Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Když se začaly množit výskyty na vlas stejných mailů, které dostávali uživatelé abclinuxu prostřednictvím webového formuláře (ano, ta nabídka programování zkušeným znalcům PERLu), napsal jsem na adresu info@quin.cz o vysvětlení (a zároveň jsem požádal o ukončení obtěžování uživatelů Abíčka).
Odpověď přišla dnes ráno a vypadá to, že pan Radomír Koníř (který je veden jako majitel domény a asi bude i majitelem firmy) je pěkně nevychovaný pán:
Dobrý den, > Prosím o > a) vysvětlení Nechci se pouštět do definice co je a co není spam. Zkuste se prosím pouze zamyslet nad obsahem rozesílaného sdělení. Pokud ani Vám to ani napodruhé "nesepne", bylo by asi zbytečné cokoli vysvětlovat. > b) ukončení obtěžování našich čtenářů Nikoho neobesíláme více než jednou. Věřte, že pokud někdo na mail odpoví, má sám zájem komunikovat dál. Pokud o komunikaci zájem nemá, není z naší strany důvod kontakt opakovat. S pozdravemRadim Koníř
Už jsem mu odpověděl a přiznávám, že ne příliš vlídně... Konkrétně jsem pohrozil tím, že v případě dalších stížností ze strany uživatelů kontaktuji registrátora jejich domény. Má to ale vůbec smysl?
Přišla (už poněkud zkrotlá) odpověď:
Opravdu nevím co tím sledujete ... Vaše stránky umožňují odeslat přihlášeným mail. Toho jsme využili. Oslovili jsme konkrétního člověka - konkrétním (jemu osobně určeným) mailem. To je snad v pořádku ... Nedostali jsme jedinou odpověď, ze které by vyplývalo, že někoho obtěžujeme - naopak! R. Koníř
No, tentokrát už nechávám asi bez odpovědi... Jen by mě zajímalo, jakým způsobem lze člověku poslat email jinak, než na jeho konkrétní mail... kdyby to bylo přes mailovou konferenci, stejně je adresátem nakonec jeden konkrétní člověk. Mimochodem, ty maily se mi nezdály personalizované - ale i kdyby...
Tiskni
Sdílej:
Ked chce uverejnit ponuku na pracu, nech tak urobi tam kde je na to vyhradene miesto. Kym som zamestnany, tak tam nechodim a preto mi je uplne fuk co tam je. Denne mi chodia maily, ktore mi od daneho odosielatela prisli "iba raz". Co na tom, ze maju rovnaky obsah a vsemozne sa snazia obist antispamove filtre. Nech ide kamsi ...
Šíření obchodních sdělení§ 7
(1) Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu,5) může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.
(2) Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta. (3) Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud
1. tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
2. skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
3. je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.
jestlize pouzil dotycny pan web-interface za ucelem mailovani tak se nemuze v zadnem pripade jednat o spam - v samotnem zahlavi te web-interface stoji, ze je tady prave od toho, aby uzivatele nebyli obtezovani.To je nádherná dedukce. Předpokládám, že když někdo prolomí firewallovou ochranu a způsobí na počítači škody, tak se také nemůže jednat o trestný čin, protože firewall je tam přeci proto, aby se podobným věcem zabránilo. To, že máme webové rozhraní pro odesílání mailů, to je opatření, které případným spammerům ztěžuje práci; bohužel ji - jak je vidět - zcela neznemožňuje.