Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dorazil jsem domů, protože jsem měl promoklý stan, sám jsem byl promočený, navíc jsem nesehnal v Bernarticích impregnaci, neb stan tekl, do Milevska jsem dorazil v lijáku a večer, takže jsem se zamyslel, zavolal Václavovi Knopfovi, jestli by pro mne přijel. On řekl: „Jasně, že přijel, kde si?”Řekl jsem: „V Milevsku.” Za hodinu přicválala kavalérie, značky Audi skočil sem do bot a do sedla, a už jsme uháněli k Barrandovu. Do Příbrami, kde jsem chtěl skončit mi chybělo 41 km. Oželel jsem je. Jeli jsme kolem, taky dobrý. Za 24 dní, co jsem byl na cestě jsem většinu času strávil v chladu a v dešti. Nějak mě přestalo dnes v 19.20 bavit dál moknout. Užiju si trochu sucha a pohodlí do koce dovolené doma. Ušel jsem něco kolem osmi seti kilometrů, což mi docela stačí. Pořád ještě jsem tedy chodec.
Setkal jsem se včera a dnes s příjemnými lidmi. Včera s Jakubem z Kernel Ultras, což je tajuplná skupina zabývajíci se open source. Dali jsme v Radnici v Trucovně pizzu a kofolu, plus řeč o Linuxu, Solarisu, FreeBSD, ruzných starodavných i novodobějších hardwarech, na kterych jsme provozovali ty OS, budíci v nezasvěcených hrůzu, v zasvěcených zasněný usměv při vzpomínce na časy, kdy ješte něco znamenalo na Slackware rozchodit třeba televizní kartu, kterouž jsem já osobně se snažil přivést do chodu 14 dní, Justýna se během těch ctrnácti dnů se mnou dvakrát rozešla, protože nemohla unést, že napřed je Linux a pak někde vdáli ona.
Když dorazila včera odpoledne dcera, králík byl skoro hotový, takže jsem vyzvídal zda bude jíst králíka a s ním mé oblíbené jídlo, což jsou rozkrájené brambory na plátky, neloupané. Osmahnuté. Usoudila, že ano. Pravila, že je to výhodné, neb se nemusejí loupat brambory. Její odpověď mě uspokojila. Nakonec, neznáme se tak dlouho, tedy se stále učím, ona také. Je tedy se lepší jednou zeptat, než třikrát něco nutit. Převzala klíče od bytu, s tím, že bude zalévat několik mých kytek. Ukázal jsem ji svou oblíbenou cestovní tašku a požádal ji, zda by ji nevzala domů a na stroji ji mírně opravila.