Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »nazdar pašáci!
Nenašel by se mezi vámi nějaký ten borec který umí UNIX lépe než já a který by se chtěl podíle na vývoji SUX SHITU, tedy linuxové distribuce která se s ničím nesere?
SUX SHIT bude založen na cross LINUX from scratch a bude to strohá distribuce podobná slackware, s tím že nebude obsahovat žádný podělaný balíčkovací hell ale bude mít jednoduše základní programy liby devel už v sobě obsažené takže, výsledkem by měla být distribuce na kterou sedne uplněj debil a bude ho používat stylem just works!
ještě bych to charakterizoval tak že distribuce bude založená plně na QT/KDE na ostatní sračky bude srát s tím že jeslti někdo kdokoli udělá staticky zkompilovanej balík čehokoli dalšího tak ho tam zařadím GTK ne GTK ... Instalaci balíku byhc viděl asi tak že se to bude všechno kopat do /opt a co bude pod userem tak do /home bordelu třebas do /home/opt
s tím že u každého balíku by byl jednoduche jinstalátro ve stylu LOKI ale pod QT a jednoduše by si každej člověk naisntalovat co na stránkách nalezl či nenalezl. tkaé by tam mělo být nějaký to widlo sračkoidní okýnko nainstalovaných prográmků které by umožnovalo jak nainstalovaní odinstalování či zkompilovaní source jakýhokolik balíků.
(už jsem podobnej prográmek viděl)
Na updaty kašlu, malo lidí zbytečná energie. kdo hcce tak si muže napsat shell skritp(opravný balík) který dano věc jednoduše přemaže a hotovo. sice to není dlouhodobě udržitelný stav ale jde to. a z hlediska toho že kdžy stavíte z balíků tak to taky není relevantní sytsém respektive sytsém překompilování balíků vede k tomu že kyby jse jeli sytsémek from scratch tak by jste museli stejně překompilovat celej sytsém aby to bylo fakt fér.
Co mám hotovýho? mám hotovej shell skriptík který dokáže zkompilovat současnou vývojovou verzi cross linux from scratch. a uklizenou zabalenou binárku neco jako stage1. cca 340MB. nebo tak nějak(i se zdrojákama) kdo by to chtěl tak si to prostě si ztáhne rozbalí, v chrootu zkompiluje kernel zapíše lilo do Fuck MBR, max upraví fstab a lilo.conf a muže vesele rebootovat do stage 1 sytsému.
další věcí co tedka dodělávám je stage 2 tedy základní programy který se nalepí na stage1 a vyvtoří tak funkční desktopový systém.
co bych chtěl aby to umělo, aby bylo nějaký fuck live CD která bootne, pak se zpustí třebas nějaký primitiv shell skript který jednoduše upraví disky, nakopíruje a rozbalí z DVD zadělaný binárky a pak jednoduše najede na make menuconfig jádra kde si podělanej user zkompiluje jádro pak se zapíše lilo do MBR a je to. instalace cca 15-20minut na 64bit stroji a pohoda, bude optimalizovanej systém jako prase.
Tiskni
Sdílej:
Co se týká toho stromu závislostí a lidí kteří jsou na to potřeba na udržování systému, řekni mě prosím tě jaká je pravděpodobnost zneužití dané chyby, třebas chápu že v komerční sféře z toho máte plné kalhoty... prostě mě je celkem uprdele jestli se vyskytla nějaká chybka v nějaký programu když ten program samotnej stojí za vyližprdel. to je podle mě v nekomerční sféře ztráta energie. Prostě jednou za čas cca 1 rok si ztáhnu nový distro a jedu dál voe. sám jsem pracoval na staré 64bit sun stanici která byla olezlá pavučinama a to jeslti to má bezpečnostní updaty to nihoho nesralo... protože stejně ty data zálohuješ tak co...
ps. je mi jasné že na serverech si ty updaty asi dělat musíš ale stejěn jsou cesty jak to zabezpečit tak aby ti to nikdo nelouskl a nebo měl stíženou pozici viz zpouštět apache v chootu atd...
P.S. Běžný uživatel AbcLinuxu si může jistá individua blokovat, co ale náhodný návštěvník?
Pokud jsi toho názoru, že uživatel je příliš blbý, než aby se mu povolil přístup k systému, pak mohu říci jen "třída kolegy Gatese je naproti".Tak to se povedlo.
(jen to moh bejt dustojnejsi nastupce)
Jak by tady bylo krásně, kdyby ....
(tusim ale odkud asi vitr fouka)