Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Ne? Nikdy se ti nestalo, že nešel update, protože starý balíček blokoval instalaci nové verze, která se jmenovala jinak? Pamatuji si třeba shadow nešlo nainstalovat kvůli něčemu. Takže nejprve bylo nutné ručně odinstalovat starší verzi a potom spustit update.Aha, ale to není přijmenování balíčku. Nicméně
emerge -C nějakej-balíkmě tedy nezabilo...
Nešlo ani tak o změny konfiguráků programů, ale změny Gentoo skritpů byly (jsou) nechutně časté a neustálé ruční opravy přestanou časem bavit.
dispatch-conf
A to se nezmiňuji o tom, jak je portage pomalý.Bejvávalo...
emerge metadata
?
# time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 0m8.655s user 0m5.531s sys 0m1.301sale při eix-sync (to spouští emerge --sync a pak ukáže změny) to je téměř ihned...
time emerge --metadata skipping sync >>> Updating Portage cache: 100% real 5m56.526s user 0m15.933s sys 0m6.536s
time emerge --metadata >>> Updating Portage cache: 100% real 2m24.695s user 0m18.625s sys 0m8.133sAthlon-XP 2500+, 512MB@ 387MHz Ram, portage na Reiser4
apt/aptitude
. Portage nemá dvě zásadní featurky, tou první je rychlost a druhou jsou reverzní závislosti.
aptitude install "6 bittorent klientů se skoro stejnými závislostmi"
a potom aptitude purge "5 bittorent klientů, kteří se mi nelíbili"
je ještě rychlejší, protože se instalace spouští jen dvakrát. Navíc se domnívám, že i šestinásobná instalace a odinstalace bude rychlejší, než kompilace těch 6 klientů na Gentoo emerge kate
Hmm...
emerge z 6.9 na 7.0, pak nefungovalo opengl, mohli se zminit o nutnosti preinstalovani, respektive pouziti ebuildu x11-drivers/nvidia-...
Vysledkem je snizeni vysledku glxdears z 2500 na 2000 s sdi 3/4 hodiny ztracene hledanim reseni. Jo a po /etc/init/xdm stop nesmi na sedmy panel(alt+f7), jinak system zamrzne.
Že se musí reemergnout ovladače nvidia mi připadá naprosto logické a samozřejmé.Ono se to neudělá samo v rámci řešení závislostí?
Tak pokud někdo dělá makse install pod rootem a do /usr/bin tak bohužel máš pravdu... )) Ale toto se dá vyřešit tak že adresáři /usr/local dáš práva pro zápis skupine users a bordel at si lidi dělají tam.
Tiskni
Sdílej: