Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ráno, když jsme vystupovali z autobusu, říkal jsem Ireně, že docent Skála je na tom špatně. Dostal jsem zprávu, že je v krizi. To jsem netušil, že už nežije. Dozvěděl jsem se onu zprávu odpoledne. Nebudu tu psát o svých setkáních a za jakých okolností jsem se s ním setkal. To není důležité. Důležité je že jsem ho potkal a znal. Nebyl jsem jeho pacient, spíš jeho žák.
Tak jsem zkoušel tisknout na tiskárně, která prokazatelně ještě předevčírem tiskla. Včera netiskla. Naštěstí jsem na tuhle skutečnost přišel v noci a byl jsem ospalý. Nic jsem nehledal, až ráno. Spát jsem šel s pocitem, jaká že to bude zase otrava jít reklamovat vadnou tiskárnu, protože o Debianu ani Slackwaru jsem v tu chvíli nepochyboval. Správně jsem učinil, jak se posléze ukázalo. Ráno jsem vstal, sedl k Pc a zadumal se. Naštěstí, než jsem zahájil jakoukoliv pátrací akcí, musel jsem vyřídit dva telefony, maily a jiné drobnosti. Mezitím jsem snídal banány a bramboračku. Bramboračka byla od včerejška, odleželá a byla mňam. Stále jsem ještě nestihl napáchat žádnou škodu jak na hardwaru, tak softwaru.
Koupil jsem si plášť. Úplně nový a úplně dlouhý. Až na paty. U Bushmana. Takový jaký nosí drsní muži pokud ženou stáda bušem. Do deště i zimy. Chtěl jsem dlouhý plášť.Mám jej. Samozřejmě jsem ho hned zrána navlékl na sebe abych se pochlubil. Pouze se v něm musím učit chodit, vzhledem ke skutečnosti, že jsem na něj v metru šlápl. Ale nevadí. Chtěl jsem dlouhý až na paty. Takže, jak jsem čítával v ruských knihách. „Trp kozáče. Budeš atamanem.” Kozáci také nosili dlouhé pláště na koně. Vůbec je to dobrá móda a měli to jezdci na koni vymyšlené dobře.
Tak jsem trochu prozkoušel tiskárnu, kterou jsem si zakoupil. Kupodivu ji nebylo zas až tak problematické přes Cups v Linuxu zprovoznit. Tedy jak se zdá, Linux se lepší a lepší. I ta víceúčelovost není na škodu. Za necelých pět tisíc tiskárna, scanner a kopírka docela jde. Koupil jsem si HP Photosmart C5180. Skutečně vše funguje jak má. Trochu jsem se toho bál, nakonec se ukázalo, že není problém vše rozchodit jak pod Debianem, tak pod Slackwarem. Pod NetBSD se mi nedaří. Zřejmě budu muset víc pátrat. Ale tolik netisknu, abych se nemohl v případě nutnosti z NetBSD přepnout do Linuxu.