Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Velmi se mi libil zápisek, který se tady objevil před nedávnem. Autor jistě promine, že jsem si jeho název dovolil propůjčit a tématicky navázat.
Dlouho jsem čekal na slevy komponent s tim, ze neco noveho postavim. C2D mě dost lákalo. Doposud jsem používal P4 Northwood 2,0GHz, ale tento PC již nemám. Před nedávnem se mi do ruky dostal tento stroj:INTEL Celeron 330 (2,66 GHz, 533MHz/256kB) 478pin BOX
MSI 865PE Neo2-V (LAN, SATA, ATX)
RAM 512MB DDR 400MHz
Skrin Cybercase CY-318 350W
MSI ATI Radeon 9250 128MB DDR 128-bit TV-out DVI
HDD Maxtor diamond 80GB/7200rpm UATA/133
LG OS DVD +/-R +/-RW DL-4x GSA 4167B
Co s tím?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ANALÝZA:
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.
Jelikož mi Northwood stačil, napadlo mě, že i s tímto Celeronem D mohu bez problémů fungovat. Nejsem přeci rozežraný . Mimo to, ze lepší P4 do tohoto socketu se prodávají za 2-4 tisíce na "černém trhu", což jsou vzhledem k dnešní situaci s novými CPU zcela vyhozené peníze.
Rozhodl jsem se, navrhnout si tyto úpravy:
1) BOX chladič nahradit za: Arctic-Cooling Super Silent 4 Ultra TC
2) 512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHz
3) rozhodl jsem se užít si trochu Berylu a XGL. Za tímto účelem se konečně zbavím Radeonu a zakoupím něco od nVidiie. Jako nejlepší volba se jeví: Gainward 7600GS 256MB DDR3, GS, 8286 < /p>
Byl bych moc rád, kdyby jste tuto moji úpravu připomínkovali a kritizovali. Pokud jsem uvedl nějaký nesmysl, prosím upozorněte mě. Základní problém zní, zda investovat do stávající sestavy nebo začít s novou. Jelikož DDR1 a AGP zařízení prodávám, je mi finančně jedno jestli kupuji DDR1 nebo DDR2 a AGP nebo PCIe16x. Z tohoto důvodu by "celkový upgrade znamenal oproti částečnému už "jen" výměnu desky a CPU... Ale nejsem si jist, zda už to není nesmysl. Mnou navrhovaná úprava mě přijde na cca 3000,- neboť RAM+Radeon prodám za 1500,-. Nákup desky s CPU by upgrade prodražil minimálně 3násobně....
Tiskni
Sdílej:
bude to chtit poradnou desku (ktera zas moralne prezije dele), beryl si uzijes i na integrovany grafice, takze klidne usetri na niDovoluji si oponovat o moralne prezivajicich MB. Spise bych rekl, ze deska + procesor jsou jedna soucastka. Pozdeji se da mozna upgradovat procesor, ale tak maximalne za vybehovy model a s pocitem ze si kupuju dedecka a zachranuju temer bezceny HW.
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.Podle mě ani moc ne...
512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHzDoporučuji spíš 2x1GB RAM (příp. 4x512MB jako mám já), je to úplně jiná sranda, než 1GB. Hodně se využije na cache, což je prima (vše je na podruhé mnohem rychlejší) a ještě víc to oceníš, když nevypínáš počítač...