OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Po týdnu opět zmínka o Solarisu. Učí mě pokoře a důslednosti. Skoro vše je v angličtině a než číst ty strojové překlady, tak raději fakt anglicky. Solaris mi šlape. Zdá se mi, ostatně jako každý nový koště, že Solaris dobře mete. Celý týden jsem mu věnoval skoro každou chvilku svého volného času. Zkusil jsem si ještě několikrát instalaci, jak Solaris 10, OpenSolaris, tak i jiných klonů.Třeba Belenix. Nakonec jsme se vrátil ke „klasice.” Solaris 10. Hraji si s tím. Je to můj způsob učení se. Objevuji při každé další instalaci chyby. Staré odstraňuji, nové mě zaskakují. Čtu dokumentaci a najednou začínám mít tušení o čem, že to je. K tomu se učím další a další věci.
Při těch několika opakovaných instalací jsem přišel na to, že je možné nastavit například v xorg.conf bezproblémově „cz_qwerty plus us.”Ale až po upgradu chodí bez chyby.
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Před upgradem šlo strašně těžko přepínání z angličtiny do češtiny. Zpět to nešlo vůbec. Dále jsem objevil možnost přidání přehrávačů videa Tady. Používám už tradičně VLC a Xine. Obé hraje bezproblémově. Není tam toho mnoho, ale funguje to. Je tam celkem slušný návod jak na to, není třeba se o tom zbytečně rozepisovat. Televizní kartu a skype jsem zatím nerozchodil. Proto mám ještě na disku Slackware. Dopsal jsem do Grubu /boot/grub/menu.lst (v OpenSolaris je to /rpool/boot/grub/menu.lst)
title Solaris 10 5/08 s10x_u5wos_10 X86A dá se Slackware bezproblémově spouštět. Mám ho kvůli K3b a televizi, neboť jsem líný vypisovat příkazy do konsole, když chci pálit. Možná zkusím nějaké ty pálící programy pro Gnome. S těmi zkušenost moc nemám. Jak už jsem řekl televizi a skype jsem na Solarisu 10 nerozchodil. Zatím. Pokud někdo chce užívat VIM, jak v grafice, tak v terminálu, musí přidat do .vimrc řádek:
kernel /platform/i86pc/multiboot
module /platform/i86pc/boot_archive
title Slackware
root (hd0,1)
chainloader +1
set encoding=utf-8Pokud ho tam nepřidáte, budete mít potíže psát ve VIM česky.
Zatím zkoumám co všechno mi může přinést ZFS. Nějak nevidím pro sebe zvláštní využití. Ale asi je to jen otázka informovanosti. Jako konečně u všeho. Zkoumám možnosti přidávání aplikací. V tom se mi Solaris zdá slabší. Je toho podstatně méně, než v Linuxu nebo třeba ve FreeBSD. Možná je to jen mojí nezkušeností. Naučil jsem se za pomoci pkgadd sem tam něco přidat. Plus Blastwave tam za pomoci
/opt/csw/bin/ pkg-geta v lifewithsolaris za pomoci
/opt/LWS/bin/pkg-adminV Belenixu je krásná utilitka
get-pkgsTa přidává multimedia. Nebylo potřeba ji nijak konfigurovat. Ale u Belenixu byl problém, že mi opakovaně nenašel zvukovku a vypisoval při pokusu o přehrání čehokoliv unknown error. Zkoušel jsem to různě přenastavit a nic. Chyba mezi klávesnicí a židlí a nebo jen bug? Kdo ví? Ještě se naučit kompilovat v Solarisu ze zdrojáků a pak třeba bude s aplikacemi veseleji. Tak to je asi všechno. Pokračování zas někdy.
Tiskni
Sdílej: