Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Takže OpenSolaris od soboty šlape bez jakýchkoliv výkyvů a jsem rád, protože asi bude lepší sledovat novinky na OpenSolarisu, než na uzavřeném systému, i když parádně vyladěném jako je Solaris 10. Pookřál jsem tudíž tedy a stáhnul jsem si a nainstaloval FreeBSD 7.1 BETA. Dnes, zatím zkouším co to umí, co to má. Potěšilo mě, že má i Brasero. Slyšel jsem na něj pět chválu, tak mu na FreeBSD dám šanci před K3b. Uvidíme jestli na něj nepřejdu i jinde.
Jinak jsem si vyzkoušel připojení OpenSolarisu i Solaris 10 k ext3. Našel jsem to tady. . Funguje ten návod bezproblémově, jen jsem nepřišel na to jak nastavit práva abych mohl ze Solarisu kopírovat data na Linux. Pokud se pokusím napsat
chmod -R 777 /mnt/linuxvypíše mi systém, že nemám nárok.
Ale je fakt, že jsem zatím nijak usilovně nehledal na netu, jak to nastavit. Zrovna tak jsem příliš moc nehledal jak připojit ext3 k Solarisu. Zjistil jsem že asi budu muset přeložit jádro, tedy pokud budu chtít to udělat a dumám zda je nějaká možnost tuhle operaci obejít přes přidání modulu. Ve FreeBSD mám také pocit, že budu muset přeložit kernel. Tam mi to nedělá zas takovou starost. To umím lépe než v Linuxu. Mám na jednom disku tři systémy, což není problém propojit třeba mezi Linuxem a BSD systémy, ale Solaris a BSD nebo Linux a Solaris už kapku náročnější v tuhle chvíli je.
Konečně když se člověk naučí jak na to, tak pak je všechno hračka. Ale než se to naučí. Jinak jsem si přečetl blog s anketou, zda má mladý muž, rád komunikující anglicky, zde zůstat a přispívat, či nikoliv. Pobavil jsem se. Také mám blog jinde, protože jsem usoudil, že mé terapeutické, politické a osobní názory si budu prezentovat na své doméně, tak abych případné sprosté útoky eliminoval tím, že jim zatrhnu přístup na web. Zatím jsem to udělat nemusel. Co považuji za příznak toho, že mě chodí číst lidé, kteří se mnou nějak konvenují a ti ostatní nemají potřebu se mnou zabývat a dokazovat mi jaký jsem pablb. A kdo má chuť vědět, co dělám, čím se zabývám jinak, má možnost zde.
www.janjilek.czSem chodím od určité doby jen kvůlivá Open source a jiným jim podobným lahůdkám. Slackware rules... Je to nejlepší linuxové distro a editor VIM je špička mezi editory.
Tiskni
Sdílej:
odstupem od druhého člověka jste schopni se na něj podívat zcela jiným úhlem pohledu a uvidět věci, které vám_,_ velká blízkost neumožňovala vidět.Na druhou stranu blogy se pořád líbí...