Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jedním z důvodů, proč mám rád Unix a Linux je ten, že používá systém malých nástrojů, které se dají sloučit do nejrůznějších kombinací. Tyto kombinace příkazů jsou posléze velmi mocné a výkonné. Stejným způsobem nezávisle na Unixu jsem už dávno předtím začal praktikovat tuto metodu v oblasti relaxace a sebepoznání. Metoda malých kroků nemá zřejmě nějakého vlastního vynálezce. Ale její výhodu objevují lidé nezávisle na sobě v různém čase a na různých místech.
Za pomoci této metody a díky dobrým základům, které jsem dostal od svého učitele Jógy jsem schopný si vytvářet sám pro sebe různé techniky řízeného uvolňování. Mám za to, že i když nejsem programátor dělám něco co je podobné tomu jak Eric Raymond říká ve svém eseji: „Katedrála a tržiště”, že programátor řeší především své problémy. A pak svá řešení uveřejní a nechá je projít sítem oprav. Budu rád, když mé poznatky a techniky doplníte svými zkušenostmi.
Jako terapeut drogově závislých potřebuji být v kondici. V psychické i fyzické. Tedy řeším především své problémy s kondicí tak, abych mohl být vždy připraven snášet zátěž, kterou tato profese přináší. Ne vždy mám čas a možnost si lehnout nebo sednout do předepsané polohy a setrvat v ní přiměřený čas, a ne vždy mám zcela vhodné prostředí k relaxaci. Ale během let jsem si vyvinul a odvodil z technik, které za normálních okolností potřebují podstatně mnohem více času i místa než ty, jež používám během dne, jiné krátké techniky.
Jednou z těchto malých technik je práce se zvukem. Jedu li hromadnou dopravou najdu si nějaký zvuk jako leitmotiv a snažit se jej sledovat a v duchu jej s výdechem vyslovovat. Například hučení motoru, nebo větráku klimatizace atd. Hučím v duchu s nimi. Nebo, stojím-li na zastávce a klidně s otevřenýma očima udržuji nehybnost a s nádechem říkám v duchu slabiku „SO” a s výdechem slabiku „HA” Což v jógové tradici znamená něco jako „Já jsem,”
Nehybnost a vnitřní zvuk dokáže mě odpoutat, často přerušit tok nežádoucích myšlenek a tím zbavit napětí z dlouhého čekání. Odpoutá mě od potíží a ještě uvolní psychicky i fyzicky. Nikdo nic nevidí, nedělám nikomu divadlo, nic mě to nestojí, času je na to dost. A je to příjemné a vždy mám pocit dobře využitého času.
Další technikou, kterou velmi rád používám je relaxace ve stoje za pomoci představy. Ona se vlastně dá použít i v sedě a trochu i v chůzi. Jde o to že stojíme nebo sedíme vzpřímeně máme svěšená ramena a představujeme si, že nám někde na hlavě hoří svíce. jak ta svíce hoří svaly jako vosk povolují a pomalu stékají od hlavy až k nohám. Tělo se stává těžkým, cítíme váhu rukou, které volně visí dolu a díky gravitaci se vytahují z ramen. Tím že uvolňují ramena, uvolňuje e i oblast krční páteře.
Tato metoda sama pro mne je velmi účinná nejen jako relaxace, ale především jako antistresové cvičení. Stres nás nejvíce napíná právě kolem ramen a krční páteře. Proto lidé, když jsou ve stresu velmi často intuitivně krouží hlavou a škubou rameny. Lze to tedy v relativně Krátké době a téměř kdekoliv pozvolna rozpustit takovémto cvičení.
Všechny tyto techniky mají jedno společné. Nevyžadují více než jednu dvě minuty, lze je libovolně provozovat téměř kdekoliv a nejsou nijak viditelné a nepůsobí rozruch. Dále, dají se provozovat několikrát denně. Po několikadenním opakovaní, se jejich účinnost zrychlujet. Vzhledem k tomu že jsou jednoduché, dají se střídat a kombinovat jako příkazy v konsoli. Jsou snadno zapamatovatelné. Jestliže si vymyslíte vlastní budou právě tím pro vás přijatelnější a zřejmě je budete pravidelněji provozovat. Snadno tak získáte: „Malý nástroj ”
V dalším pokračování si řekneme víc o možnosti práce se zvukem, s muzikou i chůzí.
Tiskni
Sdílej: