Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ne? Nikdy se ti nestalo, že nešel update, protože starý balíček blokoval instalaci nové verze, která se jmenovala jinak? Pamatuji si třeba shadow nešlo nainstalovat kvůli něčemu. Takže nejprve bylo nutné ručně odinstalovat starší verzi a potom spustit update.Aha, ale to není přijmenování balíčku. Nicméně
emerge -C nějakej-balíkmě tedy nezabilo...
Nešlo ani tak o změny konfiguráků programů, ale změny Gentoo skritpů byly (jsou) nechutně časté a neustálé ruční opravy přestanou časem bavit.
dispatch-conf
A to se nezmiňuji o tom, jak je portage pomalý.Bejvávalo...
emerge metadata
?
# time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 0m8.655s user 0m5.531s sys 0m1.301sale při eix-sync (to spouští emerge --sync a pak ukáže změny) to je téměř ihned...
time emerge --metadata skipping sync >>> Updating Portage cache: 100% real 5m56.526s user 0m15.933s sys 0m6.536s
time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 2m24.695s user 0m18.625s sys 0m8.133sAthlon-XP 2500+, 512MB@ 387MHz Ram, portage na Reiser4
apt/aptitude
. Portage nemá dvě zásadní featurky, tou první je rychlost a druhou jsou reverzní závislosti.
aptitude install "6 bittorent klientů se skoro stejnými závislostmi"
a potom aptitude purge "5 bittorent klientů, kteří se mi nelíbili"
je ještě rychlejší, protože se instalace spouští jen dvakrát. Navíc se domnívám, že i šestinásobná instalace a odinstalace bude rychlejší, než kompilace těch 6 klientů na Gentoo emerge kate
Hmm...
emerge z 6.9 na 7.0, pak nefungovalo opengl, mohli se zminit o nutnosti preinstalovani, respektive pouziti ebuildu x11-drivers/nvidia-...
Vysledkem je snizeni vysledku glxdears z 2500 na 2000 s sdi 3/4 hodiny ztracene hledanim reseni. Jo a po /etc/init/xdm stop nesmi na sedmy panel(alt+f7), jinak system zamrzne.
Že se musí reemergnout ovladače nvidia mi připadá naprosto logické a samozřejmé.Ono se to neudělá samo v rámci řešení závislostí?
Tak pokud někdo dělá makse install pod rootem a do /usr/bin tak bohužel máš pravdu... )) Ale toto se dá vyřešit tak že adresáři /usr/local dáš práva pro zápis skupine users a bordel at si lidi dělají tam.
Tiskni
Sdílej: