live s KDE4, ale to už bylo moc.CPU: AMD Athlon XP 2000+ (1.7 GHz) RAM: 1GB DDR 400 MHz GK: Nvidia Geforce 6200 128MB HDD1: 320GB 8MB Cache 7200 ot./min - Linux + data na práci a internet HDD2: 40GB 5200 ot./min - Windows XP na hry
total used free shared buffers cached Mem: 1284732 611188 673544 0 110536 348252Produkční XFCE od Suse mělo něco kolem 490MB. Něco si požere pidgin, něco nějaký applet. Změna ikonek a tématu taky něco sežrala. Když naběhne chrome tak hned jsem u 800M
Ale i po tom ořezu to je pořád dost žravý, hlavně na paměť - cca 400 MB po přihlášení s tim že běží jenom KDE a pár mini prográmků jako gkrellm, stardict, kwikdisk, gmail notifier a yakuake. Na druhou stranu ostatní desktopy na tom sou hodně podobně a jenom se samotnym window managerem bych nevystačil (ikdyž icewm je fakt dobrej) a po natahání do něj všech těch programů který potřebuju nebo chci bych byl tam kde sem byl s kdečkama (jen bych se zbavil plasmy a pár podobnejch vyfikundací, ale minimálně kdelibs by mi tam zůstali), jen by to nebylo navzájem tak pěkně integrovaný a vzhledově sjednocený. Takže menší zlo je zůstat u kdeček než si je skládat znova na koleně kolem nějakýho lehkýho wm
Takže menší zlo je zůstat u kdeček než si je skládat znova na koleně kolem nějakýho lehkýho wmproč na koleně? Natáhnu instalaci a vyberu si že chci jen to a to. Popř. natáhnu instalaci z Netu a na doplnění LXDE/XFCE mi stačí jeden příkaz v Zypperu. Já v práci používám KDE4 a jak jsem psal po startu má ten bumbrlíček jen 1GB ram
total used free shared buffers cached Mem: 1535492 689676 845816 0 27340 381200 -/+ buffers/cache: 281136 1254356 Swap: 1546236 0 1546236čistá KDE 4.7.2, po startu puštěný jen pidgin, Wifi