Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Praha je prázdná, je horko a řidiči se údajně ukáznili. Uvidíme jak to bude s řidičemi. Je fakt, jestli mě něco naučili, tedy především ti pražští, tak nesmírné opatrnosti. Stalo se mi několikrát, že mě právě ta opatrnost zachránila, že sleduji i na přechodu, hlavně na křižovatkách jejich chováni. Už mnohokrát jsem kráčel na zelenou a telefonující řidič a abych byl spravedlivý i řidička, telefonujíce, naprosto nesledujíc co se děje, pádili značnou rychlostí přes přechod i přesto, že jsem měl zelenou a tedy zcela jasnou přednost. Ale co by se zdržovali dáváním pozor, že?
A pokud mi některý z nich náhodou dá přednost na přechodu vyhlásí můj organismus stav nejvyššího ohrožení. To po zkušenostech, kdy jsem několikrát takhle dostal přednost a zachránila mě má nedůvěřivost, že jsem se skutečně podíval. Jednou jsem unikl jen tak tak. V druhém pruhu pospíchal chlapec. Podíval jsem se o desetinu vteřiny později. Ale zvládl jsem to,a hlavně přežil. Reflexy zatím ještě fungují.
Nejsem řidič a nemám auto, takže se mě asi zřejmě nový silniční zákon zas až tak netýká. Pokud mi poskytne alespoň o něco víc bezpečnosti, jsem pro něj. Konečně i na Divokém Západu byla napřed absolutní svoboda a absence práva, aby se to nakonec převážilo v opak. V puritánské chování a vyžadování mnohem přísnějších mravních standartů než kdekoliv jinde v Americe. Inu kyvadlo se vychyluje.
To je takové víceméně obecné pravidlo, že přílišná anarchie plodí restrikci, která samozřejmě po předchozí „svobodě” je vnímaná jako velmi zatěžující. Nakonec se věci upraví k jakémusi rovnovážnému stavu.
Klienti se potulují po dovolených, takže mám více volna. Není to úplné volno ale přeci jen je volněji a mám víc času na pc. Zkusil jsem si nainstalovat „ZenWalk.” Název je to krásný, výchozí distro skvělé, ale jsem tím malinko rozčarován. Zůstanu u Slacka. Mám pocit, že ZenWalk je francouzské distro a po zkušenostech a Mandrivou moc k tomu důvěru nemám. Ale možná jsem jen předpojatý. Dám tomu trochu času. Ale na notebook si to nedám. I když jsem o tom původně uvažoval. Má grafické prostředí XFCE i s ikonami.
Zatím jsem je nezkoušel odstranit. A když jsem na tom zkusil nastavit televizní kartu, tak sice hrála, ale nešel zvuk. Ani když jsem chtěl přehrávat muziku. Plně to vyřadilo Alsu. Zřejmě tam budu muset udělat extra soubor v /etc/modprobe.d jako s se to dělá v Debianu. Přenastavit to. Pak by to mohlo jít. Uvidíme.
To mě teď napadlo jak o tom píši Líbí se mi že to má jako defaultní okenního manažera XFCE ale ty ikony na tom fakt nemusím. Z mého hlediska se jim tohle kouzlo nepovedlo. Zkusil jsem si „netpkg” protože jsem musel doinstalovat Midnight Commander a myslím, že jsem ještě něco doinstalovával. Zdálo se mi že to není zas tak nic moc. Pacmanu nebo apt-getu se to kvalitou nevyrovná. Ale to že to už má Vim 7 je předností tohoto distra. Možná objevím i další. Časem.
Do důchodu odcházela jedna sestra od nás z oddělení. Je to velká škoda. Je to jeden z těch lidí, co pacienti si spojují s ideálním pracovníkem. Je zkušená laskavá a pacienti ji hodně věřili, hodně se ji svěřovali. Měla přezdívku „Hraběnka.” Právem. Bylo v ní něco aristokratické. Na ni se vztahovalo to: „Noblesse oblige.” Urozenost zavazuje. Chovala se podle toho. Pokud byla v práci nemusel jsem si dělat starosti s informacemi. Vždy mě velmi dobře informovala a já mohl v klidu pracovat. Co nevěděla o pacientech, nestálo za vědění. Bude mi hodně scházet. A na rozloučenou mi darovala „ Nový Zákon” vázaný v kůži z roku 1824. Na té knize je pozoruhodné, že byla evidentně používaná, ale je tak kvalitně svázaná, že z ní nevypadávají listy. Navíc už je samotné provedení té řemeslné práce. Ani nevím čím jsem si takový dar od Hraběnky zasloužil. Ale je to radost.
Dovolená se blíží. Původně jsem uvažoval, že pojedu někam na sever, ale zřejmě zůstanu v Čechách a okolí. Vydám se starou známou cestou do Jižních Čech, pak přes východní a možná zaskočím navštívit svého kamaráda ke Kroměříži. To ještě zvážím. Čtyři roky jsem nebyl v Čechách na dovolené, tak to zase trochu prubnu. Konečně nebudu po dlouhé době o dovolené řešit nějaké místní zvyklosti, případně se aspoň učit zdravit v jiném jazyce. Udělám si procházku pro staříky, Sem tam se naobědvám někde na zahrádce, a poklábosím s holkama. Konečně dovolená je od toho, aby člověk měl pokud možno co nejméně starostí.
Shrnul jsem si pro sebe co bylo. A v co doufám že bude.
Těším se na nedělní fotbal. Škoda že nepostoupili Portugalci,
ale i tak finále by mohlo být důstojné. Fandit budu Italům.
Zatím se mi nejvíc líbí herním projevem. Pokud jsem někoho
namíchnul tím, že si píši o čem mě napadne má smůlu. Konečně
nemusí mě číst a může mě ohodnotit nulou. Beztak je tu několik
jedinců, co mi nulu dají ať napíši co napíši.
Tiskni
Sdílej:
tu nejcenejsi trofej, kterou lze ziskat ve nejpopularnejsim sportu planety.
Jste si jistý, že je fotbal celosvětově opravdu nejpopulárnější, nebo to berete za samozřejmé, protože je to tak u nás?
O Evrope neni treba pochybovat
Když jsem byl v Řecku, za celé dva týdny jsem tam jen jednou viděl plácek, kde byly dvě branky. Jinak byly na každém dva koše… Totéž platí pro země bývalé Jugoslávie a ani v takovém Španělsku nebo Itálii není dominance fotbalu tak jednoznačná, jak si u nás lidé myslí.
za celé dva týdny jsem tam jen jednou viděl plácek, kde byly dvě brankyehm, branky se odjakživa dělaly ze svlečenejch triček... koše takto ovšem udělat nejdou ;)