Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Píšu si blog, čekán na klienta a zároveň na notebooku instaluji OpenBSD-39. Moc to nejde, protože to tahám ze sítě přes ftp a občas se to zastaví. Ale doufám, že to doinstaluji. Nikoliv proto že bych potřeboval nový OS. Jen si hraji. Hra s Linuxem a BSD má na mě poměrně uklidňující vliv. Úplně se u toho odpoutám od většiny starostí a potíží, které mne, jako každého provázejí na té životní pouti.
Hrát si s Linuxem, nebo BSD případně psát blog je pro mne vždy příležitost k nejrůznějším experimentů. Do „malérů” s OS se dostávám poměrně snadno a rychle. Už to je jeden z důvodů proč mám nainstalováno vždy víc OS. Abych měl na čem dělat v případě potřeby. Tedy dělat budu-li upřimný pokud by šlo jen o práci, tak mi asi stačí konsole, VIM a Tex, případně Links a mutt s fetchmailem. Jenže to bych přišel o tu rozkoš a napětí, zda to vyjde či ne. Úžasně mě včera pobavili, někteří jedinci, co mi neopomněli zdůraznit jak tomu nerozumím. Nikdy jsem zde netvrdil, že rozumím. Nakonec, chodím se sem učit.
Mají pravdu. Nerozumím. Sice jsem zatím zprovoznil všechno a jak se zdá OpenBSD na notebooku nebude vyjímkou, ale vždy je to více o intuici a představě, že by to tak mohlo jít, než o logické úvaze a nějakých exaktních vědomostech. Vždycky s obdivem čtu ty zasvěcené komentáře kolem odborných věcí, které zde někteří jedinci sypou z rukávu. Ale říkám si že pro ně je asi tohle rutina. Zřejmě ve většině případů. Jako pro mne věci kolem závislosti. Práce je to hezká, baví mě, má pro mne smysl, ale stereotypu se člověk nevyhne. Asi ani v programování ani v terapii. Pozornosti a opatrnosti je třeba v obojím případě.
Luštění manuálu, je pro mne mukami a radostí zároveň. Pokud už mám systém hotový, chvíli jej používám a posléze objevím-li další zajímavou hračku vydám se za ní. Samozřejmě data mám na RW anebo flešce. Ideální operační systém neexistuje.
Včera jsem byl u zubaře a ejhle zjistil jsem, že mě bude stát zubař
v následujících měsících něco málo peněz. Asi zatím 15-20 000Kč. S tím
jsem sice počítal ale jakmile se přiblíží doba platby už to není tak
samozřejmé jako když jsme se na tom domlouvali na podzim. Co se dá
dělat? Potřebuji se pořádně najíst, tak k tomu potřebuji zuby. V mém
věku už to není zas až taková samozřejmost. Všechno něco stojí. A zubař je můj kamarád a také potřebuje z něčeho žít.
Teď mi poslala zprávu jiná má klientka, že dnes nepřijde, protože ji vykradli dům. Je mi ji líto, není nijak bohatá a tohle pro ni je skutečná ztráta. Vždycky, když to nějak přijde až takhle blízko mě, si uvědomím, jak je život vlastně velmi křehký a člověk zranitelný. A jak je málo jistot v tomhle nejistém světě.
Tak OpenBSDse skutečně nainstalováno a mezitím aby to nebyl nijak jednoduché, volal další klient, že má potíže, neb mu vykradli auto. Se vším všudy. Zřejmě skvrny na slunci a party zlodějů jsou v pohybu.Inu tomu se tedy říká den. Stahuji porty a zkusím s tím OpenBSD pohrát, abych nemusel myslet na ten „svinskej” svět, který dělají někdy svinským nejen náhodné události, ale i zlí lidé. Skutečně zlí a bezohlední. Zlobím se a zároveň je mi líto lidí,kteří byli okradeni. Nejen mých klientů. Mám za to, že tohle už se velmi blíží k problému.
Tiskni
Sdílej: