Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dlouho jsem byl odpůrce tabletů. Nemohl jsem pochopit, k čemu by mi to bylo, když s sebou nosím stále notebook a mobil. Byly to pro mě všechno předražené nesmysly. Vyrojilo se nám však mnoho výrobců produkující tablety pochybné kvality s příznivou cenou. Jeden takový jsem dostal k narozeninám před půl rokem.
Byl to Prestigio Multipad PMP3384B. Dodává se v krasné a luxusní krabici s texturou karbonových vláken, která je pro Prestigio typická. Uvnitř krabice je koženkový obal na tablet a očekávání rostlo. Obal k tabletu nedává ani Samsung, ani Apple, říkal jsem si. Tohle musí být něco extra. Pod obalem už se nacházel tento skvost. Skvělé dílenské zpracování, vše lícuje, nic nevrže a nekroutí se, jen ten displej působí nějak lacině...No dosud jsem byl nadšený.
Malér nastal po zapnutí tohoto výkřiku techniky. Android 2.3? A sakra. Ale co, naběhlo to a něco to určitě umět bude. Objevila se obrazovka se sliderem na odemčení. Přiložil jsem prst a táhnul jsem zámečkem. Zámeček nereaguje...co to? Aha. Displej je rezistivní. Hmm, tak zkusím přitlačit. Aha, už se hýbe. Jedeme k polovině slideru a...najednou se ztratí kontakt a zámeček opustí můj prst směrem k počáteční pozici. Hmm, aha...hlavně nedat znát před zraky dárců najevo rozladění, zkusím to znovu. Tlačím fest, zámeček je skoro u konce slideru...ne. Zase se vrátil zpět. Začínám rudnout, je mi trapně. Tak znovu. Tlačím jako blázen a pomalu se blížím ke konci a...slááávááá konečně jsem se dostal na plochu. Ale byla no tedy námaha.
Již vím, že na displej se musí tlačit skutečnou silou. Podívám se do menu, nastavuji wifi, otvírám prohlížeč, vše je obdivuhodně rychlé. Zkusím zadat do adresního řádku nějakou adresu. Bouchnu na něj a zjeví se klávesnice. Tak tedy www...aha. jen jedno w místo tří. Hmm, tak tedy znovu. Super, dále .sezn...co to? Proč to? Proč mi to tam píše diakritická znaménka? To proto, že ta tlačítka mačkám moc dlouho. Jenže když je budu mačkat jen krátce, bude úspěšnost vložení znaku tak 25%. Když dlouze, tak to vloží háček nebo čárku. Prekérní situace. Tablet jsem si raději odnesl mimo místnost s dárcem, abych mohl odložit poker face. Podařilo se zadat adresu a stránka se načetla.
A hele, ono to má multitouch. Nevěděl jsem, že něco takového u rezistivního displeje funguje. Super. Zvětším si tedy klasickým dvouprstým gestem písmo. Výborně. A teď posunou obsah trochu výše, abych místo flashové reklamy viděl článek. Co se to děje? Rejdím po obrazovce jedním prstem nahoru a dolů a místo toho, aby se posouvala stránka se obraz stále zvětšuje a zmenšuje. Víte, lidičky, co se stalo? Tablet si stále myslí, že mám na displeji dva prsty a ne jen jeden...nejde s tím nic dělat. Takže reset. Mno, nemám na to nervy. Co se uklidnit u hraní Angry Birds?
Instalace programu nevyžaduje pevné nervy, nemusí se skoro nic psát. No vida, hra běží, tablet hezky hraje, docela nahlas. Docela dost nahlas, chtělo by to ztlumit, ale nemůžu najít volume tlačítka...aha nejsou tu. Fajn, jedno je ve hře. Hra se nedá skoro hrát. Ptáci létají předčasně a ve špatných směrech, asi bych displej dříve rozmlátil nárazy prstů než bych se dostal do vyššího levelu. Tak vypnout. Ale jak? Není tu žádné home tlačítko...takže reset? Ale ne. Nejsem přeci hlupák. Postačí tablet zamknout. Ano, to je ono
Třeba se to bude dát použít aspoň jako čtečka. Nějaký program e-Book tu je a obsahuje pěknou sbírku knih od K.Čapka, E.A.Poe a dalších a to nejen v češtině. Výborně, to si stáhnu do počítače pro budoucí použití. Čtečka celkem funguje. Není potřeba moc používat dotyky, na obracení stránek má tablet fyzická tlačítka. Ale i tak je hýbání se stránkou nepohodlné. Často se stává, že místo pohybu se vyvolá nějaké kontextové menu a pak nejde zrušit...Už mě to nebaví. Do šuplíku s tím a konec.
Vhodné jako dárek pro někoho, komu chcete přivodit infarkt, záchvat vzteku, pro milovníka adrenalinových sportů nebo BDSM. Pro všechny ostatní nedoporučuji. Dostatečně výkonný HW, zastaralý OS, dobré dílenské zpracování, nadprůměrné příslušenství, dobrá baterie, skvělé knihy v ceně, ale všechno sráží na kolena mizerný rezistivní dotykový displej, který by i klidný člověk jako já nejraději prokopl
Tiskni
Sdílej:
rozmyslal som ze si kupim na eknihy tento http://www.alza.sk/prestigio-multipad-pmp3270b-d347025.htm
pisu ze ma kapacitny display a tiez android 4.0
co povies?
Střel tam OsmAnd a můžeš mít krásnou navigaci do auta. Sice dlouho počítá trasu (100km kolem 10 minut), ale jinak je perfektní
ad klávesnice - zkus Hacker's keyboard https://play.google.com/store/apps/details?id=org.pocketworkstation.pckeyboard, z mojí strany maximální spokojenost. Má to hromadu nastavení, třeba i jak dlouho to musíš držet, aby ti to nabídlo další písmena (to na co si stěžuješ)
A na běhání po netu mám nejradši Dolphin Browser
Mě na Galaxy Ace funguje z dostupných navigací jen OsmAnd MapFactor jsem zkoušel, ale nějak se mnou odmítal spolupracovat
On může Android fungovat i bez GPS modulu? O.O
Asi jiná liga, levnější "smartphone" si s nima neporadí a dokud displej nevysušim opravdu dosucha, tak zlobí. Stačí se v létě trochu víc potit a můžou z toho být trable