Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Ako som objavil Qnx,
ako už napovedá názov tento zápisok bude o operačnom systéme Qnx z môjho pohľadu.
Tiskni
Sdílej:
nevyzpytatelnakriste-pane - moje oči -> nevyspytateľná
Nojo :D. Já jsem se zase trochu pozastavil nad výrokem hackovali skolni masiny. Chvíli jsem přemýšlel, jestli ve škole neháčkovali, anebo jestli to nemá něco společného s bratry Mašíny (když už lidi píšící bez diakritiky mají tendenci psát všechno malými písmeny). Ale ne, samozřejmě si dělám srandu. Je ale hezké, že se zde najdou i tací šikovní synci jako Feco, kteří vědí jak se píše slovensky ( a koukám že i česky). Radši už se nebudu k tomuto tématu dál vyjadřovat, abych už nebyl obviňován z "češtinářského fašismu" .
Ale zpátky k tomu QNX. Kdysi na VŠ jsem ho taky zkoušel, a docela se mi líbil. Sice si to už moc nepamatuju, ale vim že byla k dispozici i verze na dvou disketách (to jsem docela čubrněl, že jde spustit operační systém s GUI ze dvou disket). Zajímavý OS, ale na použití pro desktop se mi zdá až moc alternativní . Taky si pamatuju, že se dal instalovat jako aplikace z Windows a ani se nemusel vyčleňovat samostatný oddíl.