Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dnes má svátek Jolana. Má oblíbená románová hrdinka. Přemýšlím, jestli znám někoho tohoto jména. Nějak si nemohu žádnou tvář pod tímhle jménem vybavit. Ale samotné jméno se mi velmi líbí. Snad i proto jsem pojmenoval hrdinku druhého dílu „Paradox abstinence,” Jolanou. Jak si tak píši, jde mi ta postava někam než jsem asi měl představu. Mám pocit, že je tak chytrá, že se nestačím divit. Pochopitelně, tohle je nadsázka. Ale zjišťuji, že psát ženskou postavu, aby myslela jako ženská, jednala jako ženská, není nic jednoduchého. Musím mnohokrát si vybavovat některé ženy, které mi Jolanu trochu připomínají, jak mluvily, myslely, tvářily se.
Včera jsem měl další návštěvu. Napřed přišla má láska, hovořila o tom, že jen na chvíli, že má přijet její kamarádka, která prý čte jak mé blogy, tak četla první díl Paradox abstinence/Týpek. Dostal jsem nápad, že by mohla přijít na návštěvu. Takže nakonec přišla. Povídali jsme o životě, během čtvrt hodiny mi odvyprávěla své největší životní potíže. Především o potížích s pitím. Nesnažil jsem se dělat terapii, nakonec dopoledne jsem toho měl docela dost. Ale pobavil jsem se dopoledne.
Vyprávěl mi klient „smutnou” historku, jak nemá pro mne elaborát, který údajně napsal, ale protože instaloval Linux a smazal si při instalaci data, takže elaborát, co mi napsal mi nemohl poslat a psát znova už se mu nechtělo. Jen dořekl tu lež jako věž, dala mu žihadlo vosa, která mu zalezla pod košili. „Ani ty vosy ti tuhle povídačku nevěří.” Jsem musel říct. Smál jsem se, jak se jen člověk směje cizímu neštěstí. Přesně řečeno: Cizí neštěstí vždy potěší. Autor Jiří Grossman Ale pravdou je, že do večera mi poslal jak původně uložený elaborát, tak i nádavek, co k němu dostal. Aby nevyšel ze cviku.
Jak jsme se bavili, jak já, má láska a její kamarádka, dozvídal jsem se zajímavé věci. Jo, stačí poslouchat a ledacos se člověk slyší. Vedli jsme pak vědeckou diskusi na téma. Nevědomí, skrytá přání, emoce atd. Ale musím říci, že byla polichocena má ješitnost, když jsem se od ní a mé lásky, dozvěděl, co všechno mé blogy, jak pro mou lásku, tak její kamarádku obsahují. Co všechno v nich lidi najdou, i když jsem je psal vlastně jen tak, jak mi běžely myšlenky, většinou jsem nezamýšlel, co jsem se později dozvěděl. Tak tak, člověk něco napíše, řekne a druzí jeho slova interpretují. Většinou podle toho jaká je jich životní situace, jak vnímají svět a sebe.
Sice jsem dnes vstával kolem čtvrté, protože hned jak dámy odešly, šly za kulturou, šel jsem číst. Dlouho jsem nečetl. Usnul jsem a neprobudil se až kolem té už zmiňované čtvrté hodiny ranní. Po probuzení jsem zjistil několik závažných věcí. Jedna z nich byla ta, že si mám chuť zacvičit. Po cvičení jsem se dal do konfigurace Debianu. Zkoušel jsem změnit zavaděč. Místo Grubu jsem dal Lilo, protože se na něm dají lépe nastavit fonty na konsoli. Nemusím na díky Lili mít mrňavé fonty a pokud chci větší, čitelnější, musím použít příkaz
nomodeset.Jenže pak zase díky tomu mám grafiku jen „1024x768.” Což je pak bída na dva a dvaceti palcovém monitoru.
Nainstaloval Lilo. Dopsal jsem do lilo.conf
append="video=1650x1050pak ještě
vga=0x318abych měl pěkné fonty v konsoli, jsem posléze prostudoval manuál Debianu, zjistil, že stačí dát příkaz
dpkg-reconfigure console-setuptam vše hezky nastavit, dát enter a vymalováno. Fonty jedna malina a už se píše v konsoli podle mých představ. Inu Linux je Linux a Debian nemá v tomto směru chybu. Začátečníci používají různá klikací distra, jenže pokud si člověk dá práci, má skvělý systém, libovolně konfigurovatelný, tedy konfigurovatelný přesně podle mých představ.
Měl jsem v úmyslu jít včera za kulturou, jenže jak už jsem napsal. Svalil jsem se do postele a usnul únavou. Nechtělo se mi jet naprosto nikam. Nechtělo se mi mezi lidi, byl jsem v tichu a bylo to ticho naprosto skvělé. Miluji občas ticho. Byly doby, kdy jsem miloval hluk, davy, vzruch. No a teď miluji ticho, intimitu, tedy občas si pustím rokenrol, abych potěšil duši. Sousedi moc asi nemilují rokenrol, jenže jim ho pouštím jen občas.
Teď se sbalím, vyrazím za dcerou, má brigádu na Malé Straně, než ji začne škola. Prý už se nemůže dočkat. No, skoro ji to věřím. Ale jo, asi je pro ni větší zábava chodit do školy, než prodávat nějaké cetky. Dnes je tam prý naštěstí naposled. Dám ji klíče, aby mi zítra počkala v bytě, protože prý končí v domě socialismus a začíná si díky měření v jednotlivých bytech každý platit jen co protopil a kolik toho protopil. Ono rozpočítávání je na dvě věci. Jsem rád, že jsem zasklil balkon a vyměnil okna v ložnici. Nemusím tolik topit, zřejmě ušetřím. Tedy doufám.
Tiskni
Sdílej:
append="video=1650x1050to mi hlava nebere, jak si někdo může koupit 90 dpi monitor ?? Asi to bylo v sekáči.
Jsem rád, že jsem zasklil balkonTenhle evergreen me nikdy neprestane bavit. Ja to rikam furt, kazdy poradny chlap by mel aspon jednou ve svem zivote zasadit strom, zplodit syna a zasklit balkon.
apt-get install liloPak
/sbin/liloNo a dopsal jsem lilo.conf a už to bylo. Žádný problém. Našel jsem to Tady