Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Hraju si ze Slackwarem. Je Štědrý den a protože děti jsou ve světě, má milá v Egyptě a já v Praze a je klid a pohoda, tak jak to tak vidím, nejsmysluplnější činnost je hra ze Slackwarem. Nainstaloval jsem si co se mi líbilo a zjistil jsem jak snadné je udělat baliček tgz z rpm. Což jsem hned využil a pokusil se nainstalovat několik aplikací. Ale netušil jsem jaká je to piplačka.
Ale to mi nevadí, vlastně to co instaluji nijak zvlášť nepotřebuji, protože jsem ještě nainstaloval Debiana a na tam za pomoci apt-getu nainstaluji co je třeba na práci. Debian je brnkačka. Slacka mám na hraní a na učení. Skutečně jen ta instalace je o tom jak vlastně jsou závislosti. To fakt čumím. Sice jak jsem zjistil, nejjednodušší cesta je to naistalovat všechno, ale u toho prostě potom celý odpoledne neztrávím. Musel bych pracovat a to se mi nechce. Dále se úžasně bavím tím, že stále nemůžu objevit způsob jak zprovoznit dvd na Slacku. Normální mp3 mi to přehrává, ale u videa to hlásí asi tohle.
MPlayer 1.0pre7try2-3.3.6 (C) 2000-2005 MPlayer Team CPU: Advanced Micro Devices Athlon MP/XP Thoroughbred (Family: 6, Stepping: 1) Detected cache-line size is 64 bytes CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 1 3DNow2: 1 SSE: 1 SSE2: 0 Compiled with runtime CPU detection - WARNING - this is not optimal! To get best performance, recompile MPlayer with --disable-runtime-cpudetection. Try adding "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" to your system startup scripts. Playing dvd://1. Exiting... (End of file)
Přiznám se bez mučení, že připojit to video neumím. Tedy vím jak se dělá třeba mknod, ale neumím zjistit potřebné parametry. Pokud mi někdo poradí kde se to dá vyčíst, tak to přečtu.Fakt. V manuálu o mknod jsem na to nepřišel. Mám humanitní vzdělání.-))). Jsme jen psychoterapeut. Matematika není moji nejsilnější stránkou. Tedy pokud nějaké silné stánky mám. -)). Instaloval jsem to z linuxpackages jako slakwarovský balíček a tak nevím jak to překompilovat jak mi to v tom popisku radí. No tak si užijte klidu a pokud nějaký Slackwarista poradí, tak třeba mu Ježíšek nadělí větší dárek.
Tiskni
Sdílej:
Ohledne mknod
mohu rict jen jedine:
less /usr/src/linux/Documentation/devices.txt
Co se MPlayeru tyce, zkus v prve rade udelat to, co Ti radi: "To get best performance, recompile MPlayer with --disable-runtime-cpudetection. Try adding "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" to your system startup scripts." Jednoduse receno bych ho prekompiloval, nekde tu ve foru najdes jak jsem ho na Slacku kompiloval ja.
Zkus mu take predhodit spravne zarizeni a nedavej mu dvd://1
, ale jen dvd://
, napr.:
mplayer -dvd-device /dev/hdd dvd://