Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Jedním z důvodů, proč mám rád Unix a Linux je ten, že používá systém malých nástrojů, které se dají sloučit do nejrůznějších kombinací. Tyto kombinace příkazů jsou posléze velmi mocné a výkonné. Stejným způsobem nezávisle na Unixu jsem už dávno předtím začal praktikovat tuto metodu v oblasti relaxace a sebepoznání. Metoda malých kroků nemá zřejmě nějakého vlastního vynálezce. Ale její výhodu objevují lidé nezávisle na sobě v různém čase a na různých místech.
Za pomoci této metody a díky dobrým základům, které jsem dostal od svého učitele Jógy jsem schopný si vytvářet sám pro sebe různé techniky řízeného uvolňování. Mám za to, že i když nejsem programátor dělám něco co je podobné tomu jak Eric Raymond říká ve svém eseji: „Katedrála a tržiště”, že programátor řeší především své problémy. A pak svá řešení uveřejní a nechá je projít sítem oprav. Budu rád, když mé poznatky a techniky doplníte svými zkušenostmi.
Jako terapeut drogově závislých potřebuji být v kondici. V psychické i fyzické. Tedy řeším především své problémy s kondicí tak, abych mohl být vždy připraven snášet zátěž, kterou tato profese přináší. Ne vždy mám čas a možnost si lehnout nebo sednout do předepsané polohy a setrvat v ní přiměřený čas, a ne vždy mám zcela vhodné prostředí k relaxaci. Ale během let jsem si vyvinul a odvodil z technik, které za normálních okolností potřebují podstatně mnohem více času i místa než ty, jež používám během dne, jiné krátké techniky.
Jednou z těchto malých technik je práce se zvukem. Jedu li hromadnou dopravou najdu si nějaký zvuk jako leitmotiv a snažit se jej sledovat a v duchu jej s výdechem vyslovovat. Například hučení motoru, nebo větráku klimatizace atd. Hučím v duchu s nimi. Nebo, stojím-li na zastávce a klidně s otevřenýma očima udržuji nehybnost a s nádechem říkám v duchu slabiku „SO” a s výdechem slabiku „HA” Což v jógové tradici znamená něco jako „Já jsem,”
Nehybnost a vnitřní zvuk dokáže mě odpoutat, často přerušit tok nežádoucích myšlenek a tím zbavit napětí z dlouhého čekání. Odpoutá mě od potíží a ještě uvolní psychicky i fyzicky. Nikdo nic nevidí, nedělám nikomu divadlo, nic mě to nestojí, času je na to dost. A je to příjemné a vždy mám pocit dobře využitého času.
Další technikou, kterou velmi rád používám je relaxace ve stoje za pomoci představy. Ona se vlastně dá použít i v sedě a trochu i v chůzi. Jde o to že stojíme nebo sedíme vzpřímeně máme svěšená ramena a představujeme si, že nám někde na hlavě hoří svíce. jak ta svíce hoří svaly jako vosk povolují a pomalu stékají od hlavy až k nohám. Tělo se stává těžkým, cítíme váhu rukou, které volně visí dolu a díky gravitaci se vytahují z ramen. Tím že uvolňují ramena, uvolňuje e i oblast krční páteře.
Tato metoda sama pro mne je velmi účinná nejen jako relaxace, ale především jako antistresové cvičení. Stres nás nejvíce napíná právě kolem ramen a krční páteře. Proto lidé, když jsou ve stresu velmi často intuitivně krouží hlavou a škubou rameny. Lze to tedy v relativně Krátké době a téměř kdekoliv pozvolna rozpustit takovémto cvičení.
Všechny tyto techniky mají jedno společné. Nevyžadují více než jednu dvě minuty, lze je libovolně provozovat téměř kdekoliv a nejsou nijak viditelné a nepůsobí rozruch. Dále, dají se provozovat několikrát denně. Po několikadenním opakovaní, se jejich účinnost zrychlujet. Vzhledem k tomu že jsou jednoduché, dají se střídat a kombinovat jako příkazy v konsoli. Jsou snadno zapamatovatelné. Jestliže si vymyslíte vlastní budou právě tím pro vás přijatelnější a zřejmě je budete pravidelněji provozovat. Snadno tak získáte: „Malý nástroj ”
V dalším pokračování si řekneme víc o možnosti práce se zvukem, s muzikou i chůzí.
Tiskni
Sdílej: