Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Inflace je trvale využívána našimi vládami moderní „plánované ekonomiky” Právě proto, že všechno trvale zamlžuje. Abychom použili jeden příklad, viděli jsme, že víra, že veřejné výdaje nezbytně vytvářejí nová pracovní místa je chybná. Viděli jsme, že kdyby peníze byly získané zdaněním, pak za každý dolar utracený vládou prostřednictvím veřejných výdajů by soukromí spotřebitelé utratili jeden dolar méně na splnění svých soukromých přání. Za každé vytvořené veřejné místo by bylo zničeno jedno soukromé místo.
Co když však veřejné výdaje nejsou hrazeny z daňových výnosů? Předpokládejme, že jsou placeny deficitním financováním, tedy z výnosů vládních půjček nebo pomocí tiskařského stroje. Potom k právě popsanému výsledku nedojde. Zdá se, že veřejné výdaje budou vytvořeny z nové „kupní síly.” nemůžeme říci, že by kupní síla byla sebraná daňovým poplatníkům. V tento okamžik se zdá, že země dostala něco za nic...
Pokud není učiněn žádný poctivý pokus splatit akumulovaný dluh a namísto se utíká k neskrývané inflaci, následují popsané důsledky. Země nemůže dostat něco, aniž by za to zaplatila. Inflace je formou zdanění a to zřejmě tou nejhorší formou, jež obvykle dopadne nejvíce na ty, kteří jsou nejméně schopní platit.
Takže až sem Henry Hazlitt o inflaci. Jenom podotknu, že jiní autoři tvrdí, že je možné nemít inflaci, případně jen velmi velmi mírnou a přesto lze díky vyšší produkci a deflaci, aniž by to podvazovalo hospodářský rozvoj, si za stejné peníze za několik let koupit více zboží. Ale to zas až jindy.
Jinak mi nedá abych nedodal ještě jeden link na blog profesora Zeleného, který jsem si před chvílí přečetl. To už je druhý blog od něj, co mě překvapil svým obsahem.
Co je v nepořádku s americkou ekonomikou? Nic.
Tiskni
Sdílej:
Použijme jednoduchou metaforu: Ekonomika je jako pes – jednou ho kopnete, a on vám olízne nohu a oddaně na vás hledí. Kopnete ho podruhé, a on s vytím uteče do kouta. Kopnete ho potřetí, a skočí vám po hrdle. Jak říkával můj mentor, ekonom Oskar Morgenstern: „Upustíte francouzský klíč do stroje, a ten se zastaví. Upustíte jej do ekonomiky – a ona jej pohltí.” Tedy absorbuje jej, přizpůsobí se mu jako živý organismus. Studium biologie a psychologie by tedy pro ekonomy bylo užitečnější než učit se fyziku, mechaniku nebo deskriptivní geometrii.Obrázek dole taky dobrý