V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Velmi se mi libil zápisek, který se tady objevil před nedávnem. Autor jistě promine, že jsem si jeho název dovolil propůjčit a tématicky navázat.
Dlouho jsem čekal na slevy komponent s tim, ze neco noveho postavim. C2D mě dost lákalo. Doposud jsem používal P4 Northwood 2,0GHz, ale tento PC již nemám. Před nedávnem se mi do ruky dostal tento stroj:INTEL Celeron 330 (2,66 GHz, 533MHz/256kB) 478pin BOX
MSI 865PE Neo2-V (LAN, SATA, ATX)
RAM 512MB DDR 400MHz
Skrin Cybercase CY-318 350W
MSI ATI Radeon 9250 128MB DDR 128-bit TV-out DVI
HDD Maxtor diamond 80GB/7200rpm UATA/133
LG OS DVD +/-R +/-RW DL-4x GSA 4167B
Co s tím?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ANALÝZA:
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.
Jelikož mi Northwood stačil, napadlo mě, že i s tímto Celeronem D mohu bez problémů fungovat. Nejsem přeci rozežraný . Mimo to, ze lepší P4 do tohoto socketu se prodávají za 2-4 tisíce na "černém trhu", což jsou vzhledem k dnešní situaci s novými CPU zcela vyhozené peníze.
Rozhodl jsem se, navrhnout si tyto úpravy:
1) BOX chladič nahradit za: Arctic-Cooling Super Silent 4 Ultra TC
2) 512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHz
3) rozhodl jsem se užít si trochu Berylu a XGL. Za tímto účelem se konečně zbavím Radeonu a zakoupím něco od nVidiie. Jako nejlepší volba se jeví: Gainward 7600GS 256MB DDR3, GS, 8286 < /p>
Byl bych moc rád, kdyby jste tuto moji úpravu připomínkovali a kritizovali. Pokud jsem uvedl nějaký nesmysl, prosím upozorněte mě. Základní problém zní, zda investovat do stávající sestavy nebo začít s novou. Jelikož DDR1 a AGP zařízení prodávám, je mi finančně jedno jestli kupuji DDR1 nebo DDR2 a AGP nebo PCIe16x. Z tohoto důvodu by "celkový upgrade znamenal oproti částečnému už "jen" výměnu desky a CPU... Ale nejsem si jist, zda už to není nesmysl. Mnou navrhovaná úprava mě přijde na cca 3000,- neboť RAM+Radeon prodám za 1500,-. Nákup desky s CPU by upgrade prodražil minimálně 3násobně....
Tiskni
Sdílej:
bude to chtit poradnou desku (ktera zas moralne prezije dele), beryl si uzijes i na integrovany grafice, takze klidne usetri na niDovoluji si oponovat o moralne prezivajicich MB. Spise bych rekl, ze deska + procesor jsou jedna soucastka. Pozdeji se da mozna upgradovat procesor, ale tak maximalne za vybehovy model a s pocitem ze si kupuju dedecka a zachranuju temer bezceny HW.
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.Podle mě ani moc ne...
512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHzDoporučuji spíš 2x1GB RAM (příp. 4x512MB jako mám já), je to úplně jiná sranda, než 1GB. Hodně se využije na cache, což je prima (vše je na podruhé mnohem rychlejší) a ještě víc to oceníš, když nevypínáš počítač...