Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
(jsem bibliofil, kromě jiného
)
... objevil jsem moc bezvadné knihkupectví u Staroměstského náměstí, kde jsem z nějakého mě neznámého důvodu nikdy nebyl. Tak jsem v něm byl dnes. Občíhl jsem jaký sortiment mají a zapsal jsem si za uši, že sem musím chodit častěji. Údajně ho provozuje Karlova universita.Ano, na Ovocném trhu knihkupectví UK je. Tuším, že v jedné části se prodávají učebnice a skripta a ve druhé "běžné" knihy. Aspoň myslím (do té druhé části jsem vlezl jenom jednou omylem, hledaje učebnice do matematiky
).
Nechcem vedieť, ako si toto myslel
Zkrátka, mám tady dvě poličky se dvěma řadami knih - v té první je Vojta Jarníků spolu s Borisem Pavlovičem Děmidovičů (česky i rusky
), nějakej Pascal a Céčko, no a v té druhé řadě je Asimov, Žamboch, Sapkowski, Peake, MacLeod, Vandermeer a další
A v předchozím příspěvku jsem měl na mysli množinu knih podobných právě těm v druhé řadě
Hm, s knížkami som na tom podobne. Á kurňa, zasa som zabudol ísť do kolejní knižnice
Akurát dnes som si chcel požičať náhodne z týchto pánov: Sapkowskeho, Asimova a Herberta. Už som od nich dávno nič nečítal, tak by bolo na čase. Najhoršie na tom je, že neviem ktorým z nich začať, všetci sú tak skvelí :-/
Tak to je dobre. Dúfam, že sa nikdy nedozvieme, čo si tou vetou nemyslelAsi bude opravdu nejlepší, když to zůstane navěky skryto
Pár tipů bych měl, ale radši je nebudu pouštět do světa
To, že je tady nějaká kolejní knihovna, jsem se dozvěděl teprve minulý týden. Nechápu, jak je to možný, že ne dřív. Až dočtu to, co tu na mě ještě čeká, tak se tam zkusím podívat (nejdřív si ale musím zjistit, kde tady vůbec ta knihovna přesně je
).
Shodou náhod jsi jmenoval možná tři mé úplně nejoblibenější autory
Nebo alespoň do top 5 by se vešli
A kdybych měl pomoct s výběrem, tak každopádně Sapkowského. Toho člověka prostě žeru jak pro to, jak geniálně píše, tak i pro jeho názory na spoustu věcí. Byl bych ho schopný číst furt dokola
Tak teda Sapkowski. Som rád, že si vybral za mňa. Ja by som v tej knižnici asi len chodil od jedného k druhému a nevybral nič
A last but not least by tam měl svoje místo i China Miéville. Jeho i jím "vytvořený" žánr-nežánr New Weird znám sice teprve rok, ale za tu dobu už jsem se do něj stihnul naprosto zabouchnout (a stal jsem se sběratelem těchto knih, zatím jich mám šest a plánuju postupem času další
).
Tak přeju hodně zábavy u Sapka, zrovna tady dočítám jeho Boží bojovníky
last but not leastv neposlední řadě
U mě to móda zcela určitě není, miluju český jazyk a jsem proti jakémukoli jeho prznění
Žel, někdy v euforii (jako když třeba mluvím o své lásce ke knihám) mi to zkrátka ujede. Taky jsem trochu ovlivněn svou učitelkou angličtiny, která tohle úsloví občas žertem používala, i když mluvila česky.
Už se budu krotit
Díky, už sa na Andrzeja teším ako malý
, meteomanceři ovládající počasí, vyvolávání golemů ze všeho možného, zajímavé a *logické* provázání magie a vědy) je to sedmé nebe a dávno známá věc.
Kdybys měl zájem, tak se ozvi, z "Béčka" to nemáš tak daleko a já mám shodou náhod nějakýho Miévilla a spol. tady v Praze (už jsem na New Weird překonvertoval i svou milou
)
Je to velký nezvyk a spousta lidí si nad tím už znechuceně odfrkla, ale za zkoušku člověk nic nedá.
Když už o tom mluvím, tak pár linků - recenze na Miévillovo Nádraží Perdido, na druhý díl jménem Jizva (mimochodem asi jediná kniha, která u mě přímo konkuruje Sapkovi
) a něco málo o samotném Chinovi.
Eh, už radši končím
Sakra, pokaždý, když mluvím o knížkách, tak bych potřeboval někoho poblíž, kdo by mě pořádně nakopnul pokaždé, když začnu moc kecat
(jsem bibliofil, kromě jiného
)
So mnou je to presne tak isto. Teraz neviem, či je to náhoda, alebo osud
Každopádně je to hezké. Nebude na světě mnoho lidí, kteří by měli jako svého největšího koníčka kochání se ženskými půvaby, občas proložené návštěvami knihkupectví
, dokonce několik chyb je tam navíc. (Autor to přežil
)
Možno si objednám tú vašu knihu.K tomu se připojuji. Ale ještě k Rozvařilům - to jsem rád, že tam ten bufík pořád je. Byl jsem v něm naposledy před více než deseti lety (ale zato mnohokrát) a od té doby si vždycky říkám (když mám ve městě hlad), jaká je škoda, že zrovna nejsem poblíž, abych se podíval, jestli ještě fungují.
?
Jeste stesti, ze se otec toho Klausova turbokapitalismu nedozil, dneska by si tu 12 taky nemohl dovolit a kvuli duchodu mozna ani tu desitku.Zdražil pivo, to je celej Klaus...
Tiskni
Sdílej: