Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Môj domáci desktop používame dvaja. Každý si spúšťa vlastný X server a má vlastné nastavenia a nezávislosť na druhom. Pri spustení musí zadávať číslo displaya a problém nastáva aj pri vzdialenom pripájaní sa na vlastný X server a nejasné umiestnenie X servera na virtuálnej konzole, kde poradie nie je pevne dané, ale zaleží od poradia spustenia. Takže je čas na skript, ktorý to bude pri štarte riešiť automaticky.
Aby pri prepínaní medzi virtálnymi konzolami nebolo nutné postupne stláčaťCtrl+Alt+F7
, Ctrl+Alt+F8
(prípadne ešte ďalej) a čakať pár sekúnd, kým sa prepne konzola a monitor, tak si každý užívateľ si v domovskom adresári vytvorí súbor .Xplacing
, do ktorého si môže nadefinovať preferované číslo X displaya a číslo virtuálnej konzole, na ktorej má server bežať. Formát súboru je jednoduchý, názov a hodnota:
$ cat ~/.Xplacing # komentar disp :2 vt 08Zvolené číslo displaya a konzole už môžu byť obsadené, v tom prípade sa vyberú prvé voľné.
#!/bin/bash # spusti X server na preferovanom alebo na 1. volnom displayi a konzole # uzivatelsky konfiguracny file XCONFILE=~/.Xplacing shopt -s extglob usedvt() { LC_ALL=C ls -la --color=none /dev/tty{?,??} | sed -rn '/users/s%.*/dev/tty([0-9]+)$%\1%p' | tr -d \\n } if [[ -r "$XCONFILE" ]] ; then while read name val; do case "$name" in '#'*) #comment ;; disp) if [[ "$val" == +([0-9]) || "$val" == :+([0-9]) ]]; then if [[ -f "/tmp/.X${val#:}-lock" ]]; then echo "Preferred X server is not free. Finding another free." disp= else disp="${val#:}" fi else echo "Unrecognized preferred X server \`$val'. Finding another free." disp= fi ;; vt) if [[ "$val" = +([0-9]) ]]; then uvt=`usedvt` if [[ "$val" == [$uvt] || "$val" == 0[$uvt] ]]; then echo "Preferred virtual terminal is not free. Finding another free." vt= else vt="$val" fi else echo "Unrecognized preferred virtual terminal \`$val'. Finding another free." vt= fi ;; esac done <"$XCONFILE" fi if [[ -z "$disp" ]]; then for ((d=0; d<15; d++)); do if [[ ! -f "/tmp/.X$d-lock" ]]; then disp="$d" break fi done fi startx -- ":$disp" ${vt:+vt$vt}Uložiť napríklad ako
/usr/local/bin/sx
, nastaviť práva na spustenie a hurá.
Spôsob zisťovania aktívnych X serverov (hľadaním súborov /tmp/.X*-lock
) a obsadených konzolí (zisťovaním vlastníka súborov /dev/tty*
) nie je veľmi kóšer a asi ani veľmi prenositeľný na inú implementáciu X window system, ale používa niekto z vás niečo iné ako Xorg na stroji, kde sa delí o monitor s niekym iným?. k máte iný jednoduchý a neotravný spôsob, rád sa poučím.
Tiskni
Sdílej:
/etc/X11/gdm/custom.conf problem neresi?
[servers]
0=Standard
1=Standard
Option "GlyphCache" "1" Option "InitialPixmapPlacement" "2"Aj ked musim uznat, ze s tymi optionami spadol (uvedenym sposobom) asi iba raz za posledne 3 mesiace.
Záleží co používáš za verzi. Už dost dlouho nejsou tyhle volby potřeba (jsou nastavené automaticky). Problémy s padáním nvidia ovladačů jsem vyřešil zakomenováním všech speciálních voleb v xorg.conf. Od té doby vše funguje jak má. Každý si pustí novou session a nemusí se starat kde právě je. Přepínání mezi sessions naprosto bez problémů.
$ eix nvidia-drivers -Ic [I] x11-drivers/nvidia-drivers (180.51@20.4.2009): NVIDIA X11 driver and GLX libraries
Co to? Multi-seat?
€ ck-list-sessions Session2: unix-user = '501' realname = 'Honza 'thingie' Bartoš' seat = 'Seat1' session-type = '' active = TRUE x11-display = ':0' x11-display-device = '/dev/tty1' display-device = '' remote-host-name = '' is-local = TRUE on-since = '2009-05-03T09:54:16.417463Z' login-session-id = '1'Je tu třeba tenhle krám. Nicméně jako už potřeba mít na stejném počítači pro různé lidi úplně jiné zvlášť spouštěné X servery proklatě dost smrdí.