Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Já myslel, že oni maj framework VEGA, který podle potřeby renderuje Qt nebo GTK widgety. Tak tomu rozumím. Ale v KDE to vůbec nevypadalo nativně, na to se taky nedalo koukat.
Btw. Opera dřív byla v Qt 3, myslím.
Gnome 2.32 a budu se ho držet co to dá.
O Archu jsem taky uvažoval. Zkoušel jsem si ho nahodit na starej Thinkpad T30, ale skončil jsem už u Xorg.conf, protože tam je jakýsi Trident driver a dál už jsem byl línej to řešit.
Jako Arch mně láká, určitě mu taky dám šanci.
Oops. Sorry. Jasně, že jsem myslel Konquerora.
Uvidím, jak to nakonec bude fungovat. Ještě dva měsíce do releasu, za tu dobu to třeba vychytají. Unity 2D má taky jistou naději na úspěch. Alespoň podle OMGubuntu, tam je kolem toho hype.
Však jsem poprvý začínal na Fedoře, myslím na 8.
Já vlastně chtěl Fedoru 14 s KDE 4.6 a tenhle mix mi nevyšel. Moje blbost.
... a nejakej pritroublej blog mi teda nechybi. To jsou teda duvody+1 ... ovšem ... on opravdu nechybí, co Planet Fedora? ostatně o svém vypovídá už jen "Další věc je progresivita. Tím mám na mysli takové to momentum, hype a ekosystém okolo distra. Dneska jede Ubuntu a Mint." jestliže mu více záleží na tom, aby to bylo IN, než na technických záležitostech ... "ekosystém" kolem Fedory rozhodně není ideální, ale hodnotit ho podle absence blogu místo podle vývojářského zázemí atp., hm ... celej blog je vpodstatě o problémech KDE, hm, a to je důvod odcházet i od Fedory, když Fedořím primárním desktopem je GNOME? - jedinej reálnej Fedoří bug je to s tou časovou zónou, a to ještě kdoví jestli, chybí odkaz na report, a já tu teda časovou zónu nastavenou na Prahu mám ... zbytek jsou věci, co si buď rozesral sám, nebo kde nadává na Fedora naprosto neoprávněně - jako třeba stěžovat si, že když cpe do systému 32bit aplikaci, že bude chtít 32bit knihovny ... tak jsem se podíval, jak to je na Ubuntu: HOWTO: Install Skype on 64-bit Ubuntu -
sudo apt-get install ia32-libs lib32asound2 libasound2-plugins; wget -O skype-install.deb http://www.skype.com/go/getskype-linux-ubuntu-amd64; sudo dpkg -i skype-install.deb
... hm, jasně, v 64bit Ubuntu žádný 32bit bordel k instalaci Skype není potřeba Skusyl … vramci … mněnit … zhlediska … dystribuce … dystro … Asy … krytycke … umnělacke
To je nějaký vtip, který jsem nepochopil, nebo nová móda?
Jako měnit DE?
Been there, done that. Gnome ve Fedoře ani nemá indikátory (libindicate na Buntu, nenašel jsem Fedoří ekvivalent) a celkově je tam GNOME vlastně vanilkové. Já jsem switchnul na Ubuntu, protože tam cítím to momentum a taky potřebuju gtd....
Já měl KDE 4.6 taky stabilní, vč. plasmy. Na druhou stranu mi KDE nastavilo opengl efekty KWinu, jenže potom jsem měl update inteláckejch ovladačů a najednou jsem nemohl dekstopový efekty vůbec vypnout (upřímně řečeno, bohužel s GMA950 žádná extra rychlost), jenom jsem je mohl suspendovat/pozastavit. Bug? Určitě, byl i na bugzille.Jenže je to jeden z těch mála bugů, kterej mně rozladil tak, že jsem si řekl dost, a switchnul jinam...
Na druhou stranu, Qt umí oblé rohy nativně, zatímco u gtk enginu na to musí být nějaký hack, třeba jako v oxygen-gtk
Já nechápu, kde se bere ten tupě fanatický přístup, který vede lidi k přesvědčení, že v KDE musí používat Qt prohlížeč a výhradně Qt aplikace. Co je to za kravinu?
