Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Môj domáci desktop používame dvaja. Každý si spúšťa vlastný X server a má vlastné nastavenia a nezávislosť na druhom. Pri spustení musí zadávať číslo displaya a problém nastáva aj pri vzdialenom pripájaní sa na vlastný X server a nejasné umiestnenie X servera na virtuálnej konzole, kde poradie nie je pevne dané, ale zaleží od poradia spustenia. Takže je čas na skript, ktorý to bude pri štarte riešiť automaticky.
Aby pri prepínaní medzi virtálnymi konzolami nebolo nutné postupne stláčaťCtrl+Alt+F7
, Ctrl+Alt+F8
(prípadne ešte ďalej) a čakať pár sekúnd, kým sa prepne konzola a monitor, tak si každý užívateľ si v domovskom adresári vytvorí súbor .Xplacing
, do ktorého si môže nadefinovať preferované číslo X displaya a číslo virtuálnej konzole, na ktorej má server bežať. Formát súboru je jednoduchý, názov a hodnota:
$ cat ~/.Xplacing # komentar disp :2 vt 08Zvolené číslo displaya a konzole už môžu byť obsadené, v tom prípade sa vyberú prvé voľné.
#!/bin/bash # spusti X server na preferovanom alebo na 1. volnom displayi a konzole # uzivatelsky konfiguracny file XCONFILE=~/.Xplacing shopt -s extglob usedvt() { LC_ALL=C ls -la --color=none /dev/tty{?,??} | sed -rn '/users/s%.*/dev/tty([0-9]+)$%\1%p' | tr -d \\n } if [[ -r "$XCONFILE" ]] ; then while read name val; do case "$name" in '#'*) #comment ;; disp) if [[ "$val" == +([0-9]) || "$val" == :+([0-9]) ]]; then if [[ -f "/tmp/.X${val#:}-lock" ]]; then echo "Preferred X server is not free. Finding another free." disp= else disp="${val#:}" fi else echo "Unrecognized preferred X server \`$val'. Finding another free." disp= fi ;; vt) if [[ "$val" = +([0-9]) ]]; then uvt=`usedvt` if [[ "$val" == [$uvt] || "$val" == 0[$uvt] ]]; then echo "Preferred virtual terminal is not free. Finding another free." vt= else vt="$val" fi else echo "Unrecognized preferred virtual terminal \`$val'. Finding another free." vt= fi ;; esac done <"$XCONFILE" fi if [[ -z "$disp" ]]; then for ((d=0; d<15; d++)); do if [[ ! -f "/tmp/.X$d-lock" ]]; then disp="$d" break fi done fi startx -- ":$disp" ${vt:+vt$vt}Uložiť napríklad ako
/usr/local/bin/sx
, nastaviť práva na spustenie a hurá.
Spôsob zisťovania aktívnych X serverov (hľadaním súborov /tmp/.X*-lock
) a obsadených konzolí (zisťovaním vlastníka súborov /dev/tty*
) nie je veľmi kóšer a asi ani veľmi prenositeľný na inú implementáciu X window system, ale používa niekto z vás niečo iné ako Xorg na stroji, kde sa delí o monitor s niekym iným?. k máte iný jednoduchý a neotravný spôsob, rád sa poučím.
Tiskni
Sdílej:
/etc/X11/gdm/custom.conf problem neresi?
[servers]
0=Standard
1=Standard
Option "GlyphCache" "1" Option "InitialPixmapPlacement" "2"Aj ked musim uznat, ze s tymi optionami spadol (uvedenym sposobom) asi iba raz za posledne 3 mesiace.
Záleží co používáš za verzi. Už dost dlouho nejsou tyhle volby potřeba (jsou nastavené automaticky). Problémy s padáním nvidia ovladačů jsem vyřešil zakomenováním všech speciálních voleb v xorg.conf. Od té doby vše funguje jak má. Každý si pustí novou session a nemusí se starat kde právě je. Přepínání mezi sessions naprosto bez problémů.
$ eix nvidia-drivers -Ic [I] x11-drivers/nvidia-drivers (180.51@20.4.2009): NVIDIA X11 driver and GLX libraries
Co to? Multi-seat?
€ ck-list-sessions Session2: unix-user = '501' realname = 'Honza 'thingie' Bartoš' seat = 'Seat1' session-type = '' active = TRUE x11-display = ':0' x11-display-device = '/dev/tty1' display-device = '' remote-host-name = '' is-local = TRUE on-since = '2009-05-03T09:54:16.417463Z' login-session-id = '1'Je tu třeba tenhle krám. Nicméně jako už potřeba mít na stejném počítači pro různé lidi úplně jiné zvlášť spouštěné X servery proklatě dost smrdí.