Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
docbook-xsl-ns-1.75.2.tar.gz
, to ns v názvu je důležité, je to potřeba pro DocBook verze 5 (vysvětlení je v souboru README
uvnitř balíčku). Těmto šablonám budu dále říkat standardní šablony.
Teď si to všechno nainstalujte podle příslušných návodů (většinu stačí někam rozbalit, já k tomu používám adresář C:/Local
). Když máme všechno nainstalované, je čas přejít k nastavení a vlastnímu psaní.
$WORK
.
V adresáři $WORK
vytvoříme soubor CatalogManager.properties
s tímto obsahem
catalogs=catalog.xml; relative-catalogs=false static-catalog=yes catalog-class-name=org.apache.xml.resolver.Resolver verbosity=1Význam položek si asi musíte nastudovat jinde, třeba tady [6]. Potom vytvoříme soubor
$WORK/catalog.xml
(viz první řádek souboru výše) s následujícím obsahem.
<?xml version="1.0"?> <!DOCTYPE catalog PUBLIC "-//OASIS/DTD Entity Resolution XML Catalog V1.0//EN" "http://www.oasis-open.org/committees/entity/release/1.0/catalog.dtd"> <catalog xmlns="urn:oasis:names:tc:entity:xmlns:xml:catalog"> <group xml:base="file:///c:/Local/docbook-xsl/1.75.2/"> <uri name="fo-docbook.xsl" uri="fo/docbook.xsl"/> <uri name="html-docbook.xsl" uri="html/docbook.xsl"/> <uri name="xhtml-docbook.xsl" uri="xhtml/docbook.xsl"/> <uri name="html-chunk-common.xsl" uri="html/chunk-common.xsl"/> <uri name="xhtml-chunk-common.xsl" uri="xhtml/c.xsl"/> <uri name="html-changebars.xsl" uri="html/changebars.xsl"/> <uri name="xhtml-changebars.xsl" uri="xhtml/changebars.xsl"/> </group> </catalog>Na 7. řádku si upravte cestu ke standardním šablonám. Dále si v adresář
$WORK
vytvoříme podadresář s název custom_xsl
a v něm pro začátek podadresář html
. V tomto adresáři vytvoříme soubor docbook.xsl
s tímto obsahem
<?xml version='1.0'?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" xmlns:fo="http://www.w3.org/1999/XSL/Format" xmlns:d="http://docbook.org/ns/docbook" exclude-result-prefixes="d" version="1.0"> <!-- <xsl:import href="html-docbook.xsl"/> --> <xsl:import href="html-changebars.xsl"/> <xsl:param name="paper.type" select="'A4'"/> <xsl:param name="section.autolabel" select="1"/> <xsl:param name="pixels.per.inch" select="150"/> </xsl:stylesheet>No a nakonec si vytvořte
Makefile
(nejlépe v adresáři $WORK
), abyste nemuseli příkazy psát pořád dokola. Můj má tento obsah.
#user settings RM=rm -f XALAN_HOME=c:\Local\xalan\2_7_1 DOCBOOK_HOME=c:\Local\docbook-xsl\1.75.2 FO_PROCESSOR=c:/Local/fop/fop.bat FO_PROCESSOR_CONFIG=-c c:/Local/fop/conf/myfop.xconf XML_RESOLVER=C:\Local\xml-commons-resolver\1.2\resolver.jar #don't touch the rest CLASSPATH:= "${CLASSPATH};$(XALAN_HOME)\xalan.jar;$(XALAN_HOME)\xml-apis.jar;$(XALAN_HOME)\xercesImpl.jar;$(DOCBOOK_HOME)\extensions\xalan27.jar;$(XML_RESOLVER)" XSLT_PROCESSOR=java org.apache.xalan.xslt.Process \ -ENTITYRESOLVER org.apache.xml.resolver.tools.CatalogResolver \ -URIRESOLVER org.apache.xml.resolver.tools.CatalogResolver XSLT_FO_STYLESHEET=custom_xsl/fo/docbook.xsl XSLT_HTML_STYLESHEET=custom_xsl/html/docbook.xsl XSLT_XHTML_STYLESHEET=custom_xsl/xhtml/docbook.xsl DOCUMENT=userManual XML_EXT=xml HTML_EXT=html XHTML_EXT=x.html FO_EXT=fo PDF_EXT=pdf #auxiliary targets #formatting objects $(DOCUMENT).$(FO_EXT): $(DOCUMENT).$(XML_EXT) $(XSLT_PROCESSOR) -xml -in $(DOCUMENT).$(XML_EXT) -out $(DOCUMENT).$(FO_EXT) -xsl $(XSLT_FO_STYLESHEET) #============================================================================== #targets for user html: $(DOCUMENT).$(XML_EXT) $(XSLT_PROCESSOR) -xml -in $(DOCUMENT).$(XML_EXT) -out $(DOCUMENT).$(HTML_EXT) -xsl $(XSLT_HTML_STYLESHEET) xhtml: $(DOCUMENT).$(XML_EXT) $(XSLT_PROCESSOR) -xml -in $(DOCUMENT).$(XML_EXT) -out $(DOCUMENT).$(XHTML_EXT) -xsl $(XSLT_XHTML_STYLESHEET) pdf: $(DOCUMENT).$(FO_EXT) $(FO_PROCESSOR) -fo $(DOCUMENT).$(FO_EXT) -pdf $(DOCUMENT).$(PDF_EXT) $(FO_PROCESSOR_CONFIG) $(RM) $(DOCUMENT).$(FO_EXT) all: pdf html xhtml clean: $(RM) $(DOCUMENT).$(FO_EXT) $(DOCUMENT).$(PDF_EXT) $(DOCUMENT).$(HTML_EXT) $(DOCUMENT).$(XHTML_EXT)Je potřeba upravit cesty na začátku souboru. A teď si v adresáři
$WORK
vytvořte nějaký minimalistický dokument v DocBooku a uložte ho pod jménem userManual.xml
(nebo nějaký jiný, ale pak si upravte i Makefile
).
Teď zkuste napsat příkaz
make htmlPo kratším chroustání by se měl objevit soubor
userManual.html
.
Teď co jste vlastně spáchali:
Soubor $WORK/custom_xsl/html/docbook.xsl
je vaše přizpůsobená XSLT šablona (custom XSLT template). Na začátku načítá šablonu html-changebars.xsl
, tento název se pak najde v souboru catalog.xml
a zjistí se, že odpovídá souboru html/changebars.xsl
v adresáři c:/Local/docbook-xsl/1.75.2/
, což má za následek, že ve výsledku budou po stranách čáry tam, kde jsou některé elementy označené jako změněné. Všimněte si, že je tam zakomentovaný import souboru html-docbook.xsl
(dřív jsem ho asi používal a pak jenom zakomentoval), můžete si najít, kterému souboru to ve skutečnosti odpovídá. Dále jsou v souboru nastavení, která ovllivňují chování standardních šablon. O nastavení šablon se dozvíte v [10].
Obdobným způsobem si můžete připravit svoje vlastní šablony pro XHTML a PDF výstup. Příslušné příkazy pak budou make xhtml a make pdf.
Moje soubory vypadají takto:
Soubor $WORK/custom_xsl/xhtml/docbook.xsl
<?xml version='1.0'?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" xmlns:fo="http://www.w3.org/1999/XSL/Format" xmlns:d="http://docbook.org/ns/docbook" exclude-result-prefixes="d" version="1.0"> <!-- <xsl:import href="xhtml-docbook.xsl"/> --> <xsl:import href="xhtml-changebars.xsl"/> <xsl:param name="paper.type" select="'A4'"/> <xsl:param name="section.autolabel" select="1"/> <xsl:param name="pixels.per.inch" select="150"/> </xsl:stylesheet>Soubor
$WORK/custom_xsl/fo/docbook.xsl
<?xml version='1.0'?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" version="1.0"> <xsl:import href="fo-docbook.xsl"/> <xsl:param name="paper.type" select="'A4'"/> <xsl:param name="section.autolabel" select="1"/> <xsl:param name="fop1.extensions" select="1"/> </xsl:stylesheet>Pokud budete používat PDF výstup, všimněte si v
Makefile
, že překlad je opravdu dvoufázový, nejdřív se vytvoří soubor s formátovacími objekty a potom teprve PDF.
Tak to by bylo všechno.
Tiskni
Sdílej: