Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
nazdar pašáci!
Nenašel by se mezi vámi nějaký ten borec který umí UNIX lépe než já a který by se chtěl podíle na vývoji SUX SHITU, tedy linuxové distribuce která se s ničím nesere?
SUX SHIT bude založen na cross LINUX from scratch a bude to strohá distribuce podobná slackware, s tím že nebude obsahovat žádný podělaný balíčkovací hell ale bude mít jednoduše základní programy liby devel už v sobě obsažené takže, výsledkem by měla být distribuce na kterou sedne uplněj debil a bude ho používat stylem just works!
ještě bych to charakterizoval tak že distribuce bude založená plně na QT/KDE na ostatní sračky bude srát s tím že jeslti někdo kdokoli udělá staticky zkompilovanej balík čehokoli dalšího tak ho tam zařadím GTK ne GTK ... Instalaci balíku byhc viděl asi tak že se to bude všechno kopat do /opt a co bude pod userem tak do /home bordelu třebas do /home/opt
s tím že u každého balíku by byl jednoduche jinstalátro ve stylu LOKI ale pod QT a jednoduše by si každej člověk naisntalovat co na stránkách nalezl či nenalezl. tkaé by tam mělo být nějaký to widlo sračkoidní okýnko nainstalovaných prográmků které by umožnovalo jak nainstalovaní odinstalování či zkompilovaní source jakýhokolik balíků.
(už jsem podobnej prográmek viděl)
Na updaty kašlu, malo lidí zbytečná energie. kdo hcce tak si muže napsat shell skritp(opravný balík) který dano věc jednoduše přemaže a hotovo. sice to není dlouhodobě udržitelný stav ale jde to. a z hlediska toho že kdžy stavíte z balíků tak to taky není relevantní sytsém respektive sytsém překompilování balíků vede k tomu že kyby jse jeli sytsémek from scratch tak by jste museli stejně překompilovat celej sytsém aby to bylo fakt fér.
Co mám hotovýho? mám hotovej shell skriptík který dokáže zkompilovat současnou vývojovou verzi cross linux from scratch. a uklizenou zabalenou binárku neco jako stage1. cca 340MB. nebo tak nějak(i se zdrojákama) kdo by to chtěl tak si to prostě si ztáhne rozbalí, v chrootu zkompiluje kernel zapíše lilo do Fuck MBR, max upraví fstab a lilo.conf a muže vesele rebootovat do stage 1 sytsému.
další věcí co tedka dodělávám je stage 2 tedy základní programy který se nalepí na stage1 a vyvtoří tak funkční desktopový systém.
co bych chtěl aby to umělo, aby bylo nějaký fuck live CD která bootne, pak se zpustí třebas nějaký primitiv shell skript který jednoduše upraví disky, nakopíruje a rozbalí z DVD zadělaný binárky a pak jednoduše najede na make menuconfig jádra kde si podělanej user zkompiluje jádro pak se zapíše lilo do MBR a je to. instalace cca 15-20minut na 64bit stroji a pohoda, bude optimalizovanej systém jako prase.
Tiskni
Sdílej:
Co se týká toho stromu závislostí a lidí kteří jsou na to potřeba na udržování systému, řekni mě prosím tě jaká je pravděpodobnost zneužití dané chyby, třebas chápu že v komerční sféře z toho máte plné kalhoty... prostě mě je celkem uprdele jestli se vyskytla nějaká chybka v nějaký programu když ten program samotnej stojí za vyližprdel. to je podle mě v nekomerční sféře ztráta energie. Prostě jednou za čas cca 1 rok si ztáhnu nový distro a jedu dál voe. sám jsem pracoval na staré 64bit sun stanici která byla olezlá pavučinama a to jeslti to má bezpečnostní updaty to nihoho nesralo... protože stejně ty data zálohuješ tak co...
ps. je mi jasné že na serverech si ty updaty asi dělat musíš ale stejěn jsou cesty jak to zabezpečit tak aby ti to nikdo nelouskl a nebo měl stíženou pozici viz zpouštět apache v chootu atd...
P.S. Běžný uživatel AbcLinuxu si může jistá individua blokovat, co ale náhodný návštěvník?
Pokud jsi toho názoru, že uživatel je příliš blbý, než aby se mu povolil přístup k systému, pak mohu říci jen "třída kolegy Gatese je naproti".Tak to se povedlo.
(jen to moh bejt dustojnejsi nastupce)
Jak by tady bylo krásně, kdyby ....
(tusim ale odkud asi vitr fouka)