Já jsem v KDE vždy a odjakživa používal Firefox a Thunderbird a ještě notnou dobu to tak bude. Proč bych měl používat Konqueror? Žádný důvod k tomu nevidím. (Jo, až někdo opraví Kleopatru, pak možná. Nicméně už 5 let nefunguje, takže to brzy nebude.)
Někomu asi ještě nedošlo, že stačí použít (a správně nastavit!) QtCurve a všechny aplikace (Gtk, Qt i staré Qt3) budou vypadat stejně. Takže znova se ptám: V čem je problém? Argumentační styl „všichni určitě víme“ taky celému sdělení na věrohodnosti nepřidá. Já tedy rozhodně „nevím“. Žádné problémy se vzhledem nepozoruji a Gtk i Qt aplikace u mě vypadají přesně tak, jak si poručím (naklikám), případně vyberu z přednastavených profilů QtCurve.
To o 64-bit instalaci je opravdu špatný vtip. Když chci Skype, potřebuju 32-bit knihovny. Překvapuje to někoho? Umí to snad jiné distro řešit jinak? Ne, neumí. Tak proč takové nářky? Stačí si vybrat, ne? Buď nechci Skype a můžu mít 100% 64-bitový systém. Nebo chci Skype, ale pak prostě držím zobák a nenaříkám nad 32-bitovými knihovnami. Skype není open-source, víme???
Zbylé výtky jsou očividně problém Fedory. V ArchLinuxu pod KDE vypadá Eclipse naprosto skvěle, stejně jako většina jiných Gtk aplikací. Přesněji řečeno, vypadají stejně jako Qt (díky QtCurve). Pokud jde o „Gtk dialogy“... A co má být? Koho překvapuje, že například SWT používá Gtk dialogy? Když spustím KWrite v Gnome, bude mít KDE/Qt dialog. A v čem je problém? Co je na tom nečekaného?
Problémy s CMake a Javou jsou pravděpodobně opět buď chyba distribuce, nebo důsledek nějakého nesprávného použití nástrojů pro {správu, instalaci, kompilaci} balíčků. Například v ArchLinuxu je samozřejmě téměř odjakživa 64-bitová Java, s CMake potíže nejsou a všechno funguje, i když mám systém celý překompilovaný přes ABS.
Kombinace x86_64, repa KDE-RedHat, Yumu z Rawhide udělala takovou haluz, že to nešlo vrátit do použitelného stavu. Asi jsem si pořádně nadělal, ale už nikdy nebudu chtít po yum install kdelibs-devel --skip-broken
OMG! Jak se někdo může divit, že po tomhle nastanou problémy?
Když chci rolling updates (na které si hraje Rawhide), je lepší zvolit distro, které opravdu rolling updates umí. (Příklad jsem v tomto komentáři už několikrát zmiňoval.)
Zbylé výtky jsou očividně problém Fedory.očividně? - no já nevím, jak jsem psal výše, třebas tu časovou zónu, já mám Prahu, takže o vině Fedory bych si dovolil pochybovat, a to ve všech případech, spíše bych to viděl na PEBKAC ...
Když chci rolling updates (na které si hraje Rawhide),Rawhide si na žádné rolling updates nehraje, Rawhide je vývojová verze, nikdo tam nezaručuje kontinuitu nebo obecně funkčnost - aktualizované balíčky jsou v updates, Rawhide není zdroj updatů pro Fedoru
je lepší zvolit distro, které opravdu rolling updates umí. (Příklad jsem v tomto komentáři už několikrát zmiňoval.)to jsme pochopili, že jsi zamilovaný do Archu - ovšem takové Gentoo ...
Nejsem zamilovaný do Archu ani do kteréhokoliv jiného systému. Kromě Linuxu používám nejčastěji OpenSolaris a jeho následníky. Tam je styl aktualizací přesně opačný než rolling updates. A rozhodně se nesnažím tvrdit, že je něco takového lepší / horší.
Jen jsem chtěl poznamenat, že prostě není dobré hrát si s Fedorou na rolling updates, o což se autor blogpostu neúspěšně snažil. (Aspoň podle toho, co popisoval.)
Mně se časová zóna nastavila na Europe/Bratislava a při pokusu o změnu mi vyskočil root dialog a po autentizaci se nic nezměnilo... Je to vážný problém? Ne. Je to kritický bug? Ne. Je to přesto jeden z důvodů ke switchi? Jo.
Je to vážný problém? Ne. Je to kritický bug? Ne. Je to přesto jeden z důvodů ke switchi? Jo.jo, myslímže bys měl switchnout na Windows Seven
No tak já bych naivně očekával, že když je KDE komplet prostředí, tak tam bude i nějaký browser, co je do prostředí integrovaný, a zapadá. Konqueror je hned na ráně. Nesedl mi ( a asi nejsem sám, že), tak jsem zkusil Rekonq, Aroru....a ano,skončil jsem u Chromia a FF.
To, že mi vadí, když mi ve Firefoxu vyskočí GTK dialog, který si z nastavení QtCurve nic nedělá, je moje věc. Jestli se ti to líbí nebo dokonce ti to vyhovuje, gratulace je na místě..
No tak já bych naivně očekával, že když je KDE komplet prostředí, tak tam bude i nějaký browser, co je do prostředí integrovaný, a zapadá. Konqueror je hned na ráně. Nesedl mi ( a asi nejsem sám, že), tak jsem zkusil Rekonq, Aroru....a ano,skončil jsem u Chromia a FF.To můžeš říct i o GNOME. Epiphany se mi nezdá o nic použitelnější než Konqueror.
Pokud si GTK dialog nic nedělá z nastavení QtCurve, je to pravděpodobně případ typu PEBKAC. Mně QtCurve funguje bez problémů a všechny GTK dialogy jsou (až na uspořádání) nerozeznatelné od Qt.
Kdo řekl, že KDE (nebo kterékoliv jiné prostředí) je „komplet“, ať už to znamená cokoliv? Mně žádné prostředí samo o sobě (pouze s aplikacemi, které se tváří jako součást toho prostředí) nepřipadá kompletní v žádném slova smyslu. Jsou Windows kompletní prostředí? Je Gnome kompletní prostředí? Co třeba XFCE? Ani omylem, ani jedno z nich. Proč tedy čekat od KDE, že poskytne první i poslední? Má snad obsahovat vlastní reimplementaci VLC, Eclipse nebo Firefoxu? Takhle to asi na světě nechodí.
Má snad obsahovat vlastní reimplementaci VLC, Eclipse nebo Firefoxu?
Je to Software Compilation a obsahuje alternativy. KMplayer, KDevelop, rekonq/Konqueror.
Je snad KDevelop srovnatelný s Eclipse
nebo Konqueror srovnatelný s Firefoxem?
Jako prostředí používám výhradně KDE, ale právě u těchto zmíněných programů mnohem raději zůstanu u těch originálů. Nic proti alternativám, třeba jednou dozrají do pro mě použitelné podoby.
Je jiný. Třeba mně vyhovuje více KDevelop; než Firefox je lepší leccos (i proto používám Operu, která má kromě uzavřenosti jediné dvě nevýhody: rozšíření podporuje celkem čerstvě a je ignorována některými webdizajnérskými prasaty). Klasický názor proti názoru. Tedy
Nic proti alternativám, třeba jednou dozrají do pro mě použitelné podoby.
Nebo jinak, ať se bavíme konkrétněji: Může mi někdo objasnit, v čem tkví ty nepřekonatelné rozdíly mezi Gtk (souborový dialog z Eclipse) a Qt (souborový dialog z KWrite)? Kde je ten křiklavý nesoulad v barvách, widgetech, fontech, politice, náboženství, světonázoru? Nějak ho tam nevidím...
Tiskni
Sdílej: