V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Inspirovany uz skoro 3 roky starym blogom o pocitani stlaceni powerbuttonu a podla toho uspavani/vypinani pocitaca som sa rozhodol, ze si napisem obecnejsie riesenie a bez zapisu na filesystem. Takze pomocou signalov.
1 stlacenie = uspat do pamate, 2 stlacenia = uspat na disk, 3 stlacenia = vypnut. Vsetko podstatne je v linkovanom blogu, takze iba strucne: Nie je nutne vyuzivat powerbutton na pocitaci iba jednu akciu, ale je mozne pocas casoveho intervalu pocitat pocet stlaceni a podla vykonat prislusnu akciu. Riesenia, ktore som doteraz videl to vzdy riesili cez vytvaranie a mazanie docasnych suborov, co sa mi nepacilo, takze som napisal pomocou posielania signalov. Potrebujeme na to dva kratke skriptiky. Skriptpowerclick
:
#!/bin/bash WAITNAME="${0##*/}-wait" # ak uz nejaky $WAITNAME bezi, tak mu poslat signal, inak ho spustit killall -USR1 "$WAITNAME" >/dev/null 2>&1 || "$WAITNAME" &A skript
powerclick-wait
:
#!/bin/bash TIMEOUT=2 # kazdy prijaty click zvysuje counter trap '((clicks++))' USR1 clicks=1 while true; do # $TIMEOUT sekund cakat na dalsi signal sleep "$TIMEOUT" & # skoncit ak sleep nebol preruseny signalom wait %% && break done case "$clicks" in 1) hibernate-ram & ;; 2) hibernate & ;; 3) poweroff & ;; esacPrvy skript je spustany ako ACPI handler na udalost
button/power
. Po spusteni sa snazi poslat signal uz beziacemu druhemu skriptu, ak taky neexistuje, tak ho spusti. Druhy skript po kazdom prijatom signale caka $TIMEOUT sekund na dalsi signal a tento timeout vyprsi, tak spusti prislusnu akciu a skonci.
Tak ako je to momentalne naprogramovane, tak druhy skript sa musi nazyvat rovnako ako prvy s pridanym "-wait". T.j. aj aaa
a aaa-wait
by fungovalo. Pokial sa to niekomu nepaci, tak staci do premennej WAITNAME v prvom skripte vyplnit meno druheho skriptu. Oba skripty musia mat prava na spustenie a byt niekde v ceste $PATH (naprv. v /usr/local/sbin
, inak ich volajte plnymi cestami).
Este uprava ACPI handleru (pravdepodobne v /etc/acpi/default.sh alebe niekde "pobliz"):
case "$1" in button/power) /usr/local/sbin/powerclick & ;; *) logger "ACPI event unhandled: $*" ;; esac
Tiskni
Sdílej:
Doubleclick na power je prima nápad.