Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Dneska naprostá většina lidí žije v daleko větší totalitě než kdy v minulosti.To je ale hovadina.
To že kapitalizmus končí protože již nedokáže zajistit základní lidské potřeby je neodvratná věc.Vzhledem k tomu, ze se ted mame lepe nez kdy drive mi to prijde jako docela odvazne tvrzeni.
můžete svobodně opouštět naši rozprodanou a rozkradenou zemiKdyby to tu komousi tak nezkurvili, tak tomu tak nemuselo byt. Podniky vyrabejici zastatale vyrobky, ktere zily jenom z toho, ze se musel plnit plan holt po padu totality nedokazaly konkurovat zapadu a jejich prodej tak byl daleko lepsi nez je udrzovat za tezke penize umele pri zivote.
nemusíte mít strach překračovat vlastně jenom fiktivní hraniciNo a? Ze je hranice jenom fiktivni je super. Milionkrat lepsi nez s ochrannymi pasmy a ostnatymi draty.
Vám "svobodným" může být národ zadlužený až po uši včetně domácností s dětmi zcela ukradený.Co to zase melete za hovadiny? Kdyz se nekdo zadluzi je to jeho blbost. Mne po tom nic neni. Svobodne se rozhodl, tak ma co chtel. Jestli je nesvepravny, nech se svepravnosti necha zbavit.
Tento růst se podle mého názoru dlouhodobě zpomalí. Může jít i nazpátek.No hlavně že je to pořád růst
Exemplarnim prikladem budiz argument mene inteligentnich lidi, ze za komunistu pry nebyl dluh. Byl. Jako krava.[citation needed]
1993 158,8 1994 157,3 1995 154,4 1996 155,2 1997 173,1v mld. CZ
Na druhou stranu, jiny druh 'skryteho dluhu' tady evidentne byl - naklady na pozdejsi restituce.Jenže za ten z velké části mohli ti, kteří restituční zákony prosadili. Kdyby například na restituce měli právo pouze přímo ti, kterým byl majetek zabaven, mohlo být restitucí mnohem méně.
To že kapitalizmus končí protože již nedokáže zajistit základní lidské potřeby je neodvratná věc.Já jsem nikdy nepochopil, proč bych měl ostatním pomáhat zajišťovat jejich potřeby. Asi jsem holt kapitalista. Člověk, který něco užitečného umí, se neztratí za žádného režimu.
co to meleš? když budu JÁ SVOJI práci dělat dobře, přinesu firmě zakázku, budou mít práci ve výrobě - ONI (skupina jednotlivých JÁ) udělají JEJICH práci dobře a já nebudu mít pro ně problém sehnat další zakázku
jeden bez druhého jsme k ničemu, ale když každý budeme myslet na SVÉ POVINNOSTI a budeme je KAŽDÝ "JÁ" SÁM O SOBĚ dělat dobř, tak se skupina našich JÁ mít dobře
co je špatnýho na JÁ?
průšvih je akorát JÁ to budu dělat TAKHLE jak chci JÁ ať je to dobře nebo ne bez ohledu na vše ostatní - z toho vznikají největší škody
zvýší třeba dph aby část dali i nenažraným podnikavcům na podporu konkurenceschopnostiTo se děje přece jen proto, aby mohla udělat důchodová reforma. A že se přitom napakuje pár kamarádů z Té nebo z Té strany to je druhá věc.
Že jsou u vesla prasata která jdou proti lidem a zvýší třeba dph aby část dali i nenažraným podnikavcům na podporu konkurenceschopnosti.Tak tohle je věc, kvůli které už nikoho ze současné vládní party volit nebudu. Po zavedení povodňové daně je tohle jasný výsměch slibům "nebudeme zvyšovat daně". A je mi jedno, že je to třeba nutné. Tak prostě neměli slibovat nesplnitelné. Osobně nemám nic proti sjednocování DPH, jen ať ho sjednotí, ale potraviny ať jsou v takovém případě bez DPH jako ve Velké Británii. Především nevidím cpaní více peněz do nefungujícího systému jako nějaké řešení.
A jsme u toho JÁ JÁ JÁ jenom JÁ. Praktiky jeskynního mužika a pravicového voliče.A co se ti na tom nelíbí?
Zeitgeist Addendum a další filmy o pravdě tohoto sveta
To že kapitalizmus končí protože již nedokáže zajistit základní lidské potřeby je neodvratná věc.To je jako tvrdit, že komunismus končí, protože neumožňuje volný trh. Bóže, vždyť o to přeci jde!
Podle oficiálních údajů něco mezi 300-400 za 50 let.Lzete. A taky jste opomnel znicene zivoty lidi, kteri sice nebyli zlikvidovani fyzicky, ale byli z niceho nic na dlazbe, vedec myl hajzly, plukovnik letectva byl degradovan na vojina pechoty .... Tenhle hnuj vase selektivni pamet vytesnila, co?
Česko se odtrhlo a skoro vše rozprodáno a rozkradeno.Lzete. A aby bylo jasno, pri privatizaci ve Vychodnim nemecku se toho rozkradlo podstatne vic. Ne ze by to teda bylo u nas idealni, ale komunisti toho nakradli podstatne vice. Navic si to presdstavujete jak Hurvinek valku. Ukradeni podniku je jednoduche. Majiteli sdeli, at uz tam nechodi, ze to neni jeho a dosadi tam nejakeho poskoka a smitec. Ale jak to vratit zpet, kdyz je byvaly majitel mrtvy, rodina se plahoci nekde na statku v pohranici a deti maji maximalne uciliste?
Víš kolik lidí za 20 let spáchalo sebevraždu z ekonomických důvodů?Urcite jich nebylo malo. Proti sebevrazdam kvuli buzeraci komunisty to bylo ale nic.
Kdyby jsi nebyl psychouš musel by si se pozastavit nad tím že umrzlému bezďákovi který nutně nemusí být ožralý nemakačenko se věnuje daleko meší pozornost než vyhublýmu psovi!Vetsina bezdomovcu si toto zvolila. Je to jejich vec. Kdyz byla nejaka pobocka, kde pomahali bezdomovcum, museli ji zaverit protoze ji ti pitomci rozkradli a rozmlatili. Dobre jim tak.
Dokonce zvířatům se zlepší postavení v novém občanském zákoníku.To je ale hruza, co? Zvirata, ktera jsou do ted povazovana za vec si polepsi. Ne teda, ze bych jim zavidel.
Na bezďáky a na lidi kteří nemají na žrádlo nebo na střechu nad hlavou se nesmí ani vzpomenout.Kdo to zakazal? Podtrzeno secteno, blijete tu nesmysly jako Gottwald, kdyz sliboval, ze nebudou kolchozy nebo Tonda Zapotonda, kdyz sliboval, ze nebude menova reforma. Komunista mluvi pravdu, jenom kdyz se zapomene. A vy jste to krasne predvedl. Ze se ani trochu nestydite. Kdybyste mel pater, tak se priznate, ze tu sirite bludy a omluvite se za ne. Ale jeji existence u cloveka, vyznavajiciho okupaci a kolaboraci (vite o tom, ze komuniste za protektoratu kolaborovali s nackama o 106 a odmitali se az do zapoceti operace Barbarossa jakkoliv ucastnit odboje? Ne nadarmo se rika, "Vcera komunista, dneska kolaborant, zitra partyzan"), rozkradani a likvidaci spolecnosti je jaksi nemozna.
Problem tohoto zapisku a nekterych dalsich komentaru tady je, ze si predstavuji, ze neexistuji psychopati, kteri proste zamerne skodi ostatnim ku svemu vlastnimu prospechu.Vy píšete už beztak roboticky, a ještě když nepoužíváte v textu háčky a čárky, čte se to únavně. Např. ve slově představuji je i či í?
Jestli to nebude tim, ze skutecny kapitalismus v predstave techto lidi (tedy jakasi skorapka statu ktera jen resi bezpecnost lidi, jak mi odpovedel alkoholik v jinem foru) selhava v realnem svete uplne stejne jako napriklad komunismus.Komunismus je z principu potlačující svobodu a individualitu, tudíž úpadkový. Není o čem diskutovat.
Krome toho, komunismus neni potlacujici svobodu a individualitu z principu.Tedy, samozrejme, pokud za jediny druh svobody a individuality nepovazujete vysi prijmu.
Pokud vim, vetsina uvah o komunismu si ho predstavuje jako naprosto totalni demokracii, nebo prinejmensim system, kde je mocenska rovnopravnost.Vem to takhle: Já třeba si nepřeji mít mocenskou rovnost a spousta dalších lidí taky ne. Takže ve volbách bychom byli proti. Takže z toho plyne, že buď tu mocenská rovnost nebude, nebo k tomu nás, kdo nesouhlasíme, bude muset někdo donutit - i.e. totalita.
Ale pak si nestezuj, az te nekdo, kdo bude mit vic moci nez ty, poskodi. Protoze jsi to ty sam, kdo mu to umoznil tim, ze nechal lidem ve spolecnosti mit ruznou moc.To je příliš zjednodušující. Já si stěžovat můžu, protože máme jedna nějaká základní lidská práva a jednak nějaký zákon. Právě zákony tu jsou (také) od toho, aby mocní nepoškozovali méně mocné.
Nevidim zadnou treti cestu mezi tim.To považuju za velkou chybu, ta cesta totiž existuje. Jmenuje se demokracie
Právě zákony tu jsou (také) od toho, aby mocní nepoškozovali méně mocné.
Zákony tu sice jsou i od toho, ale už mnohokrát se ukázaly být peníze spravedlivější než pravda.
Demokracie nezaručuje správnost řešení. Teoreticky je možné, aby se demokraticky (většinově) schválilo i to kuchání.Jistě, to ale není bug, to je feature.
Zákony tu sice jsou i od toho, ale už mnohokrát se ukázaly být peníze spravedlivější než pravda.Jj, to ale není důvod pro to, že bychom snad měli na zákony rezignovat... Nebo já teď přesně nevím, co se tím snažíš říct...
Byl by potřeba nějaký prvek, který by odstínil váhu peněz.
Hloupý nápad: Zajistit aby se soudci měli jak prasata v žitě automaticky, ale kdo by nechtěl být pak soudcem Trochu začarovaný kruh.
Jenom jsem konstatoval, že to taky úplně nemusí fungovat a někdy se tak děje.No jasně, já neříkal, že to funguje vždycky. Ale funguje alespoň nějak...
Byl by potřeba nějaký prvek, který by odstínil váhu peněz.No, o tom je celá tahle diskuse s JS. Já se domnívám, že nic takového nejde, respektive že to nejlepší, co lze proti zneužití moci (peněz) udělat, jsou demokratické zákony (a jejich vymáhání pochopitelně). JS se na druhé straně domnívá, že by šlo nějak zařídit, aby měli všichni moc stejnou. (Což si já osobně nedovedu představit, že by nějak šlo...)
JS se na druhé straně domnívá, že by šlo nějak zařídit, aby měli všichni moc stejnou.Já si to taky teď nedokážu představit, protože by to šlo jedině tak, že by se všichni vzdali svého ega, ale to se stane až v době naprostého vrcholu lidského vývoje.
Na druhou stranu, kdyby se to stalo dříve, tak by se zastavil vývoj.
Leninovi šlo o moc, Marxovi šlo o zlepšení situace chudých.
Doufám, že už všichni pochopili rozdíl mezi sociálním (neplést se socialistickým) politicko-ekonomickým systémem a diktaturou.
Opravdu pokrokový politicko-ekonomický systém je sociální demokracie po vzoru skandinávských zemí!!!
Opravdu pokrokový politicko-ekonomický systém je sociální demokracie po vzoru skandinávských zemí!!!Tohle je trochu zavádějící...
Právě proto jsou tam nahoře tak super lidi.
Ale je to způsobené více faktory např. třeba tím, že žijí v zimě, takže jsou více klidní atd.
A stou džunglí, než mě zase někdo pošle někam, tak si něco o kapitalismu přečtěte. Já to mám od sestry, která studuje historii a vážně toho dost načetla.
Přesně tak je to způsobené mentalitou lidí a kapitalismus vychovává lidi podle hesla džungle "Zabij nebo budeš zabit!"Kapitalismus lidi nevychovává. Lidi vychovávaj lidi. A u nás je spousta lidí vychováváno metodou "Ať už je nahoře komanč nebo straka, vochčij to, kde se dá."
Proč je kapitalismus více umělý než soc.? Protože lidé jsou sociálně (komunitně) založení od přírody a kapitalismus nám říká - Hej Ty starej se jen o sebe nebo umřeš!
Je důležité si pomáhat, peněz je na světě dost na deset luxusních životů pro každého na světě (neberte doslova).
Jen pro zajímavost, nejbohatší rodina má 1530krát větší majetek než je státní dluh ČR.
Zdroj: soc. Jan Keler
Teda ne pro všechny, lidi jsou nejpřemnoženější živočišný druh a měli bychom se krotit, přece kondomy už máme a argument církve, že bůh chce jen spoustu oveče je falešný, protože ty ovce jsou právě k tomu vytváření statků těm nejbohatším.
A egoismus je vlastnost, kterou musí člověk potlačit pro maximální rozvoj ducha i techniky.Pud vlastnictví a shromažďování majetku je nesmírně silný a patří k těm dominantním.
A nízkoúrovňovým, takže ho člověk musí překonat vyššími zájmy nejen lidstva, ale celé planety.
Zajímal by mě názor všech třeba na adopci na dálku kde je potřeba kolektivní pomoc, která by ve velkém měřítku toho dost vyřešila.
Prý byli neandrtálci vegetariáni a maso má vyšší energetickou hodnotu, takže se i mozek mohl u Homo sapiens rozvíjet rychleji. A maso zvyšuje agresivitu obecně. Jinými slovy jsme si vytáhli správnou kartu. A navíc neandrtálci prý byli škaredí
S tou škaredostí sem to myslel tak, že přežil ten hezčí z našeho obecného pohledu. Ale s těmi němci to je vážně zajímavá teorie
Já osobně si myslím, že vymřeli kvůli době ledové. Ale všechno to jsou nakonec dohady z kostí, takže..
To že maso agresivitu zvišuje je opravdu vědecký závěr.
,,...ich mozog bol v priemere rozmernejší ako ľudský. Podľa skoršieho zistenia amerického anatóma Richarda Kaya mal neandertálec kostný kanálik, ktorý chráni zväzok nervových vlákien ovládajúcich pohyb jazyka, rovnako veľký ako dnešný človek. Hrtan však vyzeral inak. Nie je teda jasné, či jeho hlasové schopnosti umožňovali artikulovanú reč, ktorá je podstatná pre organizované fungovanie ľudskej spoločnosti. Rozbor génov v budúcich mesiacoch by mal priniesť nový dôkaz. Vývoj reči sa totiž spája so špeciálnym variantom génu Foxp2. Výskumníci budú teraz skúmať, či ho neandertálci mali. To by zvýšilo pravdepodobnosť, že dokázali hovoriť."
http://aktualne.centrum.sk/veda-a-technika/clanek.phtml?id=1176424
Ale ja sem neřekl, že kapitalismus vychovává lidi...kontrastuje s
...kapitalismus vychovává lidi...Mnohá zvířata jsou také komunitně založená. Jenže mezi nimi to funguje přirozeně a komunita chrání slabé jen do doby, než pro ni znamenají ohrožení. Člověk se v sobě tuhle přirozenost snaží potlačit, aby si dokázal, že je lepší než zvířata, ačkoliv je v mnoha ohledech mnohem horší. Kapitalismus prostě nechává na každém aby se o sebe postaral. Nelze vinit kapitalismus z toho, že kašle na ty slabé. Stejně tak nelze obviňovat komunismus nebo fašismus z vražd a kdovíčeho. Obviňovat musíme komunity lidí - ty co to mají na svědomí - je velice pravděpodobné, že tito by stejné věci páchali ať už by byli na kterékoliv straně. Kapitalismus, komunismus, whatever, jsou virtuální, neexistující škatulky, protože pro lidi je snazší si všechno pojmenovat (snáz se nadává) a zaškatulkovat. Skutečnost je taková, že vším je vinen člověk a je zcela lhostejno, jestli je to kapitalista, komunista nebo vířivý adventista sedmého dne. Nehledejte chybu v systému ale v lidech, kteří ho utvářejí. Já jsem podle škatulek kapitalista - podnikám, starám se sám o sebe a nestarám se o ostatní. Na prvním místě jsem já, moji blízcí a teprve pak kdokoliv jiný. Podle definice některých lidí levicového smýšlení bych měl být bezcitný, těšit se z utrpení jiných a radovat se, když můžu vyhodit zaměstnance. Kupodivu, když jsem musel nedávno dva zaměstnance propustit, protože pro ně nebyla práce (jeden člověk na to stačil, tři byli moc), dal jsem jim to vědět dva měsíce dopředu (teprve po těch dvou měsících jsem jim dal výpověď se standardní lhůtou - měli tedy 4 měsíce na hledání zaměstnání) a řekl jim, že pokud místo najdou, podepíšu jim okamžitou výpověď aby nemuseli čekat na konec lhůty. Zároveň jsem sám obeslal několik partnerů, zda by o ně neměli zájem. A proč musí můj zájem být vždy na prvním místě? Protože těžko pomáhat jiným, když na tom jsem sám mizerně.
A proč musí můj zájem být vždy na prvním místě? Protože těžko pomáhat jiným, když na tom jsem sám mizerně.Myslim, ze proti tomu existuji zajimava zjisteni, ze chudsi lide jsou v prumeru ochotni pomahat druhym vice, nez bohati. Stejne tak lide v rovnostarstejsich spolecnostech jsou ochotni pomahat druhym vice, nez lide ve spolecnostech mene rovnostarskych. (Osobne si myslim, ze tyhle vyzkumy jsou hrebik do rakve idealistickym napadum o "trickle down" a socialnimu systemu zalozenem na charite.) K tomu zbytku uz jsem se vyjadril niz v odpovedi Dolimu. Nema smysl resit, zda za neco mohou lide, nebo system - oboji muze mit ten vliv, ale systemy, narozdil od lidi, muzeme porovnavat a vhodnym zpusobem menit.
...systemy, narozdil od lidi, muzeme porovnavat a vhodnym zpusobem menit.Má to malý háček. Systém vytvářejí zase lidé.
Ano systém vytváří lidé, takže jej taky můžeme vhodně upravit.
Je velky rozdil mezi chudobou dnes a chudobou v minulosti.
To je pravda, dnes je chudých více, protože ty pomyslné nůžky znázorňující chudobu a bohatství se čím dál více rostahují a v minulosti ty dnes nazývané rozvojové země neměly ani ponětí co jsou peníze anebo si obchodovali v klidu mezi sebou bez kontroly stupidních orgánů jako je MMF a Světová banka atp., které je nutí si odnich půjčovat peníze samozřejmě s lichvářským úrokem.
Církvi nikdy nešlo o lidi, ale právě o peníze. Dnes to dokazují třeba miliardové majetky Vatikánu. A to je teprve nejmenší stát na světě ani nechci myslet kolik toho mají dohromady.
Je super, že navrhujete Afganistánu, aby si zničil celou zemi těžbou ner. sur. jako to udělali např. komunisti u nás.
K té kriminalitě si prosím přečtěte můj příspěvek o něco výše.
Nekdo se zde zminil o valce v Afganistanu. Co Afganistan ma je netknute nerostne bohatstvi. Mohl by to byt bohaty stat, neni. Jednou bude. Az jim dojde co pod tim povrchem zeme maji a nauci se to vydolovat a prodat.Je tam dost amerických firem ty se o to nerostné bohatství postarají velice rychle a rády.
A ano nezáleží na systému (je virtuální +1), v tomhle ohledu je opravdu irelevantní o systémech mluvit, ale záleží na tom kolik lidí si to uvědomuje a kolik jich využije těch špatných vlastností, které jim dovoluje a tady už to smysl má.
A toto je schvalene ideou kapitalismu? (Tak totiz puvodne vznikl.)Vida. Při nástupu KSČ to jelo zase obráceně.
Na úrocích z půjčky mi nepřijde nic špatnéhoříká Vám něco lichva? Pokud je úrok z banky, tam je to v pohodě a co ty ostatní instituce co nabízejí půjčky? Pak slovo lichva je zde na místě. Co exekuce? a exekutorské zákony?
Tady je dokument o těchto dlužnících, a jak se nedá nevšimnout, ani jednou jsem neslyšela, že potřebovali peníze na život zachraňující operaci, na školné pro děti,No, to bude asi tim, ze zatim mame 'socialisticke' bezplatne skolstvi a zdravotnictvi. V USA jsou platby za zdravotni operace majoritni pricinou osobnich bankrotu:
Harvard researchers say 62% of all personal bankruptcies in the U.S. in 2007 were caused by health problems—and 78% of those filers had insurance...
"For middle-class Americans, health insurance offers little protection. Most of us have policies with so many loopholes, co-payments, and deductibles that illness can put you in the poorhouse," said lead author Himmelstein. "Unless you're Warren Buffett, your family is just one serious illness away from bankruptcy."http://www.businessweek.com/bwdaily/dnflash/content/jun2009/db2009064_666715.htm
Mám ještě jednu zkušenost: lidé zkreslují. Tak, jak se dostala tahle zpráva k Vám, nemusí realitě odpovídat ani ze 70%. Čistě jenom z důvodu, že lidé neznají pojmy, nedostanou se k nim všechny informace, nerozumí souvislostem. Také tzv. "oběť" vytěsňuje skutečnost a upravuje si jí sama ve své hlavě, aby i pro ní byla více snesitelná.
Je to podobné samé, jako když má člověk nějaké zdravotní problémy, a kamarád, aniž by byl odborný a do problému zasvěcený lékař, vám začne tvrdit "to teta Máňa měla taky, to si zajdi k babce kořenářce pro takový utrejch, a to ti pomůže". A ještě se zlobí, že si pro ten úžasný bylinkový recept nezajdete, protože po konzultaci se svým doktorem jste informovaný pacient, a je vám jasný, že jsou věci, které jednoduše bylinky nespraví.
Mám ještě jednu zkušenost: lidé zkreslují. Tak, jak se dostala tahle zpráva k Vám, nemusí realitě odpovídat ani ze 70%Ten případ co jsem zde popisoval znám osobně, byl to jeden člověk zde od nás (ode mne přes pár plotů). Znám i ty lidi co RD po něm koupili. Viděl jsem i jeho smlouvy vč. papírů do aukce. apod.
První republiku bych sem netahala, je opravdu jiná doba, to bychom mohli srovnáat prvobytně pospolnou společnost a počítat hodnotu jednoho klíčícího zrnka.Na rozdíl od prvobytně pospolné společnosti, jsem měla a doposud mám možnost hovořit s lidmi, kteří v první republice žili. Navíc mnohé zákony schvalovaných v 90. letech vycházely myšlenkově ze zákonů platných za první republiky. Já se teď nemíním zabývat psychikou či nezodpovědností lidí, kteří volí život na dluh. Jde mi o to, že se tu rozbujelo cosi hyenózního, co kdosi nazval "predátorské úvěrování". To by mělo být upraveno, tak jako jsou upraveny podmínky v ostatních "obchodních" oblastech. Jasně daná srozumitelnost smluvních podmínek, přiměřená lhůta k odstoupení od smlouvy, nepřijatelnost úroků z prodlení nad rámec zákonné úpravy, či nepřiměřené náklady na jednu zpožděnou splátku. A také je problematické využívání tzv. rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách. Pokud se u nás děje to, že podivnými machinacemi může kupříkladu dluh 50.000 Kč legálně narůst na 300.000, přičemž po dalších machinacích ve zmanipulované dražbě je prodána střecha nad hlavou v tržní hodnotě 2 000 000 Kč, a dlužník /potažmo celá rodina/ dostane pár drobných nazpět, to je naprosto nepřijatelné. O /zatím stále legálních/ pravomocných metodách exekutorů, snad netřeba mluvit, to je šílenost. Jinak podotýkám, že např. Slovensko zavedlo strop pro tzv. RPSPN /index ceny úvěrového produktu/. O tom, že do ošemetné a následně likvidační situace se může dostat i nedementní, zodpovědný a slušný člověk, nepochybuji. Stačí, když např. manžel udělá dluh, a ten spadne na zodpovědnost i manželce. Anebo, jak tu někdo uvedl, v podnikání se to může snadno přihodit, v situaci druhotné platební neschopnosti. Tj. podnikatel nedostane řádně a včas zaplaceno za svou práci či služby, a u banky již úvěr má... Zkrátka, žijeme v právním státu, nikoliv džungli. Nebo ne?
Sebelepší zákon neochrání člověka před ním samým a důsledky jeho konání a rozhodnutí.Tady nejde jen o něj samého, jde i např. o ostatní členy rodiny, jak jsem psala. Jde mj. i o důsledky, kterými jsou zasaženi lidé, kteří si sami nic nepůjčili. Jinak, trochu bych to připodobnila k jiné problematice /i když ne až tak vzdálené/. Podobně jako ty mluví i lidé, kteří tvrdí, že snížením počtu heren a casin nesníží gemblerství...
Téma heren je něco jiného. Ale opět: jsou herny legální, a nelegální. Legislativa může ovlivnit pouze pravidla her legálních.
Téma heren je něco jiného.Není. Patří k patologickým jevům jako lichva, ať zákonem posvěcené, či ne. Zvýšením počtu heren ve společnosti trpěných, dochází ke zvýšení počtu "hráčů". Zvýšením počtu tolerovaných úvěrových/lichvářských subjektů, dochází ke zvýšení počtu zadlužených lidí. Obojí vede k úpadku.
Podle Vašich komentářů bych soudila, že máte představu, že se vše dá řešit zákonnými omezeními.Byla by hloupost nestanovit jasná pravidla tam, kde je to třeba. Lichva, hazard, drogy, prostituce, to vše nelze nikdy vymýtit, ale udržet v přijatelných mezích ano.
Na druhou stranu, jestliže by existovalo zákonem dané ustanovení, že mnou podepsaný dokument je možné zneplatnit, zkolabuje systém fungování práva jako takový. Proč by měl jít zneplatnit podpis na jednom dokumentu, a na jiném ne, když by se jedné ze stran to zneplatnění hodilo? Protože žádný jiný nástroj, jak ochránit člověka před jeho vlastní blbostí nevidím. Jestli je někdo ochotný se podepsat na dokument, kterým se zříká svého majetku a zavazuje se platit, ať nese důsledky svých rozhodnutí. Nikdo ho k podpisu nenutil. V jiných situacích už stávající právo chrání dobře, trestný čin "podvodu" a "krádeže" je v zákoně ošetřen si myslím dost dobře.
..ten soused, co půjčí tisícovku a chce za to dvě, nemá nikde smlouvu s vyčíslením RPSN, ani určenou rozhodčí doložku. Ptám se tedy, jaká pravidla? Podle Vás? Jak to vyřešit legálně? V principiálně nelegálním prostředí?Já stále mluvím o legální lichvě. V případě, o kterém mluvíte, má dlužník jistou možnost ochrany policií, v případě, že věřitel neadekvátně vymáhá, vydírá, páchá násilí, atp.
Na druhou stranu, jestliže by existovalo zákonem dané ustanovení, že mnou podepsaný dokument je možné zneplatnit, zkolabuje systém fungování práva jako takový.O tom jsem někde mluvila? Nevzpomínám si
Podle mě legální je vše, když jeden subjekt nabízí a druhý subjekt kupuje. Nakolik si ověří svoje informace je čistě jeho věc.
Neuvědomujete si totiž, jak lidé o půjčkách přemýšlí. Jestliže si půjde někdo koupit nějaký šungt na splátky, a ve smlouvě má uvedeno RPSN 55%, tak to podepíše, protože tu televizi přeplatí za 5 let pouze o 20.000 Kč. Jestliže si někdo půjde pro hypotéku, u které je reálné RPSN třeba 5%, tak si spočítá, že za třicet let přeplatí o 75%, a považuje to za lichvu. Že si neuvědomí časovou hodnotu peněz, vliv inflace, fakt pořízení vlastního majetku, který je dále obchodovatelný? To je pod jeho rozlišovací schopnost. I zažila jsem takové, kteří v privatizaci nechtěli koupit byt, protože by hypotéku přeplatili - viz. výše, a dluhů oni se bojí. Teď platí nájem dvojnásobný, než by byla splátka hypotéky - tu už by měli splacenou - jsou v důchodu, za odstěhování z bytu by odstupné nedostali, a můžu říct, že dneska když se s nimi o jejich tehdejším rozhodnutí bavím, tak i brečí. Brečí nad špatným rozhodnutím, které tenkrát udělali.
To všechno je finanční gramotnost. Znalost souvislostí. Triviální matematiky. A můžu říct: většině lidí je to naprosto šumák, kolik % zaplatí, oni si jen spočítají: 20 tis navíc? To jde. 750 tis navíc? Nikdy.
Co je to legální lichva? Jestliže si představím, že kdosi "moudrý" ve vládě určí, jaké procento RPSN je či není lichva, zamezí tím přístup k legálním penězům mnohým, kterým nakonec nezbyde než se obrátit na černý trh s penězi.Když to jde jinde, nevím, proč by to nefungovalo u nás. Zde jsou limity RPSN různých států: Japonsko: limitace půjček do max.1/ ročních příjmů dlužníka, úrokový strop 20% Austrálie: strop 48% USA: dle států, max. navýšení úvěrů od 17% do 60% Belgie: 13 - 21%, dle výše úvěru atd.
Neuvědomujete si totiž, jak lidé o půjčkách přemýšlí.V to doufám
Problém není ve vysokých RPSN na bankovním a nebankovním sektoru, ale ve finanční negramotnosti té části občanů, kteří se do problémů dostávají.
Z praxe znám tyto typy klientů v problémech:
a) Nemá na splácení z důvodu krátkodobého výpadků příjmů z důvodu nemoci / ztráty zaměstnání. Někdy kryje pojištění, banky umožňují odklad splátek a prodloužení doby splatnosti.
b) nemá na splácení z důvodu předlužení - pomůže institut osobního bankrotu. Je to bolavé, ale platí za své chyby. Za půjčky si kupovali nehmotný majetek, v lepším případě mají co prodat. Menší procento dluhu je vytloukání klínu klínem. Jsou finančně vzdělavatelní, poučí se ze svých chyb. Rodina má majetek, může vypomoci.
c) nemá na splácení z důvodu nedostatečné finanční gramotnosti - tento klient nejčastěji vyčítá kde komu, že mu ty peníze půjčil, neměl mu půjčovat, a po několikaterém vytloukání klínu klínem, když mu nepůjčí legální sektor, jde na černý trh. Těm není pomoci. Není jak. Oni to zkrátka nepochopí. Chyba není ve výši RPSN, ale v preferencích těchto lidí. Oni vyžadují - chtějí mít to, co mají ostatní, a tak si na vyšší standard začnou půjčovat. Mezi tuto skupinu zařazuji i podvodníky a zloděje, kteří si zvykli žít na vysoké noze a na dluh. Nerozdělovala bych skupinu "b" a skupinu "c" podle sociální skupiny, protože do skupiny c mohou krátkodobě patřit i dobře situovaní členové střední třídy, kteří se odmítají finančně vzdělávat a vinu za svoje finanční krachy vidí vždy v někom jiném než v sobě.
d)Nejsmutnější kapitolou jsou finanční krachy rodin z důvodu podcenění životního pojištění a budování rezerv. Jestli něco dokáže zodpovědného člověka finančně položit, tak právě tahle chyba. Často patří do střední třídy. Černý humor je, že aspoň když klient umře, rodina často dostává někdy pojištění pro případ smrti, nemá-li špatně udělanou pojistku, kde se pojistné vyplácí pouze v případě, jede-li v autě, nabourá-li do dubu, na kterém zrovna sedí šimpanz a ještě se drbe levou rukou za pravým uchem (drbání naopak či kdekoliv jinde je ve výjimkách, hned vedle válečného konfliktu). Finančně likvidační je ale dlouhodobá pracovní neschopnost nebo úraz, který nebývá v pojistkách dobře ošetřen. A také neschopnost finanční disciplíny na tvoření rezervy, přestřelení reálných finančních možností. Konkrétně: koupí si dům, místo bytu, protože hypotéku na to přece dostanou, a PAK se to nějak zvládne. Platit takových peněz na pojistku je škoda - statistika je neúprosná, 15% mužů se nedožije 50.narozenin, a zrovna tenhle klient bude mít štěstí a je v 85% co se dožije. Zde opět není problémem RPSN, protože se nejčastěji jedná o hypotéky, kde je RPSN nízké, a o legální produkty bank. Problém je v hlavách lidí, jejich nezkušenosti, neochotě o finančních souvislostech přemýšlet.
tento klient nejčastěji vyčítá kde komu, že mu ty peníze půjčil, neměl mu půjčovat,a kdyz dealer proda nekomu fet, je to jenom problem toho fetaka?
Černý humor je, že aspoň když klient umře, rodina často dostává někdy pojištění pro případ smrti, nemá-li špatně udělanou pojistku, kde se pojistné vyplácí pouze v případě, jede-li v autě, nabourá-li do dubu, na kterém zrovna sedí šimpanz a ještě se drbe levou rukou za pravým uchem (drbání naopak či kdekoliv jinde je ve výjimkách, hned vedle válečného konfliktu). Finančně likvidační je ale dlouhodobá pracovní neschopnost nebo úraz, který nebývá v pojistkách dobře ošetřen.tak to reknete narovinu, ze cast pojistovacich smluv je normalni (a legalni) podvod. zajimalo by me, kdo takove pojistovaci smlouvy vymysli? jsou to ti zli lichvari na cernem trhu nebo ty honosne bankovni instituce?
