Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nepleteš si řízení letového provozu (ŘLP) a rezervační systémy? Ujišťuji tě, že s tím, co řídí letiště a letadla Robert do styku nepřišel
To mi připomíná takové ty zprávičky o tom, jak námořnictvo UK má v jaderných ponorkách Windows a BMW bude používat Linux. Odpalování raket a řízení reaktoru by Windows nikdo nesvěřil, stejně jako řízení ABS Linuxu. Ale na vedení skladu a zobrazování mapičky Windows i Linux pochopitelně stačí.
Jen tak pro zajímavozt. Temelín řídí tři obrovské plechové skříně, ve kterých je v assembleru napsaný v ROMce vypálený soft, pohání to procesor 486. Pak je tam ještě jedna skříň s nějakým PowerPC pro případ, že by v těch intelech byla chyba.
Jen tak pro zajímavozt. Temelín řídí tři obrovské plechové skříně, ve kterých je v assembleru napsaný v ROMce vypálený soft, pohání to procesor 486. Pak je tam ještě jedna skříň s nějakým PowerPC pro případ, že by v těch intelech byla chyba.Vůbec není podstatné v jakém jazyku ten řídící software je napsaný, ale kdo ho napsal...
Spíš jak zajistil, aby to bylo správně. K tomu mám dobrou historku:
E. W. Dijkstra byl v roce 1969 na konferenci NATO o sw inženýrství.
Potkal tam jistého Joeala Arona, který byl zodpovědný za software k
projektu Apollo.
(...)
JA: Každý let Apolla vyžadoval, abychom napsali asi 40000 řádek nového
kódu.
EWD: Hmm. To je dost. A jak jste to zajistili?
JA: Zajistili co?
EWD: No že ten kód byl správně.
JA: Správně?? Při jednom výpočtu orbitu se nám stalo, že Měsíc místo
aby loď přitahoval, tak ji odpuzoval. Zjistili jsme to _náhodou_ 5
dní před
startem Apolla 11.
EWD: Ehm... No tak to měli ti kluci nahoře štěstí.
JA: No to tedy jo.
Tiskni
Sdílej: