Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
Jinak, s obsahem odkazovaného blogpostu nesouhlasím, nicméně (narozdíl od trollů) se k němu nebudu vyjadřovat.
Každý má právo na svůj názor, ať už je jakýkoliv - v tom tkví podstata demokracie...
nesouhlasím
se k němu nebudu vyjadřovat
Každý má právo na svůj názor
v tom tkví podstata demokracieHe? V tomhle je víc rozporů než myšlenek.
S Kiplingem věřím v „poslání” bílého muže, který by měl přinést civilizaci těm, kteří ji neznají.Není tohle v dnešní době trochu přes?
S Kiplingem věřím v „poslání” bílého mužeTak pane Jílku, pravici nahoru až k nebi a Ave Caesar, spíš tedy trochu moderněji Heil Hitler a šťastnou cestu do roku 1984.
pravici nahoru až k nebiTolko snehu najebalo.
Tolko snehu najebaloNo hej , veľa snehu najebalo a taký chujový mráz, že bys ani Jílka od monitoru nevyhnal.
ten kdo nema rad sebe nema rad ani jine
Kruci tys snad od rana obeh vsechny diskuse aby si na tebe nekdo klik. Vem balonak a di do parku.
Zábavné. Pan Jílek se rozhodl, že nebude již reagovat na blbce (blbec je kdokoli jiný, kdo s Jílkem nesdílí názory a nepodepsal s ním smlouvu) poté, co ze zebe totálního blbce v posledních několika blozích udělal. Poté, co se ukojil po mnoha měsících nadávkami do buzíků, nedošuken, dementů a bolševiků chce opustit hnojiště jako vypelichaný kohout co si o sobě neochvějně myslí, že je páv. Toto zde činil tento člověk po dlouhé měsíce, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. To je první moudré rozhodnutí retardovaného klempíře, který o sobě stále ještě tvrdí, že je psychoterapeut. Na abclinuxu se opět vrátí slušnost, neagresivita a tolerance vůdči jiným lidem a názorům.