Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Po týdnu opět zmínka o Solarisu. Učí mě pokoře a důslednosti. Skoro vše je v angličtině a než číst ty strojové překlady, tak raději fakt anglicky. Solaris mi šlape. Zdá se mi, ostatně jako každý nový koště, že Solaris dobře mete. Celý týden jsem mu věnoval skoro každou chvilku svého volného času. Zkusil jsem si ještě několikrát instalaci, jak Solaris 10, OpenSolaris, tak i jiných klonů.Třeba Belenix. Nakonec jsme se vrátil ke „klasice.” Solaris 10. Hraji si s tím. Je to můj způsob učení se. Objevuji při každé další instalaci chyby. Staré odstraňuji, nové mě zaskakují. Čtu dokumentaci a najednou začínám mít tušení o čem, že to je. K tomu se učím další a další věci.
Při těch několika opakovaných instalací jsem přišel na to, že je možné nastavit například v xorg.conf bezproblémově „cz_qwerty plus us.”Ale až po upgradu chodí bez chyby.
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Před upgradem šlo strašně těžko přepínání z angličtiny do češtiny. Zpět to nešlo vůbec. Dále jsem objevil možnost přidání přehrávačů videa Tady. Používám už tradičně VLC a Xine. Obé hraje bezproblémově. Není tam toho mnoho, ale funguje to. Je tam celkem slušný návod jak na to, není třeba se o tom zbytečně rozepisovat. Televizní kartu a skype jsem zatím nerozchodil. Proto mám ještě na disku Slackware. Dopsal jsem do Grubu /boot/grub/menu.lst (v OpenSolaris je to /rpool/boot/grub/menu.lst)
title Solaris 10 5/08 s10x_u5wos_10 X86A dá se Slackware bezproblémově spouštět. Mám ho kvůli K3b a televizi, neboť jsem líný vypisovat příkazy do konsole, když chci pálit. Možná zkusím nějaké ty pálící programy pro Gnome. S těmi zkušenost moc nemám. Jak už jsem řekl televizi a skype jsem na Solarisu 10 nerozchodil. Zatím. Pokud někdo chce užívat VIM, jak v grafice, tak v terminálu, musí přidat do .vimrc řádek:
kernel /platform/i86pc/multiboot
module /platform/i86pc/boot_archive
title Slackware
root (hd0,1)
chainloader +1
set encoding=utf-8Pokud ho tam nepřidáte, budete mít potíže psát ve VIM česky.
Zatím zkoumám co všechno mi může přinést ZFS. Nějak nevidím pro sebe zvláštní využití. Ale asi je to jen otázka informovanosti. Jako konečně u všeho. Zkoumám možnosti přidávání aplikací. V tom se mi Solaris zdá slabší. Je toho podstatně méně, než v Linuxu nebo třeba ve FreeBSD. Možná je to jen mojí nezkušeností. Naučil jsem se za pomoci pkgadd sem tam něco přidat. Plus Blastwave tam za pomoci
/opt/csw/bin/ pkg-geta v lifewithsolaris za pomoci
/opt/LWS/bin/pkg-adminV Belenixu je krásná utilitka
get-pkgsTa přidává multimedia. Nebylo potřeba ji nijak konfigurovat. Ale u Belenixu byl problém, že mi opakovaně nenašel zvukovku a vypisoval při pokusu o přehrání čehokoliv unknown error. Zkoušel jsem to různě přenastavit a nic. Chyba mezi klávesnicí a židlí a nebo jen bug? Kdo ví? Ještě se naučit kompilovat v Solarisu ze zdrojáků a pak třeba bude s aplikacemi veseleji. Tak to je asi všechno. Pokračování zas někdy.
Tiskni
Sdílej: