Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Setkal jsem se včera a dnes s příjemnými lidmi. Včera s Jakubem z Kernel Ultras, což je tajuplná skupina zabývajíci se open source. Dali jsme v Radnici v Trucovně pizzu a kofolu, plus řeč o Linuxu, Solarisu, FreeBSD, ruzných starodavných i novodobějších hardwarech, na kterych jsme provozovali ty OS, budíci v nezasvěcených hrůzu, v zasvěcených zasněný usměv při vzpomínce na časy, kdy ješte něco znamenalo na Slackware rozchodit třeba televizní kartu, kterouž jsem já osobně se snažil přivést do chodu 14 dní, Justýna se během těch ctrnácti dnů se mnou dvakrát rozešla, protože nemohla unést, že napřed je Linux a pak někde vdáli ona.
Ale vše se v dobré obrátilo, karta chodila, na 19' monitoru jsem sledoval fotbal a byl sem šťastný. Justýna naznala, že by to se mnou mohlo jít a odpustila mi pro tu chvili. Jakub mě potom dobrovolně doprovodil asi tři kilometry na rozcestí a pak jsem pokračoval sám. Odbočil jsem po několika kilometrech na vedlejší cestu, kde jsem se u pole s kukuřicí utábořil. V noci mě neprobudila bouřka, ale mladá dáma, která karala čubku, co štěkala na můj stan.
Dali jsme řeč, slečna vyzvidala co že tam dělám. Řekl jsem ji pravdu, že tam tábořím neb putuji po vlasti rodné. S tim jsme se rozloučili, prozatím neb šla na nádraží pro své znamé. Za chvili se vracely, čtyři mladé dámy. Ty se mnou také daly řeč. Jedna z nich pravila, že je tak utahaná, že by se nejraděj skulila za mnou do příkopu. A přitulila se. Byl jsem pro, ale zřejmě sebrala poslední síly a nerealizovala ten skvělý nápad. Dorazila ke kámošce. Tak snad jindy. Byla tma neviděl jsem ani já ani ona, co by koho čekalo, ale tma je milosrdná.
Ráno jsem vstal protáhl se, sbalil a vyrazil. Jana už vyzvídala, kde že sem, že Zdeněk je v Plzni, má tam praci a až ji skončí vyzvedne mě abych nemusel přes celou Plzeň. Jak řekla, tak bylo. Našel mě, přivezl, protože jsem byl zbytečně čistotný a šel se sprchovat, dal se do připravených španělských ptáčků sám. Ale zbylo jich na mě dost.
Poklábosili jsme, trochu jsem se prospal snědl pár chlebíčků, co Jana připravila a cítíl jsem, že jsem plně připravený pokračovat dál. Zdeněk mě převezel přes Plzeň, abych se nemusel trápit cestovánim přes velkoměsto, protož za normální situace se velkým městům vyhýbám. Teď krásně najedený ležim na kraji lesa ve stanu. Říkám si, že je bezva mít kamarády a dovolenou. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
Za chvili se vracely, čtyři mladé dámy. Ty se mnou také daly řeč. Jedna z nich pravila, že je tak utahaná, že by se nejraděj skulila za mnou do příkopu. A přitulila se. Byl jsem pro, ale zřejmě sebrala poslední síly a nerealizovala ten skvělý nápad. Dorazila ke kámošce. Tak snad jindy. Byla tma neviděl jsem ani já ani ona, co by koho čekalo, ale tma je milosrdná.Víte, že dnešní ženské vypadají na "20", ale je jim jen 14? tak potom pozor na paragrafy. No nevím, nemyslely si Ty slečny, že se Vám něco stalo? nebo se nějaká z nich chtěla přitulit za peníze?