Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Naistaloval jsem ze zvědavosti Arch Linux 7.1. Nebudu popisovat instalaci, ale chování některých aplikací. Případně device. Musím nastavit práva na na video a audio, protože normálně pod uživatelem nepřehrávájí, pouze pod rootem. Bud to pod uživatelem nejde spustit samotná aplikace , případně spustit jde ale nepřehrává. Musejí se extra nastavit práva. Alsa se sice nakonfigurovat dá, práva se dají nastavit, potom to funguje. Bohužel po restartu je nutné to nastavit znovu. I Alsu příkazem alsaconf .Přiznám se že nerozumím tomuhle chování, a u linuxového distra se mi to stalo poprvé.
Hledal jsem v dokumentaci, anglicky umím dost abych si to přečetl a nechápu, kde to dělám chybu, protože jsem se nikde nedočetl o nějaké zvláštní úpravě či konfiguraci. Distro je to hezký, ale pokud bych měl pokaždém restartu nastavovat, zdálo by se mi to jako nemístný luxus. Ruční konfiguraci vítám, ale zřejmě jsem nepochopil princip uložení. I když všude jinde jednou nastavím, uložím a dál se nestarám. Viz Slackware.
Potřebuji upozorrnění případně navedení na manuál, co by mi řekl jak dál. Díky. Hledat a číst budu sám.
Tiskni
Sdílej:
udev
, takže po každém startu se /dev
dělá nanovo? Obvykle stačí zařadit uživatele do všech potřebných skupin, které udev
jednotlivým skupinám zařízení přiřazuje (třeba audio, video, disk, floppy, cdrom atd.). Šlo by i přenastavit udev
, ale to je otrava, snad to nebude potřeba.
alsactl store 0Jinak o obnoveni se pak stara script v /etc/rcx.d. Jinak ten alsactl je na Debianu v balicku alsa-utils
gpasswd -a uzivatel audio gpasswd -a uzivatel video gpasswd -a uzivatel wheel gpasswd -a uzivatel floppy gpasswd -a uzivatel optical ...Skupiny najdeš v /etc/group. V /etc.rc.conf přidej alsa do seznamu démonů.