Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Měl jsem kdysi klienta, který zastával stanovisko, že: "Frajeři návody nečtou a doberou se podstaty holým rozumem" Nutno dodat, že co se týče IT, často mu to vycházelo.
Dá se k jeho cti říci, že toto stanovisko tvrdošíjně a vytrvale zastával i k přístupu k životu. V obojím případě mám za to že leckdy na svůj postoj doplácel.
Projevovala se u něj ta chyba, které se dopouští mnoho velmi inteligentních lidí, že používají svůj rozum k tomu aby udrželi a obhájili své chybné chování a metody. Za pomoci rozumu.
V prvním případě, na to docela, jak si dodnes myslím doplácel, vzhledem tomu že často objevoval objevené. I když to racionalizoval tím, že když si na o přijde sám lépe si to zapamatuje. Což je sice pravda, ale moje zkušenost je i ta, že pokud něco najdu v manuálu a několikrát úspěšně opakuji, zapamatuji si to také. ,
Takže sám za sebe. Manuály v IT používám. Zkracuje to čas a šetří to energii. Neobjevuji objevené a nevymýšlím vymyšlené. Většinou jde o to abych se to častým používání naučil a ono mi to posléze splyne do syntézy.
Zjistil jsem, že lidé nejlépe vědí co potřebují. Vědí to většinou lépe než já a a velmi často vědí i jak se k tomu dostanou. Maximálně jim mohu poskytnout informaci kde je to zrovna na skladě. Pokud už se na Abíčku ptám, kde to hledat, Goole mi přijde málo a vnímám to jako výsměch.
Osobně nejsem moc zastáncem manuálů pro život. Většina situací v životě je sice hodně podobná, ale není identická. Ale přesto zkušenosti druhých lidí pro mě nejsou vůbec k zahození.
Mnohokrát v životě jsem použil zkušeností lidí, kteří už třeba nejsou mezi námi. Ať se to týkalo partnerských, kolegiálních a nebo komunikačních vzorců. Dalo by se říci, že ty jejich metody používám tím způsobem, že se jich v duchu zeptám co by dělali. Většinou odpověď slyším. A samozřejmě použiji to co je v tu chvíli z mého hlediska výhodné.
Tím se celoživotně učím od lidí, které jsem potkal. Výhoda vyššího věku je ta, že jsem se za svůj život potkal z mnohými lidmi, kteří měli spoustu originálních nápadů a řešení.
Ale nejčastěji jsem se učil a učím od lidí, kteří se málokdy dostávali do maléru, a pokud ano, tak je dokázali přežít a a zvládnout.
Od těch permanentně v maléru se můžete naučit zase to, jak se v životě nechovat. Ale to je dost omezená kvalifikace. Ani v životě ani v literatuře mě neberou rozervanci, co bloudí životem a nevědí si rady ani ze sebou ani z okolím. Těm se snažím být prospěšný, a rád jsem na té druhé straně. Na straně poskytujících a prospěšných.
Tiskni
Sdílej:
Mně to připomíná hlášku, že nejchytřejší (lovené) zvíře je to, co nikdo ještě neviděl.