A já se ptám: kdo je zde nejmoudřejší mezi všemi, že dokáže stanovit % na trhu v ČR?Zákony zde tvoří zákonodárci, které jsme si zvolili. Nevím, proč by nemohli rozhodnout, podobně jako rozhodují o jiných limitech. I takoví rybáři mají své zákonné maximum, kolik kg ryb smí za rok nachytat
Co je to legální lichva? Jestliže si představím, že kdosi "moudrý" ve vládě určí, jaké procento RPSN je či není lichva, zamezí tím přístup k legálním penězům mnohým, kterým nakonec nezbyde než se obrátit na černý trh s penězi.Myslim, ze je zbytecne aby stat urcoval, ze pujcka od nejakeho uroku je 'nelegalni lichva'. Stacilo by, kdyby stanovil, ze pujcka od nejakeho uroku neni vymahatelna pomoci exekuce. Protoze exekuce je forma 'propujceni' statniho 'monopolu na nasili' veritelum, je zcela v poradku, kdyz si stat stanovi podminky, za jakych je takove 'propujceni' mozne. Pokud by chtel nekdo pujcovat s vyssim urokem, klidne by mohl, ale musel by zvolit jine prostredky pro zajisteni uveru (napr. zástavu).
Nemel by stat prece jen urcovat oboji?Myslim, ze bez efektivni zakonne moznosti jak ty penize vymoci, by se to 'zregulovalo' samo. Ale obecne nejsem proti.
On by totiz ten nekdo pak mohl skutecne zvolit jine prostredky, napriklad nasili (vlastne ho nemusi ani pouzit, ale mohlo by to stacit na to, aby uz nekdo odmital svedcit).To me prijde jako dost podivny argument - vymahani penez pod hrozbou nasili je trestny cin, stejne jako loupez. Neni me tedy jasne, proc by nekdo, kdo je ochotny sahnout pro ziskani penez k nasili, radsi neoloupil nekoho jineho, kdo spis penize ma. Nebo jinak, pokud nekdo bude ochoten pouzit nasili pro vymahani dluhu, tak uz mu bude asi jedno, ze pri tom take prekrocil urokovou sazbu.
A právě pro takové ty podivíny by bylo potřeba vymyslet nějakou efektivnější alternativu než je peněžní systém, protože oni vytvářejí pokrok, který je penězy zpomalován.
Jinak hodně zdaru v práci:)
Ano. Bystrý člověk to pochopil. Je to jen jiná forma téhož. Důsledek je stejný.No, je to neco dost jineho. Dusledky jsou odlisne - 'veritel' je v takovem modelu mnohem vic zavisly na uspechu 'dluznika'. V 'zdejsim' systemu jsou AFAIK pujcky obvykle dost dobre kryte (at uz explicitne nebo implicitne) majetkem dluznika a tak veritel obvykle neprijde o moc i kdyz dluznik zkrachuje.
Z toho mám pocit, že tady vážně žije nový živočišný druh (nebo božstvo?).
Je zajímavé, že může existovat zákon, který ruší jiné.
Problem tohoto zapisku a nekterych dalsich komentaru tady je, ze si predstavuji, ze neexistuji psychopati, kteri proste zamerne skodi ostatnim ku svemu vlastnimu prospechu. Kdyby neexistovali, mozna by ten kapitalismus fungoval (i kdyz, je to otazka). A tihle lide nemaji problem lhat a podrazet, ani nekoho vyhodit.Tenhle problém nevyřešíš nahrazením kapitalismu něčím jiným.
Jak vis, ze to neni resitelny problem? Podle me ten problem zcela ocividne alespon zcasti resitelny je, uz proto, ze existuji zeme s ruznou mirou kriminality.Různou míru kriminality můžeme z dlouhodobého hlediska (stovky let) v podstatě brát jako lokální fluktuace. Neexistuje jinak žádné pozorování, že by nějakou snahou někde kriminalita konvergovala k nule...
Navic je to dost fatalisticky postoj.Není na tom nic fatalistického,
Jilek v zapisku tyhle lidi ignoruje, a dochazi k zaveru, ze kapitalismus je snesitelny.Pokud vím, tak Jílek popisoval konkrétní příklad, ne obecnou situaci.
Různou míru kriminality můžeme z dlouhodobého hlediska (stovky let) v podstatě brát jako lokální fluktuace. Neexistuje jinak žádné pozorování, že by nějakou snahou někde kriminalita konvergovala k nule...Klidne to tak ber. Z meho pohledu je to fatalismus. Ja se radeji podivam, co tam, kde je nizka, delaji jinak. A budu pro to, aby se to zkusilo i u nas. Klidne ale ver tomu, ze veskere fungovani lidske spolecnost je jen fluktuace. Co se tyce toho reseni, tak kupodivu, existuji lide, kteri jsou ochotni vynakladat dost usili na potlacovani tech spatnych lidi, protoze to ma vetsina znas v jistem smyslu evolucne zakodovane. Znovu odkazuji na svou oblibenou Ultimatum game.
Není na tom nic fatalistickéhoRict "nejde to resit" (a pak "je to jen fluktuace") bez dukazu je fatalisticke. Matematicky to nedokazes.
Pokud vím, tak Jílek popisoval konkrétní příklad, ne obecnou situaci.Ano, stejne tak mohl nadepsat svuj blog "\"bezcitny socialismus\"" a napsat sem dojemny pribeh o tom, jak nejaky predseda ONV zachranil (se slzou v oku) kohosi pred StB. Samozrejme, slo by jen o konkretni pripad.
Co se tyce toho reseni, tak kupodivu, existuji lide, kteri jsou ochotni vynakladat dost usili na potlacovani tech spatnych lidiJó, jistě. Já nikdy neřekl, že ne. Já jen řekl, že část lidí je špatná a tudíž nemůžeš demokraticky spolehlivě vybrat skupinu lidí tak, abys měl jistotu, že budou jen dobří. Protože špatnej člověk bude hlasovat špatně.
Rict "nejde to resit" (a pak "je to jen fluktuace") bez dukazu je fatalisticke.Ale blbost. Můj názor není, že je předurčeno osudem, že to nelze řešit.
Důvod proč západ fungoval po válce nejlíp je, že tam byl jistý typ sociálního systému, tzv. Wellfare state, a ten lidi držel od potřeby zásadní prokomunistické změny.
Je zajímavé, že když chce člověk dobro pro ostatní lidi, tak už žije mimo realitu nebo je bolševická svině atp.Za kapitalismu platí, že každý je svého štěstí strůjcem. Chceš víc peněz? Tak makej víc nebo líp. Neumíš? Smůla, měl ses víc snažit.
Mimoto dnes tu máme vládu, která evidentně zavádí umělou nezaměstnanost (argument na základě příprav nového zákoníku práce a snižování kupní síly neúměrným zdražováním např. bydlení, rovná DPH atd.)
Ekonomika a tím i pracovní trh funguje pouze za předpokladu, že peníze obíhají a tímto se to nezajistí.
Ale o to de, aby se konal, protože pak lidi nebudou mít čas se starat proč nemají na jídlo a bydlení. A to příde jestli tu budou lidi co volí modré ptáky a velice křesťanské TOP strany.
A to příde jestli tu budou lidi co volí modré ptáky a velice křesťanské TOP strany.Tak my se odstěhujeme a necháme vás tu. Byl bych zvědavý, co by z toho bylo.
Jak všichni vidíme, tak naše politická pravicová "elita" má za každým politikem nějaký ten úplatek sice jen v řádu několika miliard, ale přece, že?;)
Ale argument s družstvy se opírá pořád o diktaturu pod SSSR. A komunismus vlastně byl proto strořen, onen politicko-ekonomický směr všechno všem, o kterém všichni hanlivě mluví, je Marxismus, který byl Leninem převrácen pro potřeby revoluce. A tento nikde na světě nebyl.
A Venezuela i Kuba by na tom byly lépe, kdyby je vyspělé země včetně ČR ekonomicky nebojkotovaly.
