Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tedy hlavně dostat počítač skoro do každé domácnosti.To ale naprosto není jejich zásluha. Obyčejní lidé si nezačali kupovat počítače jen proto, že na nich byl zrovna Windows.
Right now it just sits there and blinks.kterou říká tuším, že Allen
Jenomže cena byla oproti Applu někde jinde a tak si ho nemohl každý dovolit?
nehledě nato, že možnosti měl také někde jinde.Zas takový rozdíl to IMHO nebyl.
Já myslel, že se bavíme o tom, co zapříčínilo / pomohlo masovému rozšíření PC.Vždyť jo. A já se jen snažím poukázat na to, že Apple v tom nebyl sám. Ba co víc bych se ho rozhodně neodvážil považovat za místo velkého třesku a dokonce si troufnu tvrdit, že tak nic závažného v designu dnešních osobních počítačů by jeho neexistence neovlivnila.
Já si myslím, že největší zásluhu má právě Apple I. a hlavně II.Vida. Zdá se každý máme jiný názor.
v designuChyba. V designu dnešních PC by jeho neexistence ovlivnila asi hodně, ale to je asi tak všechno.
Linux by asi neexistoval protože 386 by se moc nerozšířila
Téhle implikaci moc nerozumím - proč by podle vás absence 80386 automaticky znemožnila vznik Linuxu? Stejně dobře si dokážu představit scénář, kdy by se změnilo jen to, že primární platforma by místo Intel 86 byla Motorola 68000 (nebo PowerPC, podle doby vzniku).
protože 386 by se moc nerozšířilaNezačal Intel se svojí kampaní
Intel Inside, tak kolem roku 1994, kdy po žádných Windech 95 nebylo ještě ani památky? A i kdyby nezačal, tak na jednoznačnou budoucnost Intel 80386 by si spousta lidí vsadila i dřív (IMHO to začalo tak někdy v době Second Reality, tedy 1991).
Já psal, že ve světě, kde by Microsoft nebyl, popř zkrachoval před vydáním prvního MacIntoshe (volil jsem rok 85). 386 byla vydaná právě v roce 1985 a pokud by neexistovaly Win 3.1, tak by se klidně mohl rozšířit Mac.Co to sem zas dorazilo za šílenou smečku Applistů? (to patří ještě Maxovi) Tak nějak jste úplně vynechali 10 let (jestli záměrně, to se jen můžeme dohadovat) zlaté éry 8-bitů alias ZX Spectrum, Atari, a Commodore 64. Jakkoliv nechci znevažovat dobře odvedenou práci Steva Wozniaka, tak na jabko bych určitě nevsadil a za první osobní počítač bych si ho také nedovolil označit. První masově rozšířené osobní počítače byly právě 8-bity (někdo si dokonce dovolil označit za průkopníka osobních počítačů Sira Sinclaira a k tomu bych se asi jen přidal i když je to dost odvážné). Zapomenutí fenomenu Amiga (amigo, proč neštěkáš?) radši zanedbávám úplně (a kdyby na přelomu osmdesátých let ne i386 a Pentia, Motorla 68k a nějaký pokračovatel určitě…ne nějaké
Jabko).
Njn ale na 8bitu toho moc nenaprogramuješTo zní jako urážka.
takovej Linux nepodporuje ani 286 defaultně (což je 16bit + 24bit adresy)ELKS.
Jinak jabko by prorazit mohloV roce kolik?
Ale jabko narozdíl od amigy mělo okolo 85 hodně financíKde je možné tuto informaci vyčíst?
Jinak pro zajímavost, kromě nějakýho consula byl první počítač se kterým jsem se setkal (asi tak v 5 třídě ZŠ ~ 98) právě MacIntosh.Teď už by bylo dobré se jen zeptat ostatních.
To zní jako urážka.No já vím, že Turingův stroj apod. ale vše co říkám, je to, že ti na 8bitu dojde pásek dřív než na 16/32/64 bitu. Přepsat třeba MySQL pro 8bit (16bit adresy +- nějaký to přepínání bank) by byl mazec
ELKS.Aha sorry, asi mě vypadlo slovo defaultně. Ve vanille to nebude.
