Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od listopadu loňského roku provozuji OpenIndiana. Vyměnil jsem ji za Solaris 11, protože z hlediska desktopu má mnohem lepší podmínky díky SFE než Solaris 11. Musím říct, že se vyznačuje stabilitou OS, celková snadností nastavení, nebo správy. Ono vlastně není co spravovat, protože stabilita je značná. Co jsem nainstaloval a nastavil, drží jak helvetská víra.
Jedinou potíž, kterou jsem nevyřešil, je potíž s VirtuaBoxem, kde nejde připojit USB. Ačkoliv jsem nainstaloval „VirtualBox 4.1.8 Oracle VM VirtualBox Extension Pack.” Pořád nelze připojit. No obejdu se celkem bez USB na Debianu, protože ho tam mám stejně jen kvůli Skype. Jinak z uživatelského hlediska mi nic nechybí. Žádné speciální aplikace neprovozuji, tedy co potřebuji mám a ve velké kvalitě. Takže OpenIndiana rulez...
Tak jsem dnes stačil odbavit dva klienty, oba alkoholici, oba začínající abstinenti. Hlavně ten druhý mě zaujal, protože s typickým sedlákem, těžce pracujícím slušným alkoholikem se hned tak jeden už nesetká. Dřina, chlast, dřina, celý jeho život, by se dalo říci. Přitom ten člověk je schopen přemýšlet, dokáže si uvědomit nevýhodnost svého počínání. Kdepak, můj obdiv k sedlákům, jak minulým, tak dnešním nemizí. Tenhle navíc miluje svoji, ženu, odešel od ní jak pravil, aby ji a děti moc neobtěžoval, trošku jsem si dovolil jeho tvrzení poopravit, že odešel, aby se mu lépe chlastalo, ale jak je vidět, stejně ho to dohonilo.
Pobavila mě diskuse na téma církevní restituce. Nedivím se mnohým lidem, že mají pocit, že by se Církvím nemělo nic vracet, že to považují za zlodějnu, protože léta masírování mozků o tom, jak Církve kradly, páteři jak manipulovali lid, Církvím šlo jen o tom ovládnout lidi. Atd. Nechci teď hájit nikoho ani Církve, ani křesťany, ani neznabohy, jen si tak uvědomuji jednu věc. V dobách krutého totáče, jsme byli oficiální propagandou přesvědčováni, že zaměstnanec na takzvaném Západě, nemá žádná práva,a jak nikdo nic nikomu na Západě nedaruje, jak jsou lidé k sobě tam na Západě nevlídní, jak se k cizincům chovají nerudně.
Běžela a ještě běží diskuse k restituci církevného majetku, kde se „znalci” na různých úrovní vzdělání pokoušejí diskutovat, ani ne tak jestlli vracet, či nikoliv. Jim je jasné, že nikoliv. Protože zdejším „znalcům” čehokoliv, je jasné, že Církev na majetek nemá z různých právních, morálních a mnoha jiných důvodů právo. .
Chápu je, jejich vidění světa díky naprosté neznalosti, se kterou se vyjadřují k libovolným otázkám, jak náboženským, majetkoprávním, psychologickým, je zcela evidentní. Takže jim poskytnu zajímavou sbírku textů, které jsem objevil na Neviditelném psu, kde je uveřejňuje zřejmě velmi erudovaný člověk v oblasti práva, Daniel Kolář
Vypadá to, že si dal docela práci aby svoje názory minimálně z právního hlediska obhájil, Soudím, že lze jeho textů pro ne tak zaslepené, jako místní „znalci” vyčíst i mnohé jiné. Třeba o Církvi i náboženství.
Koupil jsem si čtečku, měl jsem z ní radost, po několika hodinovém provozu čtečka klekla, reklamoval jsem čtečku, měl jsem z té reklamace menší radost, nakonec proběhla korektně, ani jsem nemusel být nějak extra asertivní, dohodli jsme se snadno a rychle. Dali mi jinou, jaká byla vada se asi nedovím, protože se zasekl celý systém. Má to Linux, tak by bylo zajímavé vědět, co se porouchalo.