Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Po dlouhé době jsme resuscitovali měsíční zpravodaj AbcLinuxu.cz. Dříve vycházel relativně pravidelně, pak jsme mu začali říkat „nepravidelný zpravodaj“ a pak odumřel úplně. Tak teď je zpět!
Ve středu 11. února jsme na AbcLinuxu.cz vydali článek Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax. Možná jste ho četli. Pokud ne, udělali jste dobře. Byl to totiž plagiát. Původním autorem článku je Jiří Eischmann a byl psán pro LinuxEXPRES.cz, kde také vyšel. Nyní je článek nahrazen původním textem od původního autora. Jděte si ho přečíst teď – je mnohem lepší, než jak ho předtím zmrvil plagiátor Miroslav Buj(na). Následuje několik odstavců mého znechucení nad plagiátory všeho druhu, včetně ukázek e-mailů, které měl tento konkrétní exemplář tu drzost posílat.
Již několik měsíců se postupně utvrzujeme v názoru, že by AbcLinuxu.cz potřebovalo nový kabát. Máme docela konkrétní představu, ale rádi bychom ji prohnali přes uživatele. Vycházíme především z přesvědčení, že stávající vzhled a HTML kód již nejsou optimální a brzdí abíčko v rozletu. Jak to vidíte vy?