Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Nepleteš si řízení letového provozu (ŘLP) a rezervační systémy? Ujišťuji tě, že s tím, co řídí letiště a letadla Robert do styku nepřišel
To mi připomíná takové ty zprávičky o tom, jak námořnictvo UK má v jaderných ponorkách Windows a BMW bude používat Linux. Odpalování raket a řízení reaktoru by Windows nikdo nesvěřil, stejně jako řízení ABS Linuxu. Ale na vedení skladu a zobrazování mapičky Windows i Linux pochopitelně stačí.
Jen tak pro zajímavozt. Temelín řídí tři obrovské plechové skříně, ve kterých je v assembleru napsaný v ROMce vypálený soft, pohání to procesor 486. Pak je tam ještě jedna skříň s nějakým PowerPC pro případ, že by v těch intelech byla chyba.
Jen tak pro zajímavozt. Temelín řídí tři obrovské plechové skříně, ve kterých je v assembleru napsaný v ROMce vypálený soft, pohání to procesor 486. Pak je tam ještě jedna skříň s nějakým PowerPC pro případ, že by v těch intelech byla chyba.Vůbec není podstatné v jakém jazyku ten řídící software je napsaný, ale kdo ho napsal...
Spíš jak zajistil, aby to bylo správně. K tomu mám dobrou historku:
E. W. Dijkstra byl v roce 1969 na konferenci NATO o sw inženýrství.
Potkal tam jistého Joeala Arona, který byl zodpovědný za software k
projektu Apollo.
(...)
JA: Každý let Apolla vyžadoval, abychom napsali asi 40000 řádek nového
kódu.
EWD: Hmm. To je dost. A jak jste to zajistili?
JA: Zajistili co?
EWD: No že ten kód byl správně.
JA: Správně?? Při jednom výpočtu orbitu se nám stalo, že Měsíc místo
aby loď přitahoval, tak ji odpuzoval. Zjistili jsme to _náhodou_ 5
dní před
startem Apolla 11.
EWD: Ehm... No tak to měli ti kluci nahoře štěstí.
JA: No to tedy jo.
Tiskni
Sdílej: