Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Podlehl jsem přesvědčování několika kamarádů a zakoupil si navigační udělátko. Za různé mapy evropských států a měst už jsem stejně utratil více, než taková navigace stojí (a zdaleka nemám ještě všechny, které by se hodily), takže jsem si to aspoň mohl zdůvodnit. Navíc jsem se těšil na novou hračku...
S mým modelem (Navigon 7110) dodává prodejce také DVD s novým mapovým souborem, který by měl velmi vylepšovat mapové pokrytí ČR a Slovenska. Sice je rodná hrouda - z hlediska navigace - pro mě nejméně zajímavá, protože si troufám tvrdit, že tu i bez mapy dojedu víceméně kamkoliv, ale když bylo možné mít "něco lepšího", tak jsem po tom (bohužel) skočil. Místo abych se řídil ověřeným pravidlem "if it ain't broke, don't fix it".
UPDATE: Bylo to horší, než jsem myslel...Strčil jsem tedy DVD do počítače, přečetl si jednoduché instrukce (připojte navigaci přes USB, smažte z ní starý mapový soubor, nakopírujte na uvolněné místo nový mapový soubor, odpojte navigaci) a dal se do práce. Protože je to ještě novotou smrdící hračka, nechtěl jsem riskovat a nejenže jsem si před akcí výšezmíněný návod pečlivě přečetl, já se podle něj dokonce do puntíku řídil. A to byla chyba.
Po úspěšném připojení navigace k USB portu a bezproblémovém přimountování jsem tedy vyhledal na SD kartě (zastrčené v navigaci) mapový soubor a smazal ho. Pak jsem spustil kopírování nového mapového souboru. Nechutně se to vleklo (velikost souboru: 1,8 GB, rychlost kopírování: cca 2 MB/s). Měl jsem tedy dost času si uvědomit, že v těch instrukcích nezmínili nic o zálohování starého mapového souboru. "No, snad to bude fungovat hned a bez potíží," říkal jsem si v duchu. Ale přeci jen mi začal v hlavě hlodat červík pochybnosti - přeci jen by asi bývalo lepší staré mapy zálohovat, jeden nikdy neví...
Zrovna když jsem zaháněl nepříjemné myšlenky týkající se nefunkčního aktualizačního souboru, poškrábaného DVD (ano, kopíroval jsem to přímo z DVD, místo abych nejprve nový mapový soubor zkopíroval na disk počítače) nebo jiných patálií, které by mohly nastat, všiml jsem si, že Krusader ukazuje na SD kartě 1,8 GB volného místa. A nový soubor prý také "váží" 1,8 GB. "Ti to ale mají vypočítané," pomyslel jsem si, a už mě poléval studený pot. Neměl jsem v tu chvíli sílu porovnávat velikost volného místa a velikost souboru za pomoci trochu menších jednotek, než jsou gigabajty. Cosi mi říkalo, že se kopírování zastaví na 98 procentech a skončí hláškou o nedostatku místa na cílovém zařízení (a já si budu nadávat).
Obrnil jsem se tedy trpělivostí a čekal těch zbývajících pár minut, až se vše dokopíruje a já si budu moci oddechnout. Pak přišlo 97 procent a... konec. Tak blízko... Zatímco jsem cedil sprostá slova mezi zuby, mrkl jsem na skutečnou velikost souboru a volného místa na kartě. To byste nevěřili, chybělo 48 megabajtů. A protože na kartě je pak už jen navigační software, nemohl jsem žádné místo uvolnit.
Co z toho plyne? Důvěřovat manuálům se někdy nevyplácí. A co ještě? Zálohovat by se mělo vždycky. A nakonec? To, co řeknu zítra na zákaznické lince nějaké nebohé operátorce prodejce, to si za rámeček nedá. A úplně poslední důsledek? Protože ten krám už potřebuji, tak půjdu zítra s bílou pěnou kolem úst koupit 4gigovou SD kartu a teprve zpětně budu řešit reklamaci. Ach jo.
P.S. A to jsem si myslel, jak jsem na to vyzrál, když jsem koupil jiný model než Leoš, který svoji navigaci Mio přejmenoval na Hloupého Honzu...
Ráno jsem zjistil, že přístroj pravděpodobně 4gigové karty nepodporuje, takže to bude ještě zajímavější, než to vypadalo. Jeden velmi vstřícný pán z obchodu skveleceny.cz mi poradil, že je nutné vymazat některé zvukové soubory (zbyla mi angličtina, němčina a čeština) a také adresář s daty pro funkci RealityView (realisticky vypadající náhled vybraných křižovatek). Tím by se mělo uvolnit dost místa pro nový mapový soubor.
Tak jsem to provedl (a ještě předtím provedl zálohu všeho, co ještě na kartě zbývalo) a nakopíroval nové mapy. Na kartě mi ještě zbývalo krásných 14 MB. Odpojil jsem přístroj od počítače a šlus. Navigace už nenaběhla. Dočkal jsem se roztomilé, leč nicneříkající, hlášky, kterou jsem vyfotil a vystavil pod zápiskem. Miluju Windows (CE). Přes nesčetné pokusy o reset a podobné nesmysly už prostě přístroj nenastartoval. Čím dál tím lepší.
Po mnoha emailech a telefonátech jsem to sice zase před chvílí rozchodil, ale už jsem v to nedoufal. Ani vlastně nevím, co bylo příčinou. Pán ze skveleceny.cz radil kartu načisto zformátovat a všechno na ni nahrát znovu. To jsem udělal, ale také jsem ještě předtím v konfiguračním souboru ručně nastavil funkci RealityView na "vypnuto" - počítám, že když k té funkci chyběla data (kvůli zmiňovanému drastickému úklidu na kartě), aplikace možná při startu nepřekousla, že je funkce pořád zapnuta.
Buď jak buď, navigační aplikace teď už startuje, i když tu vyfocenou hlášku mi při každém startu pořád cpe. Něco je tam ještě shnilého, ale budu doufat, že navigovat to bude.
Tiskni
Sdílej:
Ostatně, mám pocit, že všechny tyhle navigace běží na Windows CE, takže v tom si člověk nevybere.Pokud vím, tak například TomTom Go 500 používal Linux. Ale možná už všichni výrobci přešli na Windows.