Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Možná jste si všimli, že před nedávnem Leoš doplnil do boxíků s výpisy různých sekcí (Hardware, Software aj.) odkaz "další »". Slouží k přechodu na historii položek v dané sekci. Například u sekce Software ten odkaz míří na adresu /History?type=software.
Máme za to, že je to užitečná navigační pomůcka, ale zatím zůstávala ve formě obyčejného odkazu, který v boxíku - dle mého názoru - nijak skvěle nevypadá. A protože se nemohu rozhodnout, co s tím odkazem provést, prosím o radu.
Přikládám náhledy čtyř různých řešení (včetně ponechání ve stávající podobě). Seřadil jsem je podle toho, jak se mi líbí (nejhorší nahoře, nejlepší dole). Jako nejdůležitější kritérium beru intuitivnost - aby bylo na první pohled poznat, k čemu ten odkaz slouží.
a) Původní podoba
b) Odkaz/ikonka u otazníku
Leoš navrhl umístit odkaz vedle ikonky s otazníkem. Mohla by to být například miniaturní ikonka (což se mi nezamlouvá - nebylo by na ní moc poznat, o co jde) nebo textový odkaz.
c) Vpravo dole
Další možnost je mít ten odkaz strčený někde v rohu. Protože by opticky byl stále tak trochu na konci seznamu položek v boxíku, mohlo by se tam ponechat slovo "další". Jiné pozadí a ohraničení bych mu přidal proto, aby se jasně odlišil od delších názvů položek (to je hlavní nevýhoda - mohl by se tam plést do cesty).
d) Odkaz na historii
Tohle se mi líbí nejvíce. Protože by byl odkaz hned u titulku, nedávalo by myslím smysl mu říkat "další". Raději bych ho pojmenoval "historie", což je vlastně nejvýstižnější.
Tiskni
Sdílej:
4. Vhybi mi tu ta motivacni dvojsipka, navic slovo "historie" mi prijde demotivujici uz samo o sobe (bude se urcite vzdy jednat o casove starsi veci?)Je to historie v tom smyslu, že se zobrazí seznam položek v pořadí, ve kterém byly zadávány/upravovány.
3. Tohle by asi take slo, ale co kdyz bude text v radku, vedle toho, delsi? Nebude tam neplecha? Nebude se to mlatit?Není problém to udělat plovoucí, takže pokud se tlačítko na řádek nevejde, zobrazí se až na následujícím.
Každopádně při pročítání seznamu jej čtu od shora dolů, takže pokud má seznam někde pokračovat, budu v okamžiku, kdy začnu pokračování shánět, očima dole.Pravda, pravda. Tedy asi C je spravne :)