Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Měl jsem kdysi klienta, který zastával stanovisko, že: "Frajeři návody nečtou a doberou se podstaty holým rozumem" Nutno dodat, že co se týče IT, často mu to vycházelo.
Dá se k jeho cti říci, že toto stanovisko tvrdošíjně a vytrvale zastával i k přístupu k životu. V obojím případě mám za to že leckdy na svůj postoj doplácel.
Projevovala se u něj ta chyba, které se dopouští mnoho velmi inteligentních lidí, že používají svůj rozum k tomu aby udrželi a obhájili své chybné chování a metody. Za pomoci rozumu.
V prvním případě, na to docela, jak si dodnes myslím doplácel, vzhledem tomu že často objevoval objevené. I když to racionalizoval tím, že když si na o přijde sám lépe si to zapamatuje. Což je sice pravda, ale moje zkušenost je i ta, že pokud něco najdu v manuálu a několikrát úspěšně opakuji, zapamatuji si to také. ,
Takže sám za sebe. Manuály v IT používám. Zkracuje to čas a šetří to energii. Neobjevuji objevené a nevymýšlím vymyšlené. Většinou jde o to abych se to častým používání naučil a ono mi to posléze splyne do syntézy.
Zjistil jsem, že lidé nejlépe vědí co potřebují. Vědí to většinou lépe než já a a velmi často vědí i jak se k tomu dostanou. Maximálně jim mohu poskytnout informaci kde je to zrovna na skladě. Pokud už se na Abíčku ptám, kde to hledat, Goole mi přijde málo a vnímám to jako výsměch.
Osobně nejsem moc zastáncem manuálů pro život. Většina situací v životě je sice hodně podobná, ale není identická. Ale přesto zkušenosti druhých lidí pro mě nejsou vůbec k zahození.
Mnohokrát v životě jsem použil zkušeností lidí, kteří už třeba nejsou mezi námi. Ať se to týkalo partnerských, kolegiálních a nebo komunikačních vzorců. Dalo by se říci, že ty jejich metody používám tím způsobem, že se jich v duchu zeptám co by dělali. Většinou odpověď slyším. A samozřejmě použiji to co je v tu chvíli z mého hlediska výhodné.
Tím se celoživotně učím od lidí, které jsem potkal. Výhoda vyššího věku je ta, že jsem se za svůj život potkal z mnohými lidmi, kteří měli spoustu originálních nápadů a řešení.
Ale nejčastěji jsem se učil a učím od lidí, kteří se málokdy dostávali do maléru, a pokud ano, tak je dokázali přežít a a zvládnout.
Od těch permanentně v maléru se můžete naučit zase to, jak se v životě nechovat. Ale to je dost omezená kvalifikace. Ani v životě ani v literatuře mě neberou rozervanci, co bloudí životem a nevědí si rady ani ze sebou ani z okolím. Těm se snažím být prospěšný, a rád jsem na té druhé straně. Na straně poskytujících a prospěšných.
Tiskni
Sdílej:
Mně to připomíná hlášku, že nejchytřejší (lovené) zvíře je to, co nikdo ještě neviděl.