Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dlouho jsem byl odpůrce tabletů. Nemohl jsem pochopit, k čemu by mi to bylo, když s sebou nosím stále notebook a mobil. Byly to pro mě všechno předražené nesmysly. Vyrojilo se nám však mnoho výrobců produkující tablety pochybné kvality s příznivou cenou. Jeden takový jsem dostal k narozeninám před půl rokem.
Byl to Prestigio Multipad PMP3384B. Dodává se v krasné a luxusní krabici s texturou karbonových vláken, která je pro Prestigio typická. Uvnitř krabice je koženkový obal na tablet a očekávání rostlo. Obal k tabletu nedává ani Samsung, ani Apple, říkal jsem si. Tohle musí být něco extra. Pod obalem už se nacházel tento skvost. Skvělé dílenské zpracování, vše lícuje, nic nevrže a nekroutí se, jen ten displej působí nějak lacině...No dosud jsem byl nadšený.
Malér nastal po zapnutí tohoto výkřiku techniky. Android 2.3? A sakra. Ale co, naběhlo to a něco to určitě umět bude. Objevila se obrazovka se sliderem na odemčení. Přiložil jsem prst a táhnul jsem zámečkem. Zámeček nereaguje...co to? Aha. Displej je rezistivní. Hmm, tak zkusím přitlačit. Aha, už se hýbe. Jedeme k polovině slideru a...najednou se ztratí kontakt a zámeček opustí můj prst směrem k počáteční pozici. Hmm, aha...hlavně nedat znát před zraky dárců najevo rozladění, zkusím to znovu. Tlačím fest, zámeček je skoro u konce slideru...ne. Zase se vrátil zpět. Začínám rudnout, je mi trapně. Tak znovu. Tlačím jako blázen a pomalu se blížím ke konci a...slááávááá konečně jsem se dostal na plochu. Ale byla no tedy námaha.
Již vím, že na displej se musí tlačit skutečnou silou. Podívám se do menu, nastavuji wifi, otvírám prohlížeč, vše je obdivuhodně rychlé. Zkusím zadat do adresního řádku nějakou adresu. Bouchnu na něj a zjeví se klávesnice. Tak tedy www...aha. jen jedno w místo tří. Hmm, tak tedy znovu. Super, dále .sezn...co to? Proč to? Proč mi to tam píše diakritická znaménka? To proto, že ta tlačítka mačkám moc dlouho. Jenže když je budu mačkat jen krátce, bude úspěšnost vložení znaku tak 25%. Když dlouze, tak to vloží háček nebo čárku. Prekérní situace. Tablet jsem si raději odnesl mimo místnost s dárcem, abych mohl odložit poker face. Podařilo se zadat adresu a stránka se načetla.
A hele, ono to má multitouch. Nevěděl jsem, že něco takového u rezistivního displeje funguje. Super. Zvětším si tedy klasickým dvouprstým gestem písmo. Výborně. A teď posunou obsah trochu výše, abych místo flashové reklamy viděl článek. Co se to děje? Rejdím po obrazovce jedním prstem nahoru a dolů a místo toho, aby se posouvala stránka se obraz stále zvětšuje a zmenšuje. Víte, lidičky, co se stalo? Tablet si stále myslí, že mám na displeji dva prsty a ne jen jeden...nejde s tím nic dělat. Takže reset. Mno, nemám na to nervy. Co se uklidnit u hraní Angry Birds?
Instalace programu nevyžaduje pevné nervy, nemusí se skoro nic psát. No vida, hra běží, tablet hezky hraje, docela nahlas. Docela dost nahlas, chtělo by to ztlumit, ale nemůžu najít volume tlačítka...aha nejsou tu. Fajn, jedno je ve hře. Hra se nedá skoro hrát. Ptáci létají předčasně a ve špatných směrech, asi bych displej dříve rozmlátil nárazy prstů než bych se dostal do vyššího levelu. Tak vypnout. Ale jak? Není tu žádné home tlačítko...takže reset? Ale ne. Nejsem přeci hlupák. Postačí tablet zamknout. Ano, to je ono
Třeba se to bude dát použít aspoň jako čtečka. Nějaký program e-Book tu je a obsahuje pěknou sbírku knih od K.Čapka, E.A.Poe a dalších a to nejen v češtině. Výborně, to si stáhnu do počítače pro budoucí použití. Čtečka celkem funguje. Není potřeba moc používat dotyky, na obracení stránek má tablet fyzická tlačítka. Ale i tak je hýbání se stránkou nepohodlné. Často se stává, že místo pohybu se vyvolá nějaké kontextové menu a pak nejde zrušit...Už mě to nebaví. Do šuplíku s tím a konec.
Vhodné jako dárek pro někoho, komu chcete přivodit infarkt, záchvat vzteku, pro milovníka adrenalinových sportů nebo BDSM. Pro všechny ostatní nedoporučuji. Dostatečně výkonný HW, zastaralý OS, dobré dílenské zpracování, nadprůměrné příslušenství, dobrá baterie, skvělé knihy v ceně, ale všechno sráží na kolena mizerný rezistivní dotykový displej, který by i klidný člověk jako já nejraději prokopl
Tiskni
Sdílej:
rozmyslal som ze si kupim na eknihy tento http://www.alza.sk/prestigio-multipad-pmp3270b-d347025.htm
pisu ze ma kapacitny display a tiez android 4.0
co povies?
Střel tam OsmAnd a můžeš mít krásnou navigaci do auta. Sice dlouho počítá trasu (100km kolem 10 minut), ale jinak je perfektní
ad klávesnice - zkus Hacker's keyboard https://play.google.com/store/apps/details?id=org.pocketworkstation.pckeyboard, z mojí strany maximální spokojenost. Má to hromadu nastavení, třeba i jak dlouho to musíš držet, aby ti to nabídlo další písmena (to na co si stěžuješ)
A na běhání po netu mám nejradši Dolphin Browser
Mě na Galaxy Ace funguje z dostupných navigací jen OsmAnd MapFactor jsem zkoušel, ale nějak se mnou odmítal spolupracovat
On může Android fungovat i bez GPS modulu? O.O
Asi jiná liga, levnější "smartphone" si s nima neporadí a dokud displej nevysušim opravdu dosucha, tak zlobí. Stačí se v létě trochu víc potit a můžou z toho být trable