OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Takže OpenSolaris od soboty šlape bez jakýchkoliv výkyvů a jsem rád, protože asi bude lepší sledovat novinky na OpenSolarisu, než na uzavřeném systému, i když parádně vyladěném jako je Solaris 10. Pookřál jsem tudíž tedy a stáhnul jsem si a nainstaloval FreeBSD 7.1 BETA. Dnes, zatím zkouším co to umí, co to má. Potěšilo mě, že má i Brasero. Slyšel jsem na něj pět chválu, tak mu na FreeBSD dám šanci před K3b. Uvidíme jestli na něj nepřejdu i jinde.
Jinak jsem si vyzkoušel připojení OpenSolarisu i Solaris 10 k ext3. Našel jsem to tady. . Funguje ten návod bezproblémově, jen jsem nepřišel na to jak nastavit práva abych mohl ze Solarisu kopírovat data na Linux. Pokud se pokusím napsat
chmod -R 777 /mnt/linuxvypíše mi systém, že nemám nárok.
Ale je fakt, že jsem zatím nijak usilovně nehledal na netu, jak to nastavit. Zrovna tak jsem příliš moc nehledal jak připojit ext3 k Solarisu. Zjistil jsem že asi budu muset přeložit jádro, tedy pokud budu chtít to udělat a dumám zda je nějaká možnost tuhle operaci obejít přes přidání modulu. Ve FreeBSD mám také pocit, že budu muset přeložit kernel. Tam mi to nedělá zas takovou starost. To umím lépe než v Linuxu. Mám na jednom disku tři systémy, což není problém propojit třeba mezi Linuxem a BSD systémy, ale Solaris a BSD nebo Linux a Solaris už kapku náročnější v tuhle chvíli je.
Konečně když se člověk naučí jak na to, tak pak je všechno hračka. Ale než se to naučí. Jinak jsem si přečetl blog s anketou, zda má mladý muž, rád komunikující anglicky, zde zůstat a přispívat, či nikoliv. Pobavil jsem se. Také mám blog jinde, protože jsem usoudil, že mé terapeutické, politické a osobní názory si budu prezentovat na své doméně, tak abych případné sprosté útoky eliminoval tím, že jim zatrhnu přístup na web. Zatím jsem to udělat nemusel. Co považuji za příznak toho, že mě chodí číst lidé, kteří se mnou nějak konvenují a ti ostatní nemají potřebu se mnou zabývat a dokazovat mi jaký jsem pablb. A kdo má chuť vědět, co dělám, čím se zabývám jinak, má možnost zde.
www.janjilek.czSem chodím od určité doby jen kvůlivá Open source a jiným jim podobným lahůdkám. Slackware rules... Je to nejlepší linuxové distro a editor VIM je špička mezi editory.
Tiskni
Sdílej:
odstupem od druhého člověka jste schopni se na něj podívat zcela jiným úhlem pohledu a uvidět věci, které vám_,_ velká blízkost neumožňovala vidět.Na druhou stranu blogy se pořád líbí...