OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ale jak to vypadá jen na to, že si nedám moc práci s hledáním.Dlouho jsem hledal a nenacházel. Až dnes. Takže jsem hledal jak připojit FreeBSD 7.1 k Ext3 a našel patch na tomhle linku.
TadyUdělal podle návodu a už jsem na Slackware připojený. Jo jo, asi si budu muset pořídit lepší hledání. Jenže v mým věku?
Tedy přidal jsem do:
/etc/fstabadresář
/dev/ad4s1 /mnt/slack ext2fs rw
mkdir /mnt/slackTo vše pod rootem a už to šlape.
mount /mnt/slack
Tiskni
Sdílej:
souhlas, pouzivat nevyzkouseny veci je frajerina. Musim se ale priznat, ze jsme nevedel, ze jde tak jednoduse michat ext2 a ext3.
Horší je to až s ext4...
Když vypneš některý pokročilý funkce (extents?), tak by to mělo být kompatibilní
Musim se ale priznat, ze jsme nevedel, ze jde tak jednoduse michat ext2 a ext3.Stačí si pamatovat, že ext3=ext2+žurnálování. Takže pokud je ext3 v pořádku a čistě odmountované, může se klidně používat jako ext2, jen nepůjde žurnál. Ale běda, pokud se použije v "nečistém" stavu, to se pak fscku silně nelíbí, protože přehrání žurnálu by teoreticky mohlo zrušit data, co se tam od té doby zapsalo.
to neni pravda ... ext3 neni ext2 + journal .... teda pouze .... zdrojovy kod je z vetsi casti prepsan , spousta limitu byla v ext3 zmenena , a hlavne obsahuje napr dir_index ... = B-Tree directories ...... a pokud to mate zapnute .... je celkem uz problem pripojit pres ext2
No co mám FreeBSD jinak jsem to nikdy nepřipojoval. Konečně obě knihy co o FreeBSD mám ani jiný postup neučí, včetně handbooku. Pouze od řady 7.0 byl problém protože mi k tomu chyběl onen patch. Dělám co mi radí manuály. "RFM" mi všichni od začátku co používám Linux nebo BSD radí. Takže osvědčený postup. Pouze musím řádně vypnout Linux. Nic víc.
Na čtení dobrý, na zápis už hůř.