Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Môj domáci desktop používame dvaja. Každý si spúšťa vlastný X server a má vlastné nastavenia a nezávislosť na druhom. Pri spustení musí zadávať číslo displaya a problém nastáva aj pri vzdialenom pripájaní sa na vlastný X server a nejasné umiestnenie X servera na virtuálnej konzole, kde poradie nie je pevne dané, ale zaleží od poradia spustenia. Takže je čas na skript, ktorý to bude pri štarte riešiť automaticky.
Aby pri prepínaní medzi virtálnymi konzolami nebolo nutné postupne stláčaťCtrl+Alt+F7
, Ctrl+Alt+F8
(prípadne ešte ďalej) a čakať pár sekúnd, kým sa prepne konzola a monitor, tak si každý užívateľ si v domovskom adresári vytvorí súbor .Xplacing
, do ktorého si môže nadefinovať preferované číslo X displaya a číslo virtuálnej konzole, na ktorej má server bežať. Formát súboru je jednoduchý, názov a hodnota:
$ cat ~/.Xplacing # komentar disp :2 vt 08Zvolené číslo displaya a konzole už môžu byť obsadené, v tom prípade sa vyberú prvé voľné.
#!/bin/bash # spusti X server na preferovanom alebo na 1. volnom displayi a konzole # uzivatelsky konfiguracny file XCONFILE=~/.Xplacing shopt -s extglob usedvt() { LC_ALL=C ls -la --color=none /dev/tty{?,??} | sed -rn '/users/s%.*/dev/tty([0-9]+)$%\1%p' | tr -d \\n } if [[ -r "$XCONFILE" ]] ; then while read name val; do case "$name" in '#'*) #comment ;; disp) if [[ "$val" == +([0-9]) || "$val" == :+([0-9]) ]]; then if [[ -f "/tmp/.X${val#:}-lock" ]]; then echo "Preferred X server is not free. Finding another free." disp= else disp="${val#:}" fi else echo "Unrecognized preferred X server \`$val'. Finding another free." disp= fi ;; vt) if [[ "$val" = +([0-9]) ]]; then uvt=`usedvt` if [[ "$val" == [$uvt] || "$val" == 0[$uvt] ]]; then echo "Preferred virtual terminal is not free. Finding another free." vt= else vt="$val" fi else echo "Unrecognized preferred virtual terminal \`$val'. Finding another free." vt= fi ;; esac done <"$XCONFILE" fi if [[ -z "$disp" ]]; then for ((d=0; d<15; d++)); do if [[ ! -f "/tmp/.X$d-lock" ]]; then disp="$d" break fi done fi startx -- ":$disp" ${vt:+vt$vt}Uložiť napríklad ako
/usr/local/bin/sx
, nastaviť práva na spustenie a hurá.
Spôsob zisťovania aktívnych X serverov (hľadaním súborov /tmp/.X*-lock
) a obsadených konzolí (zisťovaním vlastníka súborov /dev/tty*
) nie je veľmi kóšer a asi ani veľmi prenositeľný na inú implementáciu X window system, ale používa niekto z vás niečo iné ako Xorg na stroji, kde sa delí o monitor s niekym iným?. k máte iný jednoduchý a neotravný spôsob, rád sa poučím.
Tiskni
Sdílej:
/etc/X11/gdm/custom.conf problem neresi?
[servers]
0=Standard
1=Standard
Option "GlyphCache" "1" Option "InitialPixmapPlacement" "2"Aj ked musim uznat, ze s tymi optionami spadol (uvedenym sposobom) asi iba raz za posledne 3 mesiace.
Záleží co používáš za verzi. Už dost dlouho nejsou tyhle volby potřeba (jsou nastavené automaticky). Problémy s padáním nvidia ovladačů jsem vyřešil zakomenováním všech speciálních voleb v xorg.conf. Od té doby vše funguje jak má. Každý si pustí novou session a nemusí se starat kde právě je. Přepínání mezi sessions naprosto bez problémů.
$ eix nvidia-drivers -Ic [I] x11-drivers/nvidia-drivers (180.51@20.4.2009): NVIDIA X11 driver and GLX libraries
Co to? Multi-seat?
€ ck-list-sessions Session2: unix-user = '501' realname = 'Honza 'thingie' Bartoš' seat = 'Seat1' session-type = '' active = TRUE x11-display = ':0' x11-display-device = '/dev/tty1' display-device = '' remote-host-name = '' is-local = TRUE on-since = '2009-05-03T09:54:16.417463Z' login-session-id = '1'Je tu třeba tenhle krám. Nicméně jako už potřeba mít na stejném počítači pro různé lidi úplně jiné zvlášť spouštěné X servery proklatě dost smrdí.