V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Když se začaly množit výskyty na vlas stejných mailů, které dostávali uživatelé abclinuxu prostřednictvím webového formuláře (ano, ta nabídka programování zkušeným znalcům PERLu), napsal jsem na adresu info@quin.cz o vysvětlení (a zároveň jsem požádal o ukončení obtěžování uživatelů Abíčka).
Odpověď přišla dnes ráno a vypadá to, že pan Radomír Koníř (který je veden jako majitel domény a asi bude i majitelem firmy) je pěkně nevychovaný pán:
Dobrý den, > Prosím o > a) vysvětlení Nechci se pouštět do definice co je a co není spam. Zkuste se prosím pouze zamyslet nad obsahem rozesílaného sdělení. Pokud ani Vám to ani napodruhé "nesepne", bylo by asi zbytečné cokoli vysvětlovat. > b) ukončení obtěžování našich čtenářů Nikoho neobesíláme více než jednou. Věřte, že pokud někdo na mail odpoví, má sám zájem komunikovat dál. Pokud o komunikaci zájem nemá, není z naší strany důvod kontakt opakovat. S pozdravemRadim Koníř
Už jsem mu odpověděl a přiznávám, že ne příliš vlídně... Konkrétně jsem pohrozil tím, že v případě dalších stížností ze strany uživatelů kontaktuji registrátora jejich domény. Má to ale vůbec smysl?
Přišla (už poněkud zkrotlá) odpověď:
Opravdu nevím co tím sledujete ... Vaše stránky umožňují odeslat přihlášeným mail. Toho jsme využili. Oslovili jsme konkrétního člověka - konkrétním (jemu osobně určeným) mailem. To je snad v pořádku ... Nedostali jsme jedinou odpověď, ze které by vyplývalo, že někoho obtěžujeme - naopak! R. Koníř
No, tentokrát už nechávám asi bez odpovědi... Jen by mě zajímalo, jakým způsobem lze člověku poslat email jinak, než na jeho konkrétní mail... kdyby to bylo přes mailovou konferenci, stejně je adresátem nakonec jeden konkrétní člověk. Mimochodem, ty maily se mi nezdály personalizované - ale i kdyby...
Tiskni
Sdílej:
Ked chce uverejnit ponuku na pracu, nech tak urobi tam kde je na to vyhradene miesto. Kym som zamestnany, tak tam nechodim a preto mi je uplne fuk co tam je. Denne mi chodia maily, ktore mi od daneho odosielatela prisli "iba raz". Co na tom, ze maju rovnaky obsah a vsemozne sa snazia obist antispamove filtre. Nech ide kamsi ...
Šíření obchodních sdělení§ 7
(1) Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu,5) může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.
(2) Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta. (3) Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud
1. tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
2. skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
3. je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.
jestlize pouzil dotycny pan web-interface za ucelem mailovani tak se nemuze v zadnem pripade jednat o spam - v samotnem zahlavi te web-interface stoji, ze je tady prave od toho, aby uzivatele nebyli obtezovani.To je nádherná dedukce. Předpokládám, že když někdo prolomí firewallovou ochranu a způsobí na počítači škody, tak se také nemůže jednat o trestný čin, protože firewall je tam přeci proto, aby se podobným věcem zabránilo. To, že máme webové rozhraní pro odesílání mailů, to je opatření, které případným spammerům ztěžuje práci; bohužel ji - jak je vidět - zcela neznemožňuje.