Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Píšu si blog, čekán na klienta a zároveň na notebooku instaluji OpenBSD-39. Moc to nejde, protože to tahám ze sítě přes ftp a občas se to zastaví. Ale doufám, že to doinstaluji. Nikoliv proto že bych potřeboval nový OS. Jen si hraji. Hra s Linuxem a BSD má na mě poměrně uklidňující vliv. Úplně se u toho odpoutám od většiny starostí a potíží, které mne, jako každého provázejí na té životní pouti.
Hrát si s Linuxem, nebo BSD případně psát blog je pro mne vždy příležitost k nejrůznějším experimentů. Do „malérů” s OS se dostávám poměrně snadno a rychle. Už to je jeden z důvodů proč mám nainstalováno vždy víc OS. Abych měl na čem dělat v případě potřeby. Tedy dělat budu-li upřimný pokud by šlo jen o práci, tak mi asi stačí konsole, VIM a Tex, případně Links a mutt s fetchmailem. Jenže to bych přišel o tu rozkoš a napětí, zda to vyjde či ne. Úžasně mě včera pobavili, někteří jedinci, co mi neopomněli zdůraznit jak tomu nerozumím. Nikdy jsem zde netvrdil, že rozumím. Nakonec, chodím se sem učit.
Mají pravdu. Nerozumím. Sice jsem zatím zprovoznil všechno a jak se zdá OpenBSD na notebooku nebude vyjímkou, ale vždy je to více o intuici a představě, že by to tak mohlo jít, než o logické úvaze a nějakých exaktních vědomostech. Vždycky s obdivem čtu ty zasvěcené komentáře kolem odborných věcí, které zde někteří jedinci sypou z rukávu. Ale říkám si že pro ně je asi tohle rutina. Zřejmě ve většině případů. Jako pro mne věci kolem závislosti. Práce je to hezká, baví mě, má pro mne smysl, ale stereotypu se člověk nevyhne. Asi ani v programování ani v terapii. Pozornosti a opatrnosti je třeba v obojím případě.
Luštění manuálu, je pro mne mukami a radostí zároveň. Pokud už mám systém hotový, chvíli jej používám a posléze objevím-li další zajímavou hračku vydám se za ní. Samozřejmě data mám na RW anebo flešce. Ideální operační systém neexistuje.
Včera jsem byl u zubaře a ejhle zjistil jsem, že mě bude stát zubař
v následujících měsících něco málo peněz. Asi zatím 15-20 000Kč. S tím
jsem sice počítal ale jakmile se přiblíží doba platby už to není tak
samozřejmé jako když jsme se na tom domlouvali na podzim. Co se dá
dělat? Potřebuji se pořádně najíst, tak k tomu potřebuji zuby. V mém
věku už to není zas až taková samozřejmost. Všechno něco stojí. A zubař je můj kamarád a také potřebuje z něčeho žít.
Teď mi poslala zprávu jiná má klientka, že dnes nepřijde, protože ji vykradli dům. Je mi ji líto, není nijak bohatá a tohle pro ni je skutečná ztráta. Vždycky, když to nějak přijde až takhle blízko mě, si uvědomím, jak je život vlastně velmi křehký a člověk zranitelný. A jak je málo jistot v tomhle nejistém světě.
Tak OpenBSDse skutečně nainstalováno a mezitím aby to nebyl nijak jednoduché, volal další klient, že má potíže, neb mu vykradli auto. Se vším všudy. Zřejmě skvrny na slunci a party zlodějů jsou v pohybu.Inu tomu se tedy říká den. Stahuji porty a zkusím s tím OpenBSD pohrát, abych nemusel myslet na ten „svinskej” svět, který dělají někdy svinským nejen náhodné události, ale i zlí lidé. Skutečně zlí a bezohlední. Zlobím se a zároveň je mi líto lidí,kteří byli okradeni. Nejen mých klientů. Mám za to, že tohle už se velmi blíží k problému.
Tiskni
Sdílej: