Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Tak jsem měl včera a dnes fotbalový večer. Sparta vyhrála, dnes vyhrál Manchester United, sice nad Chelsea, bylo mi líto Čecha, ale jinak vyhráli moji favoriti. Zítra kouknu na Real s Tottenhamem. Angláni asi nepostoupí, jenže zase od mala jsem obdivovatel Realu. Tak bude fajn fotbal. Zítra mám kurs pro jeden dům mládeže, tedy pro zaměstnance. Kapitalisticky zase vydělám penízky na dovolenou. Sice půjdu pěšky v červenci jen do Polska, ale Polsko je zajímavá země a co vydělám za kurs, tak výdělek hravě pokryje měsíční náklady na dovolenou. Ani jsem nemusel nic shánět, oslovili mě sami. Tak jsem to vzal, když tolik žádali. Přeci je neodmítnu.
Moc se mi líbí, jak někteří komentující na mém blogu na Seznamu jsou nespokojeni s tím, že si tam nemůžou dělat co chtějí. Nechovají-li se mravně, urážejí, pak jsou bez milosti smazáni. Naštěstí, už musí jejich komentáře projít mým schválením.
Kydy o demokracii:
Koukám,
že Jílkovi už hrabe na druhou. Už raději i maže diskuze na svým chodeckým
blogu. Viděl jsem, že se ho někdo na něco jech trapné kydynom zeptal, asi
neměl odpověď, tak to radši smazal. Takhle tu demogracyji vybudujem s
bolševickejma metodama
si mohou produkovat zde na abíčku.
Tady mi
nijak nevadí, a je mi lhostejné co melou. Ale neplatím si jak web, nebo
nepíši si na svůj blog, na seznamu, aby se mi tam nějaký zamindrákovaný patvor, z
vrátnice, nebo z menzy, kde ji/jeho nebo všechny, zaměstnávají ze soucitu, při mytí podlahy, nebo nádobí producíroval se
svými slinty. Případně mi tam blil svoje cancy.
Tiskni
Sdílej:
Houby kluci, jedine Liverpool. Dyt ten mancestr ma rudy dresy jak sovetska vlajka, fujtajbl. Jinak perfektni blog, to jsem si zase pocetla az se mi z toho chtelo obout kopacky a vybehnout na travnik. Blog je takovy smysluplny, nekonfliktni, vubec neni idiotsky a o hovne, proste parada.Hele, slecno/pane Hehehe, chtela jsem te jednou v roce pochvalit za tu zdrobnelinu mojeho jmena-Miladka. Tak hezky mi uz dlouho nikdo nerekl. To je sama Majlejdy, Mila, Maládá, Helepodsem, Cukratko, Promintepekneprosim atd. Ale protoze mi krades muj nick a pises koniny (stejne jako ja) tak si tu pochvalu nezaslouzis. Tebe uz asi dlouho nikdo nepochvalil, vid? Bez se vybrecet nekam do kouta a pamatuj si ze shodit umi kazdy, pochvalit jen nekdo. Snasenlivemu moudremu cloveku jako ja to potize nedela. Šmitec.
.
Dad je jen závistivý omezenec, co si není schopný na sebe vydělat.
Zdejsi levicovi myslitele bohuzel nepoznali to, co je to vydelat si vlastni penize a jet || jit diky nim na svou vlastni dovolenou.
První mě napadli JS a fdrx, těch se to týká taky, nebo už ti ten "kapitalismus" leze na mozek?
Cenzura je cenzura a osobně si myslím, že nemá obhajobu. Promazávat diskuse pod svým blogem bych přirovnal k idealizování si něčeho.Jedna věc je státní cenzura, druhá věc je právo dělat si na svém písečku co chci. To bych správně nemohl mazat ani spam, protože cenzura, že?
Ale podobnej týpek s umaštěnejma chlupama na hlavě často postává v hloučku skalních intelektuálních Sparťanů v kotli. Nikdy mne nenapadlo, že by tom byl ten fenomenální dlaždič JJ.
sličného pivota jsme měl na mysli, bohéma a intelektuála s popelavěplavým cancůrkem zadní přehazovačky na maskování tonzury, sofistikovaně připevněným ke zbylým vlasovým kořínkům gumičkou.
P. S. Jsou ještě postranní přehazovačky ( levostranná a pravostranná )a nejnáročnější na konečnou úpravu je tzv. okružní, která vyžaduje dlouhý a mnoho let pěstěný chlup.
Milado, čím větší mindrák, tím víc hlasitosti, takže slinta a samci teoretici onu teorii potvrzují. "Krasavci".Nic se nedeje, dokonce me to i pobavilo. Treninkem desentizace jsem asi prosla na jednicku. Zitra popadnu ty kopacky, navliknu rudy triko, probehnu se pred barakem po travniku, potom zblajznu neco dobreho a "budu premyslet a zirat"....legrace musi bejt i kdyby na chleba nebylo.
.