A lpět na penězích je jako lpět na assembleru a neviužívat jazyky s vysokou abstrakcí (v zásadě fantazií v počítačích:)
Člověk dostal vysokou inteligenci právě proto, aby hledal alternativní řešení (a rozvíjel svůj intelekt dále).
A jesti zákaz odbytu nesouvisí s jejich ekonomickou rentabilitou, tak už nevim s čím.
Venezuele držím palce, aby to všechno vyšlo:).
Je to jako s filozofií, která původně obsahovala všechny vědy dohromady - vědy se však oddělovaly s tím jak se zvyšovaly znalosti v každé z nich neúměrně k růstu kapacity mozku a oddělení jednotlivých věd někdy přináší neschopnost mezi sebou komunikovat a tím 100 % využít potenciál vynálezů (vědomostí). Ale lidi využívají jen max. 10 % a to jen velmi malé množství vědců. Všem těmto se ostatní smáli, že bádají nad blbostmi a dnes bychom si život bez jejich produkce nedokázali představit.
Až se mozek rozvine na 100 %, tak budem moci pojmout zase všechny znalosti a zůstane "jen" filozofie. Člověk bude moci bádat sám bez všech nevýhod rozdělení, ale bude to dělat pro ostatní jako těď programátoři programují OSS, jen proto, že je to baví bez nároku na honorář
A když se takle uvolí i zemědělci a ostatní povolání, tak nebudou muset být peníze, lidé se budou rozvíjet proto, že to chtějí.
Spíš je nejsou schopni pochopit američani, kteří nevidí dále než je jejich superdemokratická vlast.
Ale pořád se tam serou a všechny ostatní se snaží přesvědčit, že na tom má zájem někdo jiný než podnikatelé, kteří lobují v kongresu pro trochu americké armády!
Možná kdyby něco změnil Obama, ale amici si zvolili do kongresu republikány, protože Obama nic nezměnil. To že se nepodařilo nic změnit právě kvůli republikánům, ale už nikoho v am. netíží. Takže..
Boj je zaostalý způsob udržení kultury a nakonec všichni vidí, že míšenci jsou stejně nejhezčí, nejzdravější i nejinteligentnější.
Do Libye se vydá expediční sbor USA/NATO pod záminkou chránit chudé občany, ale těmto lidem nejde o chudé občany, ale jen o naftu a o nic jiného.Ona jaksi schází motivace jít nasazovat životy svých lidí v nějaké zapadlé díře světa. Nebo vy byste se přihlásil?
Je to naprosto proti příroděRTFM - "Naturalistický klam"
To bych tu rovinu rád viděl. Jaká by pak byla spravedlnost v tom, že jsem se celé mládí učil novým věcem, hledal zkušenosti a praxi a teď, kromě toho, že v tomto pokračuju, se snažím něčeho dosáhnout, zatímco Lojza ňouma od 15 hulil chlastal, párkrát dělal přidavače na stavbě, pak si v 18 udělal dítě a nemá práci, a dostávalo by se nám oběma stejných peněz?Jedna vec mi prijde trosku paradoxni. Vy tohle vsechno delate pro to, abyste od jiste urovne, nejspis, byl financne zajisteny a v zasade se mohl flakat. Tak jak se lisite od cloveka, ktery hypoteticky, se v mladi flakal, napravil se a ve stari pak pracoval? Nebo jinak, cim si nekdo zaslouzi mit takove prijmy, aby uz pak v podstate vubec nemusel pracovat? A hlavne, je jasne, ze vsichni ve spolecnosti tak skoncit nemuzou (pokud nejsou duchodci). Nekdo musi delat tu praci. Je mi lito, nejak se tam musi dostat prijmy z kapitalu, to znamena, ze od urcite vysi nedostavate zaplaceno za praci, ale za to, kolik mate kapitalu. A to neni nespravedlive? Za svou praci jste uz prece zaplaceno dostal, proc byste mel dostavat jeste neco navic?
Tak jak se lisite od cloveka, ktery hypoteticky, se v mladi flakal, napravil se a ve stari pak pracoval?Pokud jeden pracoval po cely produktivni vek a jeden po dobu kratsi, tak je ten rozdil zjevny. A paklize jeden se neustale venoval zlepsovani svych schopnosti, zatimco druhy jenom hledal cestu nejmensiho odporu, tak rovnez.
Nekdo musi delat tu praci. Je mi lito, nejak se tam musi dostat prijmy z kapitalu, to znamena, ze od urcite vysi nedostavate zaplaceno za praci, ale za to, kolik mate kapitalu. A to neni nespravedlive?Paklize riskuje jeho ztratu pripadne jeho kapital umozni nekomu jinemu vydelat si na sebe (treba investici do vybaveni ci vyvoje), tak na tom nevidim nic nespravedliveho. Nemusel by totiz udelat naprosto nic, nic neriskovat ale pak by ten druhy utrel hubu. Neni mi jasne kdo a jakym pravem urcuje, zda se smi pobirat jenom odmena pouze za vynalozenou praci. Paklize ja pujdu nekde vykopat jamu a nasledne ji zahrabu, dava mi to pravo pozadovat penize za odmenu? Prece jsem se u toho nadrel.
Neni mi jasne kdo a jakym pravem urcuje, zda se smi pobirat jenom odmena pouze za vynalozenou praci.To je zalezitosti moralniho citeni, nikdo to neurcuje. Ja si myslim, ze by to tak byt melo (pokud jde o uzitecne vynalozenou praci samozrejme, viz niz). Doli zacal klast moralni otazky prvni, ja jsem mu to jen vratil.
Paklize ja pujdu nekde vykopat jamu a nasledne ji zahrabu, dava mi to pravo pozadovat penize za odmenu? Prece jsem se u toho nadrel.To je ale strawman argument. Neodpovedel jste na muj hypoteticky priklad, ale na dva jine, ktere jsou nam obema jasne, a na kterych se shodneme.
To bych jako nesměl pronajímat vlastní dům? Nebo bych nesměl pronajímat vlastní zemědělské pozemky? Chcete zpochybnit soukromé vlastnictví, nebo jak to myslíte? Vaše myšlenka je hezká, ale na příkladu pronájmu nechápu, jak chcete zrušit možnosti "získávání odměny z vlastnictví kapitálu".Neni mi jasne kdo a jakym pravem urcuje, zda se smi pobirat jenom odmena pouze za vynalozenou praci.... Ja si myslim, ze by to tak byt melo (pokud jde o uzitecne vynalozenou praci samozrejme, viz niz) ...
Můj názor je, že tady by mělo jít o akciové a podobné typy obchodů, kdy si v podstatě vsadíš jako v kasinu a když to výjde, tak dostaneš nepřiměřenou odměnu k vynaložené práci. Jenže v kasinu je každy za sebe u akcií to odserou s tebou, když to nevýjde, i zaměstnanci dané firmy.
Pronajem pozemku je v podstate neprinosna ekonomicka aktivita, a proto by bylo vhodne zisk z ni eliminovat.Takže jej mám pronajímat zadarmo?
jsem pro to, aby si spolecnost zvolila vlastni cestu. Moje podminka jen je, aby to bylo demokraticke.Výborně, udělám vše pro to, aby nevyhrály vámi navržené postupy, včetně progresivního zdanění. Na tom není nic fér, jen rovná daň, tzn. každému vzít "desátek", mi přijde férová. Vzít někomu jen desátek a druhému půlku, na tom nic fér není.
+1. Však jsem u této věty skončilaAno, chci zpochybnit soukrome vlastnictvi (uz jen proto, ze by nemelo byt nic nezpochybnitelne).Nejsem si jist, zda má tohle cenu dál číst ..
nacisté "arizovali" židovský majetekCoz je ale neco uplne jineho - zabavovani majetku 'odsouzenych' je bezna praxe v mnoha rezimech, at uz se jedna o legitimni odsouzeni (jako treba zabaveni majetku mafianskych bossu pri jejich odsouzeni), nebo naprosto nelegitimni 'odsouzeni' (jako likvidace zidu a dalsich skupin v nacistickem nemecku). S postojem k soukromemu vlastnictvi jako takovemu to nema moc spolecneho.
No, v demokratické společnosti se majetek většinou zabavuje jako náhrada za vzniklé škody.To neni uplne pravda - jednak bezne existuje institut propadnuti majektu jako forma trestu (bez ohledu na vzniklou skodu) v trestnim pravu, jednak v obcanskopravnich sporech v USA (a dalsich zemich) se bezne udeluje krome zaplaceni kompenzacnich skod take zaplaceni 'punitive damages', ktere nesouviseji s vzniklou skodou.
Soukromé vlastnictví musí být nedotknutelné, jinak princip fungování společnosti by byl narušen.Pokud je neco nebezpecne, tak je to prave takovehle povazovani nekterych principu za 'svate' a jejich odstraneni z verejne diskuse. Nemuzu se ubranit historickym analogiim - despoticke rezimy staroveku mely zrejme naprosto stejny nazor na nedotknutelnost usporadani tehdejsi spolecnosti. Stejne tak feudalni rezimy stredoveku povazovaly prava feudalu za neco nedotknutelneho. Otrokari na jihu USA zrejme take povazovaly sve soukrome vlastnictvi otroku za nedotknutelne, a presto jim bylo nasledne zruseno bez nahrady. Tedy aby bylo jasno, jsem dalek jakemukoliv plosnemu zpochybnovani soukromeho vlastnictvi, ale tenhle pristup, kdy se hromada nejruznejsich, casto zcela odlisnych prav (dnes vcetne napr ruzneho 'intelektualniho vlastnictvi') zahrne pod jeden pojem 'soukrome vlastnictvi' a jakakoliv dalsi diskuse o nich se prohlasi za tabu, me prijde silne manipulativni. Jako priklad bych uvedl treba vlastnictvi pozemku, zatimco v USA ma majitel nad svym pozemkem vicemene plnou kontrolu (napr. co se tyce vstupu na nej), v mnoha evropskych zemich a zejmena ve Skandinavii ma to pravo mnoho omezeni (napr. lide maji pravo volneho pruchodu krajinou, pokud nedelaji skody hospodarskemu vyuziti toho pozemku). Jsou snad proto skandinavske staty totalitni? Kdyby se v USA vedla diskuse o zmene povahy tamnich pozemkovych prav, slo by o narusovani fungovani spolecnosti a padu k totalite? Zajimave je, ze kdykoliv dojde k nejakemu omezeni vlastnickych prav, vzdy se najde znacne volani pro kompenzaci stavajicich vlastniku, ale jeste jsem neslusel, ze by nekdo kompenzoval verejnost pri posileni vlastnickych prav.
Ano, chci zpochybnit soukrome vlastnictvi (uz jen proto, ze by nemelo byt nic nezpochybnitelne).Ano, chci zpochybnit cenu lidského života (už jen proto, že by nemělo být nic nezpochybnitelné)
Muzes se na to divat take z druhe strany, ze jsem proste jen napsal, ze by se lide meli zivit jen praci, a ne ziskem z byvalych zisku (tedy, pokud vam nekdo da nejakou odmenu, nemela by pro vas ta odmena znamenat dalsi dodatecnou odmenu v budoucnosti).Obávám se, že ta myšlenka je v rozporu sama se sebou, protože mnoho profesí je takových, že člověk (nebo zaměstnanec) musí něco vlastnit, aby je mohl vykonávat. Na co je dělník bez lopaty? Na co je programátor bez počítače? Atd...
Ja si myslim, ze by to tak byt melo (pokud jde o uzitecne vynalozenou praci samozrejme, viz niz).Takze podle tebe (mne netreba vykat, pokud teda vykani vylozene nepozadujes) by bylo lepsi, pokud by investor neinvestoval vubec a nejaky projekt by se vubec nerozbehl nez naopak s pozadavkem zisku? Protoze investor riskuje sve penize. Je tedy zjevne, ze bude pozadovat protihodnotu. Bez ni nebude motivovan k investici.
Neodpovedel jste na muj hypoteticky priklad, ale na dva jine, ktere jsou nam obema jasne, a na kterych se shodneme.Hm. To nebylo umyslne. Asi jsem to nedobre pochopil. Je to mysleno tedy tak, ze zda clovek, ktery maka prvni pulku zivota by se mel mit v druhe puli zivota kdy nemaka lepe nez clovek v prvni puli zivota kdy nemaka s tim, ze pak bude makat? Pokud ano, tak jsem nad touto moznosti neuvazoval jako nad absurdni. Proste ten prvni clovek pak zije z plodu vlastni prace zatimco ten druhy maximalne z plodu prace svych rodicu ci danovych poplatniku. Proto je IMHO spravedlive a samozrejme, ze ten druhy clovek se ma hure. Pokud by tomu tak nebylo, mohli by to udelat vsichni a byli bychom v protoze by to ponekud zamavalo se systemem vzdelavani a prijmy statu (protoze pozdeji zlovek uz nema moc cas na studium a latku uz nenasava tak dobre...). Clovek, ktery zasadi strom/brambory... se pak taky muze tesit na plody sve prace, zatimco flakaci kruci v brise.
Ne, ja si myslim, ze by bylo lepsi, kdybychom se zbavili prostredniku, kteri jenom neco pronajimaji nebo pujcuji, ale pridana hodnota neni zadna.Pri rovnosti moci, kdy maji vsichni stejne i bohatstvi, ale uz nemaji stejne schopnosti se ale necemu takovemu rovnez nevyhnes. Nebo jak bys chtel delat nejaky nakladny vyzkum? Jedinec na to nema a vsichni zkoumat taky nemohou. Takze by se na to nemalo jedincu muselo poskladat svym bohatstvim. Cili bys mel porad investory, kteri ale sami nic nepridali, protoze na to nemaji schopnosti, nicmene bez nich by se zase nedalo zkoumat. Takze jejich odsouzenim jsi pohrbil vyzkum, souhlasem jsi zase poprel sam sebe.
Co se tyce toho dalsiho prikladu, za predpokladu, ze oba toho udelali stejne, proc by se na konci nemohli mit stejne dobre?Nevsiml jsem si, ze by proti tomuto nekdo neco namital. Paklize oba vykonali stejny dil stejne ocenovane prace, tak se mohou mit oba stejne dobre.
Ty porad vychazis z toho predpokladu, ze to pronajimani nebo pujcovani je socialne nejak prospesne.O co jsem horsi nez ty, ktery to tak nebere?
Často uváděná negativa kapitalismu přitom nejsou nikterak specifická pro kapitalismus a objevují se všude, kde je někdo, kdo má moc.S tim souhlasim. Ale proto je take boj proti mocenske nerovnosti pruvodnim znakem levice, ktera nerovnost konkretne v kapitalismu spatruje v nerovnomernem rozdeleni prijmu z kapitalu (nikoli prace, takze ten dalsi odstavec je strawman argument). Pritom je dobre mozne, ze kapitalisticke zeme odstranily vetsinu puvodnich nerovnosti (treba aristokracii), takze uz zbyly jen ty prijmy; na druhou stranu, i pro existenci te aristokracie jsou prijmy/majetek dost podstatne, jak se historicky ukazuje, takze je otazka, zda to neni totez jen pod jinym nazvem. Jinak nespolehlive bych moc neresil. Je jich hrstka, a kdyz jim spolecnost prenecha tech par ohlodanych kosti, at si pro me za me funguji nejak po svem. Dulezite IMHO je, aby jim to mohlo dojit, ze se to tak delat neda, a mohli se "vratit".
To jsou ony miliony hladových dětí s nafouklými bříšky po světěTo by mě zajímalo, jak za tohle může kapitalista.
Kapitalista totiž zaměstnává ty děti v pro nás nepřectavitelných podmínkách aby náhodou nemusel ze svého několikabiliónového majetku vydat pár milionů navíc.
Není to otázka režimu v těchto zemích, ale těch co mají páky jako armáda s atomovkou v kapse:)!
Tam všude jsou lidé udržováni v nevzdělanosti a nevědomosti obecně právě proto, aby je mohly nadnárodní koncerny ždímat jak se jim zlíbí.WOW, konspirační film jste už natočil?
Ale tyto jsou obecně známe fakty, ke kterým existují různé studie např. Transparensy Internacional a podobné agentury zabívající se mapováním lidské životní úrovně ve světě.
A valnou většinu všech škol tam staví charitativní organizace a university jsou jen pro pár vyvolených, kteří pochodujou jak zapad píská.
A jestli to s těmi malými zisky myslíte vážně, tak jen dokazujete, že jste zdařile vychovaná ovečka anebo máte v akciích pořádný balík peněz. Např. zrovna Nike propustil 5% zaměstnanců poté co si namastil kapsi z MS ve fotbale v JAR.
Nejbohatších 10 procent dospělých vlastní 85 procent veškerého majetku na této planetě. Polovina dospělých obyvatel Země nevlastní ani 1 procento majetku.
To jsou fakta
Fondy jsou zlo. Stačí se podívat na Ameriku, kde je vytunelován každý druhý fond a ten zbytek se plánuje vytunelovat. Lidé kteří tam svěřili své peníze z nich nevidí ani cent! A my to tu máme mít povinně?
Třídy koexistují společně s penězi.
Ano oni chudáci akcionáři dostávají jen několik desítek miliónů dolarů ročně z každé společnosti, kterou vlastní tzn. každý vlastní akcie z několika firem.A jestli to s těmi malými zisky myslíte vážně, tak jen dokazujete, že jste zdařile vychovaná ovečka anebo máte v akciích pořádný balík peněz. Např. zrovna Nike propustil 5% zaměstnanců poté co si namastil kapsi z MS ve fotbale v JAR.Zdařile zmanipulovaná ovečka jste tak možná vy. Opravdu miluju diskuse, kde lidi s žádnými nebo minimálními ekonomickými znalostmi vynášejí dalekosáhlé soudy o tom, jak by měla ekonomika fungovat a jak ne. Já jsem ekonomii a podnikové finance 5 let studoval, takže si dovolím tvrdit, že o tom nějaký přehled mám.
Fondy jsou zlo. Stačí se podívat na Ameriku, kde je vytunelován každý druhý fond a ten zbytek se plánuje vytunelovat. Lidé kteří tam svěřili své peníze z nich nevidí ani cent! A my to tu máme mít povinně?Třídy koexistují společně s penězi.Toto generalizování jenom dokazuje, jak jednoduše o problému uvažujete...
A to je právě ten kapitalismus. Pro ně jsou lidi jen penězy vyjádřená síla a to, že ti lidi co jim ty předražené hadry šijou za pár centů na hodinu 16 hodin deně, přičemž většinou spí v továrně, je fakt nezajímá.
To co jsem popsal se dělo i za bouřlivě se rozmáhajícího kapitalismu v 19. století po industrialní revoluci.
Kdo nezná svoji historii je odsouzen ji opakovat. Geniální věta, která se právě potvrzuje.
Pro ně jsou lidi jen penězy vyjádřená síla a to, že ti lidi co jim ty předražené hadry šijou za pár centů na hodinu 16 hodin deně, přičemž většinou spí v továrně, je fakt nezajímá.Opravdu nechápu, proč by se investor měl starat o fungování firmy a lidské problémy na celém světě. Řešit pracovní podmínky je věci států, kde toto funguje.
A v čele většiny států, kde se něco takového děje jsou politici, kterým jde jen o koryto.
Ty přesčasy totiž mají přikázané. Oni by je vyhodili, ti tvoji průzkumníci etikety.
„Dost často jsou podmínky takové, že dělníci dostávají minimální mzdu, která jim nestačí ani na základní potraviny, musí pracovat nadměrně velké přesčasy, které tvoří až 96 hodin týdně. Nemohou se sdružovat do nezávislých odborů a prosazovat své požadavky,“ říká Gabriela Štěpánová z Fair Trade,
To s tím palcem udělal i můj bílý známý, protože to proněj bylo lepší než nemoct tu ruku v podstatě používat.
Jesle proto aby se děti rozkoukaly a dřív mohli pracovat?Problém je samozrejmě v lidech, ale ne v chudácích, kteří nemají ani myšlenky na to, aby to změnily. Najdi si Maslowovu pyramidu potřeb. Podle toho bys to měl pochopit.
Chceš-li se zapojit co nejúspěšněji (samozřejmě pro sebe), musíš "odrbat" někoho jiného.Prosím o důkaz tohoto tvrzení. Když nabídnu svou práci zaměstnavateli a dostanu výplatu, tak jsem ho musel "odrbat"? Když mi zaměstnavatel nabídne práci za nějakou odměnu, tak "odrbává" on mě? Hlavně rozporuji to slovo "musíš". Nemá cenu se přít, že osobního prospěhu lze dosáhnout také trestnou činností (odrbáním druhého), ale to je i v kapitalismu trestné.
Když byla česká ekonomika během minulého desetiletí v konjunktuře a české firmy měly problémy sehnat zaměstnance od vysokoškoláků až po dělníky, nezaměstnanost byla pořád kolem oněch 500 tisíc. Nějak nemám pocit, že ta nezaměstnanost je z toho důvodu, že by práce opravdu nebyla.Nemam s tim moc zkusenosti, ale prislo mi, kdyz jsem pred nekolika lety hledal praci, ze se ceske firmy boji riskovat a nechteji si nekoho vychovavat.
Neexistuje "nejde", existuje pouze "nechci"Kravina. Poslal bych te do vesmiru bez skafandru lovit ryby, uz vidim jak se mi snazis vysvetlit ze to nejde
Kravina. Poslal bych te do vesmiru bez skafandru lovit ryby, uz vidim jak se mi snazis vysvetlit ze to nejdeToto je pouhá demagogie!!!
goldenfish ma pravdu. jde o to chtít.
Ale taky jde o to, aby se zákazníci zajímali o to jaké výrobky, kterých firem kupují. Právě kvůli vyšším nákladům a nízkému odbytu jsou tyto podniky, pod marketingovým a dumpingovým nátlakem, nuceny se prodat.
Toto je pouhá demagogie!!!Nejak malo vykricniku!!!!!!!!!!!! Dokazal jsem tim, ze to pravidlo neplati, vyvracenim klamny analogie.
Tři výkřičníky znamenají velký důraz, ale 12 jsou už vážně trapné, společně s přehnaným zaměřováním se na interpunkci.
Keď ten pán prišiel na prednášku( šlo o ekológiu a očakávali sme, že Priatelia Zeme a ďalší enviromentalisti budú s ním na nože), vravela som si, že je to taký typický podnikateľsko - manažérsky typ, ktorý bude argumentovať hlavne ekonomicky a hájiť záujmy akýchsi rakúskych špekulantov, ktorí si z odpadového hosp. spravili u nás výhodný kšeft. Bolo to presne naopak.Ten pán síce používal ekonomické argumenty - no nie z hľadiska krátkodobých zdanlivých ziskov - ale z hľadiska dlhodobej perspektívy. Aj keď zastupoval súkromnú firmu, ktorá sa snaží podnikať v OH, s tými ekológmi sa vlastne vo všetkom zhodol a ešte ich podporil tými ekonomickými argumentami. OH je biznis budúcnosti a on nám s tvrdým realizmom vysvetlil, aká je v ňom situácia a ako sa dá v tom biznise bezohľadne ( voči úrírode a budúcnosti) nabaľovať. Myslím, že keby sa stal ministrom životného prostredia, skončil by dávkou zo samopalu...
No, ja bych si treba netroufl od sveho zamestnavatele odejit uprostred rozdelaneho projektu, ktery by na me hodne zavisel. Povazoval bych to za nezodpovedne. Musel bych byt opravdu nespokojeny, abych to udelal.Vicemene jsem na tom stejne. Ale od toho je vypoveni lhuta, ne? Navic je nemoudre si to u stavajiciho (cili budouciho minuleho) zamestnavatele rozhazet. Clovek nikdy nevi, kdy se s nim zas potka. A dobre reference se taky hodi. A koneckoncu, ocekavat, ze zamestnavatel je jenom svine, co te chce vysat je rovnez nesmysl. Muze naopak prihodit nejake premie. To se taky hodi a slusne a cestne jednani pravdepodobnost, ze k tomu dojde celkem zvysuje. Prece jenom, jsme lidi.
Pracovní flexibylita je tam zajištěna velkou volností pro zaměstnavatele, jak se to snaží prosadit naše vláda, ale úspěch spočívá v tom, že tam k tomu je zajištěna vysoká sociální podpora, která zaručuje flexibilně propuštěným zaměstnancům finanční jistotu a tím i stabilitu ekonomiky, která funguje jen pokud peníze obíhají. A když leží na účtě mocných, tak jsou k ničemu.
Je důležité zavést celý systém, protože jen tak bude fungovat, ale to se tady neděje.
Jako nebude fungovat počítač bez RAM, tak nebude fungovat ekonomika bez soc. podpory jak se to snaží zavést neoliberální kapitalisté.
Ekonomika je umělý systém a nemůže v něm být aplikovaný přirozený model zabij nebo budeš zabit. To je mimochodem neslučitelné s lidskostí, tak se chovají zvířata a my jsme o úroveň výš. Ať už jde o morálku nebo ekologii se musíme chovat tak, aby jsme nikoho a nic nepoškozovali. S velkou mocí totiž přichází stejně velká zodpovědnost
Tiskni
Sdílej: