Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Velmi se mi libil zápisek, který se tady objevil před nedávnem. Autor jistě promine, že jsem si jeho název dovolil propůjčit a tématicky navázat.
Dlouho jsem čekal na slevy komponent s tim, ze neco noveho postavim. C2D mě dost lákalo. Doposud jsem používal P4 Northwood 2,0GHz, ale tento PC již nemám. Před nedávnem se mi do ruky dostal tento stroj:INTEL Celeron 330 (2,66 GHz, 533MHz/256kB) 478pin BOX
MSI 865PE Neo2-V (LAN, SATA, ATX)
RAM 512MB DDR 400MHz
Skrin Cybercase CY-318 350W
MSI ATI Radeon 9250 128MB DDR 128-bit TV-out DVI
HDD Maxtor diamond 80GB/7200rpm UATA/133
LG OS DVD +/-R +/-RW DL-4x GSA 4167B
Co s tím?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ANALÝZA:
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.
Jelikož mi Northwood stačil, napadlo mě, že i s tímto Celeronem D mohu bez problémů fungovat. Nejsem přeci rozežraný . Mimo to, ze lepší P4 do tohoto socketu se prodávají za 2-4 tisíce na "černém trhu", což jsou vzhledem k dnešní situaci s novými CPU zcela vyhozené peníze.
Rozhodl jsem se, navrhnout si tyto úpravy:
1) BOX chladič nahradit za: Arctic-Cooling Super Silent 4 Ultra TC
2) 512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHz
3) rozhodl jsem se užít si trochu Berylu a XGL. Za tímto účelem se konečně zbavím Radeonu a zakoupím něco od nVidiie. Jako nejlepší volba se jeví: Gainward 7600GS 256MB DDR3, GS, 8286 < /p>
Byl bych moc rád, kdyby jste tuto moji úpravu připomínkovali a kritizovali. Pokud jsem uvedl nějaký nesmysl, prosím upozorněte mě. Základní problém zní, zda investovat do stávající sestavy nebo začít s novou. Jelikož DDR1 a AGP zařízení prodávám, je mi finančně jedno jestli kupuji DDR1 nebo DDR2 a AGP nebo PCIe16x. Z tohoto důvodu by "celkový upgrade znamenal oproti částečnému už "jen" výměnu desky a CPU... Ale nejsem si jist, zda už to není nesmysl. Mnou navrhovaná úprava mě přijde na cca 3000,- neboť RAM+Radeon prodám za 1500,-. Nákup desky s CPU by upgrade prodražil minimálně 3násobně....
Tiskni
Sdílej:
bude to chtit poradnou desku (ktera zas moralne prezije dele), beryl si uzijes i na integrovany grafice, takze klidne usetri na niDovoluji si oponovat o moralne prezivajicich MB. Spise bych rekl, ze deska + procesor jsou jedna soucastka. Pozdeji se da mozna upgradovat procesor, ale tak maximalne za vybehovy model a s pocitem ze si kupuju dedecka a zachranuju temer bezceny HW.
Pokud se nepletu, Celeron D330 s jádrem Prescott 2,66GHz je výkonější, než můj dosavadní CPU P4 Nortwood 2,0GHz, takže z hlediska CPU jsem si polepšil.Podle mě ani moc ne...
512RAM vyhodim (rozuměj prodám) a nahradím: DDR A-Data 1024MB (kit 2x512MB) 400MHzDoporučuji spíš 2x1GB RAM (příp. 4x512MB jako mám já), je to úplně jiná sranda, než 1GB. Hodně se využije na cache, což je prima (vše je na podruhé mnohem rychlejší) a ještě víc to oceníš, když nevypínáš počítač...