Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem opět objevil Ameriku. Tedy objevil jsem „Linuxexpres.” Což je pro mne malá Amerika, protože jsem do této chvíle četl jen Root, Abíčko a Linuxsoft. Měl jsem pocit, že je to docela dost. Linuxexpes mě překvapil svojí nabídkou, okamžitě jsem tam objevil něco užitečného pro sebe a tenhle mazaný článek podle kterého jsem nastavil řádně a stabilně hodiny.
Protokol NTPd, jsem znal, příkaz
ntpd tik.cesnet.czjsem objevil kdysi dávno, a ručně nastavoval, ale nijak jsem se nezajímal jestli to jde na Linuxu nastavit nastálo. Ve FreeBSD to jde přidáním do konfiguračního souboru /etc/rc.conf,
ntpdate_enable=“YES“'a potom
ntpdate_flags=“ntp.karpo.czcož mě plně uspokojuje. protože hlavně ve virtuální mašině mívám problémy nastavit čas. Tímhle je vždy vše vyřešeno. Teď už vím jak na to v Linuxu.
Početl jsem si víc, hlavně jak třeba nastavit VirtualBox, což vše dělám spíš odhadem, Teď jsem si přečetl celý postup. Sice starší, ale funkční. Mám kam chodit pro linuxový rozum. Moc mě nebaví otravovat v poradnách s věcmi, které někdo už řešil. Jinak jsem si se zájmem přečetl blog kolegy, co si nainstaloval PCBSD a byl z něj zklamaný. Nedivím se mu. To už měl spíš zkusit FreeBSD. Konečně tam je handbook dost podrobný, konference slušná a není problém sehnat informace. Zatím jsem vše, co jsem potřeboval nastavit na FreeBSD, našel a nastavil. A nemusel jsem nijak zvlášť hledat. Mé srdce je rozpolceno mezi BSD a Linux. I když uznávám, že jak používám víc Debian v poslední době, připouštím, že je už skoro tak pohodlný jako FreeBSD. Tam se sice víc píše, pravda, ale to nepovažuji za chybu.
Osobně si raději ve FreeBSD, stejně jako v Debianu, nainstaluji základní systém a potom
freebsd-update fetchk tomu přidám
freebsd-update installabych vylepšil systém, následně smažu všechny porty
rm -r -f /usr/portsa dám
portsnap fetchpotom
portsnap extract.Nevím jestli je tohle nejlepší postup,ale někde sem četl, že by to tak mělo být dobře. Mám-li chuť, přeložím jádro, což je ve FreeBSD v podstatě sranda, doinstaluji grafický systém a k němu co je třeba. Netrvá tohle nijak zvlášť dlouho. Jak říkám, kdo vládne trochu angličtinou, v hanbooku najde co potřebuje a pak jsou i zajímavé stránky Daniela Hrotka Domovské stránky Daniela Hrotka. Tam jsem objevil tak spoustu zajímavých věcí, ale pro začátečníka ve FreeBSD, jsou myslím příjemné.
Takže nebojte se FreeBSD a získáte príma operační systém. je to jiné než Linux, ale najdete tam vše, co na Linuxu a nádavkem možná něco navíc. Pro mne, podobně jako v Solarisu je potěšitelné, že je tam čistý VI, žádný klon, nebo jen VIM. Ten se musí doinstalovat. Pokud někdo z geeku se mnou nesouhlasí, ať sdělí v čem se mýlím, nechť staříka poučí. Budu jen rád. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
/etc/conf.d/ntp-client.conf
# change this to a server closer to your location
NTP_CLIENT_SERVER="lx.ujf.cas.cz"
# client options
NTP_CLIENT_OPTION="-b -u"
# timeout for the ntp-client
NTPCLIENT_TIMEOUT=10
# arguments passed to ntpd when started
NTPD_ARGS="-g"
je to skvela vec, ted uz nemusim na hodiny nikdy sahnout a ukazujou vzdycky presne. driv sem mival ntpdate v cronu tak aby se spoustel kazdou celou hodinu, ale pak sem se docet ze to neni vhodny (ntpdate je spis na jednorazovy serizeni hodin a ne na jejich trvaly udrzovani), ze je lepsi pouzit ntpd. a tak sem se podle toho zaridil.
ted uz nemusim na hodiny nikdy sahnout... jste-li připojen k Internetu.