plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
V minulém díle jsme skončili u emocí. S emocemi se to má asi tak. Vzniknou a zaniknou. Stále přicházejí stále odcházejí, proměňují se. Emoce není možné nemít. Je to stejné jako není možné aby nebylo nějaké počasí. Jejich vzniku nezabráníte, stejně jako s počasím nic neuděláte. Soudruzi sice „poroučeli větru dešti,” ale podle toho to s nimi dopadlo. A stejně tak jako ze soudruhy to dopadne s těmi, co chtějí zabránit vzniku emocí.
Zabránit jim nemůžete, ale stejně jako s počasím se s nimi můžete naučit žít. Když prší, vezmete si deštník, když mrzne, kožich a v létě chodíte jen tak. U mladých dívek je na to v létě zvlášť příjemná podívaná. Emoce lze ovládat a regulovat. Jako lze regulovat řeku aby neškodila. Jenže většinou ji nezastavíte. V případě povodně je to rachot.
Jedním z regulačních triků jak snížit emoce aby vás nezaplavily znamená: „Vyslovit je.” Říká se tomu snížit emoční hladinu. Jde o to umět vyslovit všechny emoce. Negativní i pozitivní. Všechny stejně vytvářejí emoční přetlak, který je nutný regulovat. Abychom je mohli vyslovit musíme je pojmenovat. Vědět co cítíme. Jung říká „Jsme to co prožíváme.” Jestliže víme co prožíváme, víme jak jsme na tom. Pokud víme jak jsme na tom, rozumíme si. Jestliže si rozumíme, jsme schopni sebeřízení a sebeovládání.
Ze sebeovládáním, přichází plně sebevědomí. Sebevědomí znamená to, že jsem si sebe vědom. Být si sebe vědom, znamená mimo jiné Jsem si vědom svých možností, svých limitů a podle nich jednám. Vypadá to jednoduše, ale vede k tomu delší cesta. Naštěstí ne zas až tak dlouhá.
Byly doby, kdy jsem učil za pomoci jógových technik a psychoterapie rozumět sám sobě. Bylo to pracné ale mělo to efekt. Kdo rozumí sám sobě, má výhodu. Rozumí více i druhým. Prostě vyzná se. A není to závislé na výši IQ. Takže v tomto případě má šanci téměř každý.
No a pro dnešek už vážně konec. Ale musím říct, jak čtu vaše ohlasy a komentáře, že mě opravdu moc baví pro vás psát.
Tiskni
Sdílej:
No a pro dnešek už vážně konec. Ale musím říct, jak čtu vaše ohlasy a komentáře, že mě opravdu moc baví pro vás psát.Afaik to je nemoc, co postihne každého blogera. Když zjistí, že mu ostatní naslouchají a ještě na něho reagují. Skoro to vypadá, že nejvíc nasere, pokud ten blogpost nestojí ani za odpověď
<rejp> Tak zaštítil se: „Normalitou. ” Mnoho lidí tohle jednání považuje za podstatně bezpečnější. Zaštítí se normou, obecnou dohodou vyššími pravidly a celkem málokdy narazí na odpor, dosáhnou svého a ještě vypadají jako ctnostní a vychovaní</rejp>Vím, že to bylo v trochu jiném kontextu, ale stejně si nemůžu pomoct