Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Inspirovany uz skoro 3 roky starym blogom o pocitani stlaceni powerbuttonu a podla toho uspavani/vypinani pocitaca som sa rozhodol, ze si napisem obecnejsie riesenie a bez zapisu na filesystem. Takze pomocou signalov.
1 stlacenie = uspat do pamate, 2 stlacenia = uspat na disk, 3 stlacenia = vypnut. Vsetko podstatne je v linkovanom blogu, takze iba strucne: Nie je nutne vyuzivat powerbutton na pocitaci iba jednu akciu, ale je mozne pocas casoveho intervalu pocitat pocet stlaceni a podla vykonat prislusnu akciu. Riesenia, ktore som doteraz videl to vzdy riesili cez vytvaranie a mazanie docasnych suborov, co sa mi nepacilo, takze som napisal pomocou posielania signalov. Potrebujeme na to dva kratke skriptiky. Skriptpowerclick
:
#!/bin/bash WAITNAME="${0##*/}-wait" # ak uz nejaky $WAITNAME bezi, tak mu poslat signal, inak ho spustit killall -USR1 "$WAITNAME" >/dev/null 2>&1 || "$WAITNAME" &A skript
powerclick-wait
:
#!/bin/bash TIMEOUT=2 # kazdy prijaty click zvysuje counter trap '((clicks++))' USR1 clicks=1 while true; do # $TIMEOUT sekund cakat na dalsi signal sleep "$TIMEOUT" & # skoncit ak sleep nebol preruseny signalom wait %% && break done case "$clicks" in 1) hibernate-ram & ;; 2) hibernate & ;; 3) poweroff & ;; esacPrvy skript je spustany ako ACPI handler na udalost
button/power
. Po spusteni sa snazi poslat signal uz beziacemu druhemu skriptu, ak taky neexistuje, tak ho spusti. Druhy skript po kazdom prijatom signale caka $TIMEOUT sekund na dalsi signal a tento timeout vyprsi, tak spusti prislusnu akciu a skonci.
Tak ako je to momentalne naprogramovane, tak druhy skript sa musi nazyvat rovnako ako prvy s pridanym "-wait". T.j. aj aaa
a aaa-wait
by fungovalo. Pokial sa to niekomu nepaci, tak staci do premennej WAITNAME v prvom skripte vyplnit meno druheho skriptu. Oba skripty musia mat prava na spustenie a byt niekde v ceste $PATH (naprv. v /usr/local/sbin
, inak ich volajte plnymi cestami).
Este uprava ACPI handleru (pravdepodobne v /etc/acpi/default.sh alebe niekde "pobliz"):
case "$1" in button/power) /usr/local/sbin/powerclick & ;; *) logger "ACPI event unhandled: $*" ;; esac
Tiskni
Sdílej:
Doubleclick na power je prima nápad.