V roce kolik?1984/85 když uvádělo prvního Maca a za předpokladu, že by Jobs nedělal blbosti jako dával Applí knowhow Microsoftu (nebo komukoliv jinýmu) prakticky zadara.
Kde je možné tuto informaci vyčíst?The Macintosh was introduced by the now famous US$1.5 million television commercial a The first model appeared in 1985
Teď už by bylo dobré se jen zeptat ostatních.Jj souhlasím, statistika to vyžaduje
No já vím, že Turingův stroj apod. ale vše co říkám, je to, že ti na 8bitu dojde pásek dřív než na 16/32/64 bitu.Nejde o Turingáč. Pokud mám linkovat na nějaký populární článek z současnosti, tak třeba tento. To není nic jiného než 8-biťák. Zilog samotný žije dodnes a programátoři (v dnešní době by se takový člověk spíš honosil titulem
hacker…o hackerech z té doby radši ani nemluvím) z té doby by určitě také nesouhlasili.
Aha sorry, asi mě vypadlo slovo defaultně.Ve vanille toho není spousta a přesto jde Linuxové jádro nacpat do různých zajímavých míst. Viz třeba uClinux nebo třeba OpenWRT. Proto vanillu neberu jako etalon (hlavně protože forkování je jedna z předností svobodného softwaru). Všeho-všudy, na začátku též v defaultu nebylo u Linuxu nic jiného než i386 a přesto už i thedy fungoval na spoustě jiných platforem.
Jj souhlasím, statistika to vyžadujeNejde o statistiku, ale předpokládám, že zdejší většina určitě nezačínala na Macintoshích a bude to spíš rarita.
následovníkjsem si samozřejmě nepředstavil nějaký 8-bit nebo 16-bitový procesor, ale něco vhodného jako třeba druhou generaci m68k(které už byly plně 32-bitové), nějaký ARM, Sparc, cokoliv. Když to tak vezmu, tak cokoliv by bylo lepší než současná situace.
Já to beru na výkonnost, všechny 8/16/32 byly víceméně založeny na jednoduché sběrnici, takže čím vyšší šířka sběrnice, tím vyšší výkon.Já furt nechápu co se mi to tady snažíš vnutit?
A na osobní počítač přestal 8bit stačit tak okolo 1990Amiga přišla kolem roku 1985 a už i tehdy existovaly osobní počítače lepší tehdejší běžné 8-bity, takže to IMHO začalo už mnohem dřív. A záleží jak definuješ
přestat stačit.
Taková 486/66 stačí s OS stěží na mp3.No, nějakou optimalizovanou verzi kodeku by to možná dalo (nevím proč, ale furt mám v hlavě takt kolem 60 nebo 70Mhz u nějakého MP3 přehrávače, ale bůh ví čeho to byl takt), nicméně Layer III je krám. Layer II by to dalo určitě (bez pulseaudia) a možná i Vorbis nebo Musicam.
a kdyby na přelomu osmdesátých let ne i386 a Pentia, Motorla 68k a nějaký pokračovatel určitěNechápu jak si z pokračovatele m68k nebo pokračovatele přišel na 8-bit.
(a kdyby na přelomu osmdesátých let ne i386 a Pentia, Motorla 68k a nějaký pokračovatel určitě…ne nějaké "Jabko")Nějak jsem nepochopil proč ne nějaké jabko (když mělo v sobě 68k a pak powerpc), tak jsem tu větu přeskočil a reagoval jsem na předchozí
(Apple používal PowerPC)Případně Motorolu
Tak to jsem dva, když jednou něco MS vynlezne sám, nikdo neví, so s tím
Mám pocit, že nielen MS. *cough*Nepomuk*cough*
Mně by se ten nápad líbil, ty tagy jsou dobrej nápad, dost často bych chtěl mít věci pod vícero složkama. Ale, že Nepomuku nestačí ani 3GB RAM a 2GHz dvoujádro, je dost i na mě....
Nápad sa páči aj mne. Realizácia už menej
Cakal som nieco krajsie :-P
Panečku, to jsou technologie, p(r)o(z)krok nezastavíš
Where do you want to go today??, Weezers, Good times a Hoover?
Tiskni
Sdílej: