Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Apple-built-iSightNo, stačí si dát jen www.google.cz a už to je. Jen číst a především hledat. Mám na iMacu kameru zabudovanou, takže by neměl být problém ji využít i na jiném systému. Sem si říkal, když jsem Debiana nainstaloval. Jsem předtím nikdy se nepokoušel používat Skype na něčem jiném než na Mac OS X, takže jsem byl mírně rozladěný, že systém nevidí kameru, když by ji vidět měl. IT je jedno velký překvapení. Četl jsem ve své první knize o Linuxu, potažmo o Unixu pozoruhodnou větu. Všichni odborníci jsou zajedno, že to bude chodit, leč nechodí to. Tahle věta mě tehdy zaujala. Knihu o Linuxu mi přinesl pacient programátor, který byl zvědavý, jak dlouho mi mé nadšení pro Linux vydrží. Dával mi týden, když na konci svého pobytu odcházel a ještě jsem se o Linux zajímal, na důkaz svého obdivu mi věnoval onu knihu. Zajímalo by mě co je s ním dnes. Od té doby jsem ho neviděl. Už je to skoro devět let. Podotkl, že ji nekoupil. Kde ji vzal, jsem raději nepátral. Mám ji dodnes. Jmenuje se „Používáme Linux.” První vydání. Šikovná kniha. Naučila mě mnohé. Hlavně jsem se díky ní pokusil zjistit, co je textový editor Joe. Ale dlouho jsem ho nepoužíval. Pak jsem přešel na VI. Dodnes nevím co mě to popadlo. Uvěřil jsem povídáním, že pravý linuxák, píše v čistém textovém editoru. Hlavně ve VI. Joj, to byl zážitek. Pak jsem nějaký čas zkoušel Emacs, abych později přešel na VIM. A pak jsem zjistil, že TeX, je ta správná aplikace pro drsného muže, co chce psát milostné dopisy v PDF, protože jsem se dal přesvědčit, že v TeXu je to nejlepší. Sem holt důvěřivej. Ale zvyk jsem si a od té doby jsem snad nepsal ve Wordu, nebo v OpenOffice. Takže jsem zase vyřešil jeden nedůležitý problém, který mi umožnil používat aplikaci přesně v tom systému, v němž právě sem. Starý pán má prostě radost. Už mi stačí k radosti ženská, žrádlo a OpenSource. Občas nějaká zajímavá kniha. Včera jsem koupil dvě. Od Klimeše skvělou knihu. „Partneři a rozchody” a pak fantasy od Simona.R.Greena „Ostřejší než hadí zub.” Už předtím jsem si od téhož autora koupil „Hodný, zlý a ošklivý” a „Špion, který mě strašil.” U obou jsem se skvěle bavil. Tolik nápadů, absurdity a nadhledu jsem ve fantasy už dlouho nečetl. Tady je onen mamuál pro VMware
Tiskni
Sdílej:
ženská, žrádlo a OpenSourceDobrý citát do patičky.