Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
K čemu to je dobré?
Haiku ma niekolko vyhod...
1.. je to mikrokernel teda funkcny mikrokernel alebo skor hybrid kernel
2.. na rozdiel od inych alternativnych OS ma aj dostatok driverov
3.. je plne graficky a rychly ... len si pozrite na nete a prehladajte internet kolko najdete funkcnych grafickych s gui systemov... myslim takych ktore stoja za to..
napada ma len Windows, OS2, Amiga a BeOS ostatne su slaby odvar.. prosim vas neplete tu menuetos alebo qnx tieto su bud slabe alebo nie su urcene na desktop
4.. a Haiku nie je G-N-U nie je postaveny na ziadnom inom systeme.. je to system jedinecny no proste BeOS a je pod slobodnou MIT licenciou
Myslel jsem v praxi, k čemu je dobrý v praxi. Jednouživatelský systém, nevím, nevím...
treba vyskusat.. jasne ja tiez ked som prvykrat vyskusal BeOS tak to bolo hlavne ze sa mi tento system zapacil a vtedy ma nejako netrapilo ze je to mikrokernel atd. a linux som uz poznal 3 roky predtym.. RedHat6
to co robiiiiii haiku jedinecnym je prave to graficke rozhranie
Myslel jsem v praxi, k čemu je dobrý v praxi. Jednouživatelský systém, nevím, nevím...V praxi je to asi jen projekt nadšenců, kteří se tím baví. Snaha oživit systém, který byl ve své době naprosto jedinečný - skvělý svižný multimediální grafický systém na dual PowerPC v době, kdy Linux neexistoval, Windows NT neexistovala, existoval jakýsi DOSový program, zvaný Windows 3.x. No a samozřejmě Systém nevímkolik, předchůdce Mac OS, jediná konkurence.
Já taky, ale co když chceš vyzkoušet nějaký software (třeba si ho zkompilovat a spustit), kterému tak úplně nevěříš? Ve víceuživatelském systému si prostě založíš nového uživatele, software si vyzkoušíš a přitom máš jistotu, že ti ten program nebude lézt do tvých soukromých dokumentů – protože k nim nemá práva. Nebo když k tobě přijde návštěva a chce se jen kouknout na net? S víceuživatelským systémem se nemusíš omlouvat, že jsi paranoidní a ke svému počítači nikoho nepouštíš – prostě mu spustíš desktopovou relaci pod nějakým uživatelem pro návštěvy a s klidem ho posadíš k počítači.
Špatně si to pochopil – já se jen snažím zjistit, k čemu by to šlo v praxi využít (případně, jestli je to zcela nepraktické), neber to tedy jako kritiku.
Haiku je open source DESKTOPovy system NIC MENEJ NIC VIAC !!!! na rozdiel od Linuxu, ktory je tak oblubeny ze keby topanky mali link tak niektory chory nadsenci by spravili port linuxu aj na neho samozrejme so softom na 2DVD :) to je rozdiel medzi Haiku a Linuxom
este dodam ze nemam nic proti portabilnosti linuxu ale nenarazam ani na jeho univerzalnost ale na to ako niektore distribucie nie su zamerane konkretne na nejaky ciel ale su na vsetko a potom to tak aj vyzera.. su samozrejme aj svetle vynimky ako Ubuntu ktore ma Desktop, Server a netbook verziu kde je jasne urcene na co co je. a nie je to o tom ze si ja neviem vybrat ale o tom ze mnozstvo ludi si vybera "spravne" podla vety NA AKYKOLVEK UCEL BEZ ZARUKY
Haiku jsem párkrát zkoušel, ve VMwaru/VirtualBoxu… vždycky jsem si řekl, hmm, pěkné, ale co s tím?
Nemám nic proti vzniku dalších distribucí nebo OS – vždycky je šance, že zde vzniknou nějaké nové nápady a myšlenky, které by třeba lidi od Linuxu nenapadly – nebo přinejmenším ta diverzita neškodí, prostě si člověk odmyslí, že tu existuje i něco jiného, než jeho oblíbené distro a nic se neděje.
Ale zajímalo by mne, jaká je motivace lidí, kteří tenhle OS píší a hlavně těch, kteří ho používají. Na klasický desktop to asi nebude, ono je docela úspěch, když se na desktop podaří nasadit Linux (resp. podaří se vyřešit závislosti na windowsovských aplikacích), natož takhle exotický OS jako je Haiku. Fakt, že je jednouživatelský, je dost velká nevýhoda, vždyť i na rodinném počítači se hodí, když má každý svůj účet, natož někde v podniku. Moc nevěřím, že by Haiku měl lepší HW podporu než Linux.
Takže k čemu Haiku prakticky využít? Napadají mne různé terminály, kiosky, nebo třeba bankomaty. Ale kde je ta „killer feature“, kvůli které bych tam měl dát Haiku místo Linuxu? Možná by to šlo použít v mobilech – tam by jednouživatelskost nevadila a ovladače by se vždycky odladily pro konkrétní model. Akorát by to chtělo napsat asi úplně nové GUI s ohledem na mobily (malý displej, málo kláves, dotyková obrazovka, ovládání prstem) + telefonní programy a PIM.
S tou licencí mi to přijde dost ubohé – to snad zaujme jen anti-gnu fanatiky, jinak nevím, k čemu by to bylo dobré (jo, možná ještě k tomu, aby nějaká firma vykrádala jejich kód).
S tou licencí mi to přijde dost ubohé – to snad zaujme jen anti-gnu fanatiky, jinak nevím, k čemu by to bylo dobré (jo, možná ještě k tomu, aby nějaká firma vykrádala jejich kód).
Musim s tebou uplne suhlasit ..... Su operacne systemy, ktore su o nicom.. a je zvrhle pustat sa uplne od zaciatku do noveho operacneho systemu.. su tu aj vynimky (ako ZexOS -- ten sa mi paci) ale fakt tieto systemy nemaju buducnost.. ale Haiku si myslim ze je nieco viac nez len nejaky tretorady OS... to iste by som sa mohol pýtať aj preco ludia robia FreeBSD ked je tu Linux.. alebo opacne..... vela ludi je znechuteny s linuxu lebo im neposkytuju to co videli u neho na zaciatku ked s nim zacinali.. pisem za seba samozrejme !!! a nemusim dufam vymenuvavat veci ktore si myslim ze idu divnym smerom.... to vsetko
aha, no teraz som si uvedomil ze som polozil otazku na ktoru sa ma urcite niekto bude pytat.. co je divne na linuxe?
napr. ked si stiahnem nejake desktop distro.. tak mesiac po jeho vydani mi instalator ponukne aby som si nainstaloval 500mb updatov.. u stable?? je to normalne.. OpenSuse, Ubuntu...... ked vydim ako desktopove distro debian vecsina ludi dava na servery tak je to na zacudovanie? vsak 5dvd softu je asik desktopove nie? trosku starsieho samozrejme :) ak vydim ze ludia maju radsej NVIDIU lebo robi kvalitne uzavrete ovladace na rozdiel od neuplnych radeonhd od ATI, ktore su free a kazdy na nich nadava tak to tiez je normalne ach GNU a sloboda a Linux asi dokopy nikdy nepojdu.
nemam rad polovicate riesenia ked tak Windows alebo OpenBSD alebo FreeBSD alebo Haiku.
Za nekvalitní a/nebo uzavřené ovladače nese vinu GNU?
to som napisal? ze GNU je zle? ja som len napisal ze ludia si radsej vyberaju uzavrete veci aj na linuxe.... a prave o tom som to napisal.
V té souvislosti mi to tak přišlo – pokud jsi to tak nemyslel, tak se omlouvám.
Často moc na výběr nemáš – já mám třeba notebook a v něm nvidia grafiku. Další notebook si budu kupovat tak za 2-4 roky, tak uvidíme potom…
aby som si nainstaloval 500mb updatov.. u stable?? je to normalne.. OpenSuse, UbuntuS delta balíčky (což už dneska používá prakticky kdekdo) se člověk na těch 500MB dostane dost těžko
Vždyť píšu, že proti vzniku nových OS nebo distribucí nic nemám. Motivaci autorů ještě chápu, je to zábava a hodně se přitom člověk naučí, posune se někam dál, má referenci do životopisu… Ale motivace uživatelů mi není moc jasná – přijde mi, že většina lidí si to asi vyzkouší, jako já, ale nakonec to stejně nezačne skutečně používat. A to je škoda – někdo nad tím strácil spousty hodin práce, je to zajímavý systém – tak jsem se zamýšlel nad jeho praktickým využitím. Neber to jako kritiku, jen mě tajímalo, jak ho využít – třeba by se na něco hodil i mně, ale zatím jsem na to nepřišel
je to o tom prečo vela ludi pouziva Windows a nepreslo na linux ked sposobil taky boom? preto lebo koncepcia windowsu je taka ucelenejsia a to chce ponuknut Haiku.
Já to bohužel vnímám obráceně – většina kritiků jsou (anti GNU) fanatici a jsou snad ještě horší než GNU fanatici.
GNU/GPL software má miliony spokojených uživatelů, kteří nepotřebují řešit nějaké licenční války a tenhle model jim vyhovuje. Pokud tito lidé někdyekibicují, tak v tom smyslu, že si postesknou, že by bylo lepší, kdyby byl i jiný open source pod GPL licencí, ale moc je to netankuje, protože jejich kód vykrán není a když to autorovi ne-GPL open sourcu nevadí, nemají mu do toho co mluvit – ostatně jeho ne-GPL software můžou v mnoha případech (BSD, MIT, public domain…) začlenit do svého GPL softwaru, takže žádnou újmou neptrpí a nedaví jim existence softwaru pod těmi volnějšími licencemi.
Pak jsou tu lidé, kteří se zhlédli v jiné (podle nich „svobodnější“) open source licenci a jsou nešťastní z toho, že do svého softwaru nemohou jen tak začleňovat GPL kód. To jim pravděpodobně způsobuje frustrace, a tak jsou v internetových diskusích mnohem fanatičtější a agresivnější, než zastánci GPL softwaru.
Mne osobne GPL licencia čiastočne vadí, lebo zbytočne sa ním uzatvára (v zmysle vírovosti) kód aj vtedy, keď to človek vôbec nepotrebuje. Tá licencia sa proste používa preto, že je to defaultná voľba, ale človeka zamrzí, keď to vo svojom public domain programe nemôže použiť, prípadne keď sa to nedá použiť na tvorbu plateného softvéru (pričom autorovi pôvodného kódu je to často jedno a musí sa to potom zložito riešiť). Ona filozofia za GPL je taká, že tou vírovosťou chcú donútiť ostatných, aby časom prešiel všetok softvér na GPL -- proti čomu nič nemám, tiež som za zrušenie intelektuálneho vlastníctva --, ale to je veľmi naivné riešenie, ktoré v praxi prináša kopu problémov a musia vznikať veci ako LGPL (a ani tá vždy nestačí).
Tých fanatikov častejšie pozorujem na strane GNU, pretože tam je za tým ideológia (osvobodíme celý svet od pekelného neslobodného softvéru; plus často si ešte kopnú do MS), a nie na strane "BSD/MIT/..." licencií, pretože tam sú ľudia pragmatický, tolerantnejší a obvykle im nezostáva nič iné, len si povzdychnúť a ísť ďalej...
No vidíš, já píšu svoje programy hlavně pod GPL, ale nikomu to necpu. Chceš to používat, chceš to začlenit? Klidně, ale respektuj GPL. Není to anarchie, je to něco za něco. Pokud sis zvolil špatnou licenci a z právních důvodů ten můj software začlenit nemůžeš, je to tvůj problém, ne můj. Nebudu zadarmo pracovat pro firmy vytvářející uzavřený software – pokud o to stojíš, zaplať a budu pro tebe pracovat klidně i na uzavřeném softwaru. Naopak pro open source hnutí jsem někdy ochotný pracovat i zadarmo.
Samozrejme, že to nie je problém licencie ako takej, ale programátori sa holt nechcú srať s licenciou, skúmať pol roka všetky právne kľučky, atď.; chcú tvoriť kód, takže zoberú prvú licenciu, ktorá im príde pod ruky.
Profiluje sa tak občas pomocou nadšencov, ktorí ju propagujú. Ak sa nemýlim, tak pán Stallman k nim patrí. V texte licencie to pochopiteľne nenájdete (ničmenej, ako inak chcete interpretovať body, ktoré sa týkajú vírovosti?), ale myslím, že je to niekde vo vysvetlení ideológie za GPL na ich stránkach.
Ja samozrejme s GPL zvolenou po rozumnej úvahe problém nemám.
No, nie je to len jeho problém, ale je to aj problém ľudí, ktorí chcú ten jeho kód ďalej používať. Áno, je to jeho chyba, ale ako hovorím, nie každý programátor chce študovať právničinu
Samozrejme, to je rovnaký problém ako v predchádzajúcom odstavci. Netuším, či je týchto prípadov viac alebo menej. Používateľov OS je na windows samozrejme nepomerne viac ako na linuxe (obmedzíme sa pre jednoduchosť na tieto systémy), ale programátorov je to IMHO tak fifty fifty (nepoznám programátora, ktorý by nepočul o linuxe a len málo takých, ktorí robia vyložene na windowse. Na druhej strane, beriem do úvahy svoje prostredie), takže aj tých nevhodne zvolených licencií by mohlo byť narovnako.
No, ono to nie je tak jednoduché vždy. Programátor často po pár rokoch môže zomrieť, nechať softvér tak a všeličo iné sa deje a potom sú probĺémy. Pravda, ak je to GPL, tak sa to dá použiť aspoň v GPL programoch a naprázdno nevyjdú všetci.
nie každý programátor chce študovať právničinu
Je potřeba si uvědomit, že už samotné používání standardizovaných (stejný text licence-smlouvy používá hodně subjektů) licencí je velký úspěch – je to mnohem lepší, než kdyby si každý autor psal vlastní text licence a každý uživatel ji musel studovat – takhle si uživatel řekne „aha, to je důvěrně známá GPL licence → ani ji nemusím číst a vím, co od ní čekat “ – prostě si ji jednou přečteš a nemusíš ji studovat pokaždé. Ani uživatelé a ani autoři nechtějí těmto právnickým věcem věnovat příliš mnoho času – proto je dobré používat co nejmenší počet licencí – vystačili bychom si s GPL, LGPL, CC, možná BSD – bordel do tohoto světa přinášejí hlavně zastánci různých obskurních a málo používaných licencí – ty jsou sice standardní, ale používané tak málo, že když se s nimi člověk někdy potká, je to pravděpodobně poprvé a naposled – kdyby se naopak použila nějaká rozšířenější licence, mohl by autor využít svých stávajících znalostí (kdysi ji už četl) a nemusel by plýtvat svým časem na studium nějaké podivné licence a spekulacemi nad tím, co s ní může dělat a co ne.
Psaní vlastních licencí, které používá jen jeden projekt by mělo být minulostí. To jsem takhle nedávno narazil na nějaký český framework pro práci s databází v PHP, vypadalo to celkem šikovně, ale licence byla naprosto šílená, nevím, kdo ji psal (asi autor), každopádně byla dost amatérská – jedinou výhodou byla snad její stručnost, člověk to má rychle přečtené, ale to, že nepokrývá všechny možné případy, je nejasná, to už je asi vedlejší. U GPL se někdy lidi diví, že je moc dlouhá – ona je prostě napsaná profesionálně, správně a tak, aby v ní nebyly díry (takovou licenci obvykle člověk bez právnického vzdělání není schopný napsat). IMHO je nekompatibilní s GPL a dokonce si sama protiřečí. No nic, tak jsem to zavřel a ten framework už neřešit – ale škoda, vždyť by stačilo, kdyby byl pod nějakou standardní licencí, bral bych GPL, Affero GPL, LGPL, BSD, cokoli z toho, ale takovéto proprietární licence jsou tragédie.
Jenže když je někdo schopný napsat dobrý* software, tak snad nemůže být takové pako, aby ho vydal omylem pod jinou licencí, než chce, ne?
*) pokud je špatný, tak je to celkem jedno, protože ho stejně nikdo nebude používat.
No ja neviem, ale osobne nevidím dôvod, prečo by programátor mal skúmať všetkých 100 F/OSS licencií, ktoré sú k dispozícii a zisťovať, ktorá mu presne vyhovuje. Oveľa pravdepodobnejšie je, že zoberie default. Napríklad bežné IDE generujú klasickú *nixovskú súborovú štruktúru a tam ti rovno hodia bez opýtania GPL (aspoň Kdevelop mi to kedysi dávno spravilo). Ale inak máš pravdu, že väčší a lepší projekt už je asi schopný si toto trochu ustrážiť. Ale aj tak neverím tomu, že 100% dobrých GNU programov je pod GPL z presvedčenia. Podľa mňa je ich tam kopa z neznalosti.
ale fuj, tolik překlepů v jednom příspěvuku. Možná by se hodila jejich dodatečná editace
někdyekibicují → někdy kibicují
neptrpí → netrpí
nedaví → nevadí
…
v tých obrázkoch v pätičke máš užívateľ namiesto používateľ. Užívateľ je ten, kto niečo využíva -- od slova užívať. Nie som si istý, či si to myslel taktoTak takto, keď sme pri tých chybách: Užívateľ je ten kto niečo užíva (nie využíva - ta predpona "vy" ti tam akurát prišla účelovo vhod) - od slovesa užívať (Napr. "Dať do užívania pôdu" "Kamarát užíva tento počítač" "Užívateľ užíva slobodný softvér" ).
To sa IMHO ale dosť mýliš. Užívať znamená (podľa slex.sk):
užiť -je -jú dok. 1. prijať do žalúdka (liek): užiť tabletku, sirup 2. prežiť vo veľkej miere, okúsiť, zakúsiť: užiť radosti, strachu; užiť si v živote svoje; užiť života, sveta 3. príjemne zužitkovať; zažiť radosť z niečoho: nestačil užiť ovocie svojej práce; cez prázdniny si užili slnka, vody 4. príjemne prežiť čas s niekým: deti rodičov málo užijú; dosť sa užili cez dovolenku; nedok. užívať -a 1. k užiť 1-3 2. používať vec, ktorá nie je vlastníctvom, na svoj úžitok: užívať dom, záhradu; právo na užívanie bytu, odovzdať do užívaniaJediná vec, ktorá sa trochu podobá na tvoje použitie je tá posledná. Ale s tým vlastníctvom je to trochu podivné. Naproti tomu sloveso používať je oveľa bližšie tomu, čo si asi chcel povedať:
použiť -je -jú dok. 1. upotrebiť na istý cieľ: použiť zbraň, použiť vlak, použiť spisovný výraz, použiť vedomosti v praxi; návod na použitie 2. využiť (na svoj prospech): použiť príležitosť, použiť styky priateľa;Si si úplne istý, že nepoužívaš slovo užívať namiesto slova používať? Človek si toto dosť ľahko pomýli, lebo aj na Slovensku to kopa ľudí používa nesprávne. Dôvodom sú pochopiteľne české vplyvy, kde AFAIK slovo užívat znamená aj to, čo naše používať.
Pekne. Musis ist do menu a tam je polozka vypnut.
ešte dodám, že toto je tzv. Haiku R1 alpha1... teda len alpha verzia. R1 bude prvy release.. ktory si kladie vytvoriť syste čo najviac kompatibilny s BeOS. po uvolneni R1 zacnu prace na R2 kde sa pocita s lokalizaciou a aj s multiuser ktory uz teraz ma nejake naznaky ako su atributy vo filesystemu atd. ale všetko sa naraz neda
A uz maju asi aj dorieseny grub...Tož to nevím, ale můžeš to prubnout
GRUB multi-module loader preto ho pouziva vela syetemov lebo dokaze nacitat jadro a dalsie moduly .. v linuxe by uplne stacilo LILO kedze linux si dokaze nacitat moduly sam. sory ak pisem hluposti ale tak som to pochopil.. napr. Syllable pouziva GRUB lebo okrem jadra si nacita cez grub aj ine moduly to robia aj ine OS... Haiku nepotrebuje GRUB kedze si tak ako linux dokaze nacitat moduly sam.. ale Haiku by mal mat BootMan. nieco ako LILO len graficke.. jednoducho pomocou botmana mozes mat Windows aj Linux v dualboot.
Tiskni
Sdílej: