Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Ne? Nikdy se ti nestalo, že nešel update, protože starý balíček blokoval instalaci nové verze, která se jmenovala jinak? Pamatuji si třeba shadow nešlo nainstalovat kvůli něčemu. Takže nejprve bylo nutné ručně odinstalovat starší verzi a potom spustit update.Aha, ale to není přijmenování balíčku. Nicméně
emerge -C nějakej-balíkmě tedy nezabilo...
Nešlo ani tak o změny konfiguráků programů, ale změny Gentoo skritpů byly (jsou) nechutně časté a neustálé ruční opravy přestanou časem bavit.
dispatch-conf
A to se nezmiňuji o tom, jak je portage pomalý.Bejvávalo...
emerge metadata
?
# time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 0m8.655s user 0m5.531s sys 0m1.301sale při eix-sync (to spouští emerge --sync a pak ukáže změny) to je téměř ihned...
time emerge --metadata skipping sync >>> Updating Portage cache: 100% real 5m56.526s user 0m15.933s sys 0m6.536s
time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 2m24.695s user 0m18.625s sys 0m8.133sAthlon-XP 2500+, 512MB@ 387MHz Ram, portage na Reiser4
apt/aptitude
. Portage nemá dvě zásadní featurky, tou první je rychlost a druhou jsou reverzní závislosti.
aptitude install "6 bittorent klientů se skoro stejnými závislostmi"
a potom aptitude purge "5 bittorent klientů, kteří se mi nelíbili"
je ještě rychlejší, protože se instalace spouští jen dvakrát. Navíc se domnívám, že i šestinásobná instalace a odinstalace bude rychlejší, než kompilace těch 6 klientů na Gentoo emerge kate
Hmm...
emerge z 6.9 na 7.0, pak nefungovalo opengl, mohli se zminit o nutnosti preinstalovani, respektive pouziti ebuildu x11-drivers/nvidia-...
Vysledkem je snizeni vysledku glxdears z 2500 na 2000 s sdi 3/4 hodiny ztracene hledanim reseni. Jo a po /etc/init/xdm stop nesmi na sedmy panel(alt+f7), jinak system zamrzne.
Že se musí reemergnout ovladače nvidia mi připadá naprosto logické a samozřejmé.Ono se to neudělá samo v rámci řešení závislostí?
Tak pokud někdo dělá makse install pod rootem a do /usr/bin tak bohužel máš pravdu... )) Ale toto se dá vyřešit tak že adresáři /usr/local dáš práva pro zápis skupine users a bordel at si lidi dělají tam.
Tiskni
Sdílej: